Coronavirüs İçin Hangi Dezenfektanlar Alınmalı

El dezekfentanı coronavirüsten korunmak için oldukça etkili bir yöntem. Eğer virüs bulaşan birinin dokunduğu yere dokunursanız virüs kapma olasılığınız artıyor. Bu durumda dezenfektanlar çok daha önemli hale geliyor.

Peki El dezenfektanı nedir? Hangi El Dezenfektanlarını Kullanmalıyız? El dezenfektanı nasıl kullanılır? El dezenfektanının zararları var mı? Bu sorunun ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

El dezenfektanı nedir?

El dezenfektanı nedir?

El dezenfektanı, mikropları azaltmak için kullanılan sıvı ya da jel halde bulunabilen bir temizlik maddesidir. Alkollü ve Alkolsüz olmak üzere iki çeşidi bulunur. 

Alkol bazlı el dezenfektanları, sağlık kuruluşlarında su ve sabunla el yıkamak yerine tercih edilir. Çünkü mikroorganizmaları öldürmede su ve sabundan daha etkilidir. Tuvaletten sonra veya gözle görülebilir bir kirlenme varsa jel dışında el yıkamaya da dikkat edilmelidir. Alkol bazlı el dezenfektanları çok kısa sürede buharlaştığı için genellikle 2 ila 5 saniye içerisinde mikroorganizmaların çoğunu öldürür.

Alkolsüz el dezenfektanlarının genel kullanımı tavsiye edilmez. Sağlık ortamları haricinde genellikle el yıkama için tercih edilir. Ayrıca Coronarovirüs mikroorganizmaları için daha az etkilidirler. Sıvı, jel ve köpük halleri mevcuttur.

Hangi El Dezenfektanlarını Kullanmalıyız?

Hangi El Dezenfektanlarını Kullanmalıyız?

Coronavirüs ve daha bir çok virüsü temizlemede alkol çok etkili olduğu için Alkol bazlı el dezenfektanları kullanmaya dikkat etmeliyiz.  Alkol, pek çok bakteri ve virüs tipinin en dışta bulunan katmanını ve bu canlıların konağı ele geçirmesini önleyerek onları öldürebiliyor. Fakat coronarovirüs gibi dış katmanı sert olan virüslerde etkili olamabiliyor. Gene de ihtiyaç olduğu zaman, toplu taşımada veya dışarda bir tuvalette üzerinize geçebilecek görünmez ve yapışkan virüslerin bir çoğundan koruyor.

Özellikle de Coronavirüs bugünlerde ortalıklarda gezinirken, hâlâ ellerinizi düzenli olarak yıkamıyorsanız; sabun kullanmanın yanında bir an önce alkol bazlı dezenfektan alıp ovalamaya başlamanın zamanı gelmiş demektir.

El dezenfektanı nasıl kullanılır?

El dezenfektanı nasıl kullanılır?

Alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanırken:

  1. Bir miktar el dezenfektanını avucunuzun içine dökün.
  2. Ellerinizi, elin avuç içi ve dışında parmak aralarında bilekleri içine alacak şekilde ovalayarak yayın.
  3. Ürünü eller kuruyana kadar tüm el ve parmak yüzeylerine sürün.
  4. Özellikle alkol bazlı dezenfektanları kullanırken gaz ocağı veya yanan herhangi bir nesnenin yanına yaklaşmayın.

El dezenfektanının zararları var mı?

El dezenfektanının zararları var mı?

El dezenfektanlarının çok miktarda kullanımı cilde zarar verebilir. Özellikle çok miktarda alkol içeren dezenfektanlar derideki yağı kurutabiliyor. Cildin koruyucu katman işlevini gören yağ katmanının kurumasıyla deride kızarıklık ve soyulma gibi durumlara neden olabiliyor. 

Özellikle ciltleri hassas olan insanların mümkün olduğunca kullanmamaları ya da az miktarda kullanmaları gerekiyor. 

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.