Coronavirüs Salgınında Sona Doğru

 

Dünya genelinde Coronavirüs kaynaklı 16 binin üzerinde ölüm gerçekleşirken herkesin merak ettiği “ne zaman bitecek bu illet” sorusuyla ilgili açıklamalar geldi.

Coronavirüs ile ilgili aşı ve tedavi yöntemleri hızla geliştirilirken Nobel ödüllü biyofizikçi Michael Levitt’ten kritik açıklamalar geldi. Çin’de corona virüs salgınının nasıl yayıldığını inceleyen Levitt, corona virüsün biteceği tarih hakkında bilgi verdi.

Michael Levitt Corona virüsle ilgili açıklamalarında, “Hubei bölgesinde enfeksiyona yakalananların oranı her gün %30 artıyordu ve bu korkutucu bir istatistikti. Grip uzmanı değilim, ancak sayıları analiz edebilirim ve bu üstel büyüme.Yeni enfeksiyonların sayısı doğrusal olarak düşmeye başladı ve durmadı. Bir hafta sonra ölü sayılarında da aynısı oldu.Bu dramatik değişim, medyan noktasına işaret ediyordu ve salgının ne zaman sona ereceğine dair daha iyi bir tahmin yapmaya olanak tanıyordu. Buradan hareketle Çin’in bütününde iki hafta içinde durumun iyileşeceği sonucuna vardım. Hastalıklar söz konusu olduğunda bu, insanları çok korkutuyor çünkü her gün yeni vakalar duymaya devam ediyorlar, fakat gerçek şu ki enfeksiyon oranı yavaşlıyor ve bu da salgının sonunun yakın olduğumuz anlamına geliyor.” açıklamasında bulundu.Sonuç olarak, Nobel Ödüllü bir biofizikçiye göre Corona virüs kısa bir zaman içinde insanlığın atlatacağı bir virüs olarak görülüyor. Henüz net bir tarih verilmemekle birlikte Çindeki vaka sayısının azaldığı görülmekte. Diğer ülkelerde artmakta. Çünkü virüsün ilk çıktığı zamanlar Çinden diğer ülkere giden vatandaşlar oradaki sağlıklı bireyleri de etkisi altına almış durumdaydı. Buna istinaden salgın, enfeksiyon, hastalık olaylarında hiçbir zaman net bir tarih verilemeyeceği gibi en azından bir an önce iyileştirici aşı ve tedavi yöntemlerinin bulunmasını temenni ediyoruz. Ülkemiz yıllardır kolera, domuz gribi, kuş gribi vakalarını atlattığı için bununda üstesinden tedbir ve hijyenlikle gelmeyi umuyoruz. Tedbiri elden bırakmadan, kısa bir süre için en azından evlerimizden çıkmadan eski günlerimize bir an önce dönmeyi umut ediyoruz. Sağlıcakla ve sağlıkla kalın.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.