Covid-19 Sonrası Nasıl Beslenilir?

Son güncelleme:

Koronavirüs ülkemizi ve dünyamızı sarmış durumda. Bu virüse yakalanmamak için her geçen gün yeni tedbirler alınıyor. Ancak tedbirlere rağmen pozitif olduysanız bağışıklığın ne kadar önemli olduğunu anlamış olmalısınız. Bu hastalık sonrasında da beslenmenize dikkat etmeli ve eski enerjinizi kazanmalısınız. Sağlıklı beslenmek ve bağışıklığınızı iyi hale getirmek için beslenme düzeniniz son derece önemlidir. Beslenme alışkanlıklarınıza belirli yiyecekleri koyarak kendinizi daha iyi hissedebilir ve eski enerjinizi kazanabilirsiniz.

Peki koronavirüs sonrası nasıl beslenilir? Bağışıklığı güçlendirmek için nasıl beslenilir? Hastalık sonrası nasıl beslenilir? Enerji veren besinler nelerdir? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Enerjinizi geri kazanmak için su tüketimini artırmalısınız

koronavirüs sonrası nasıl beslenilir?

Metabolizmanızın düzelmesi için en önemli kaynağınız su olacaktır. Ağız tadınızın bozulması ve enerjinizin aşağı çekilmesi sonrası suya ihtiyacınız olacaktır. Eğer ilaç kullanımı da mevcutsa su içmek son derece önemlidir. İlaçlar vücudunuzda ödem yapabilir ve bu durumda daha da halsiz hissedebilirsiniz. Hızlı bir şekilde eski enerjinize dönmek istiyorsanız vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar su tüketimi sağlamalısınız. Böylece enerjiniz kısa sürede yerine gelecek, metabolizmanız düzelecek ve ilaçların olumsuz etkilerinden arınacaksınız.

Protein tüketmelisiniz

Bağışıklığı güçlendirmek için nasıl beslenilir?

Hastalığı atlatan insanlarda damak tadının değişmesi sonucunda proteinli besinlere karşı bir tepki meydana gelebilir. Bu durumda protein içerikli gıdaları farklı besinlerle karıştırabilir ve tüketebilirsiniz.

Et ve tavuk suyu içeren çorbalar oldukça yararlı olacaktır. Yumurta, et, süt ve süt ürünleri tüketilmeli ve protein kaynağı olan besinler vücuda verilmelidir. Eğer yalnızca protein yiyemiyorsanız yumurtalı, tam buğdaylı bir makarna tercih edebilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz de kıymalı omlet, peynirli salata olabilir. Sebze yemeklerini etli yapabilirsiniz. Bu şekilde protein alımı sizin için daha kolay olabilir.

Meyve ve sebzeyi es geçmeyin

Hastalık sonrası nasıl beslenilir?

Bu dönemde en büyük ihtiyacınız C vitamini olacaktır. Bu durumda içerisinde C vitamini olan meyve ve sebzeleri beslenme programınıza mutlaka eklemelisiniz. C vitamini maydanoz, kivi, mandalina, yeşil biber, portakal gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. C vitamini içeren meyveleri dozunda tüketerek gerekli vitamini vücudunuza sağlamalısınız. Böylece kısa süre içerisinde eski enerjinize kavuşabilirsiniz.

Lifli gıdalar tüketmelisiniz

Lifli gıdalar tüketmelisiniz

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez besinleri arasında lifli gıdalar bulunur. Özellikle kuru baklagiller her mevsim kolaylıkla bulabileceğiniz ve lif açısından zengin yiyeceklerdir. Lifli gıdalar tüketmek metabolizmanızı düzenlemek ve enerji almak için oldukça etkilidir.

Omega-3 desteği almalısınız

Omega-3 desteği almalısınız

Omega-3 denince aklımıza hemen balık geliyor. Mevsiminde olani taze balıkları haftada iki kere tüketmelisiniz. Böylece daha sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız. Eğer konserve balıklar tercihiniz olacaksa bu durumda light olanları ve kendi suyunda saklananları tercih etmelisiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.