Covid19 Salgınında Teknoloji

Son güncelleme:

Teknoloji çağında yaşadığımızı söyler ve biliriz. Ancak bu global salgın bizleri tüm bu teknolojik gelişmelerin ışığındaki  insanı teknoloji ile tekrar baş başa bırakmıştır. Artık neredeyse tüm işler online ya da elektronik ortama taşınmış olup, artık nasıl bir dünyaya devam edemeyeceğimizi tahmin etmeden ya da edemeden işlerin büyük bir kısmını dijitalleştirdik. Peki bu dijitalleşme esnasında bizleri neler bekliyor ya da bu ekstra olan dijitalleşmeye ne kadar ayak uydurabileceğiz. Özellikle  sosyal medyanın yaşamımızla bu kadar iç içe geçmiş oluşu bize aslında bir takım ip uçları vermektedir.

Dijital İşler Ya Da İşlerin Dijitalleşmesi

Bu salgın bizlere hali hazırda bulunduğumuz ya da evlere kapandığımız şu dönemlerde dijital anlamda iş yükünü arttırmış olduğu gerçeğini anlamış oluyoruz. Teknolojinin her zaman yaşamımızı kolaylaştırdığından bahsederiz. Elbette hayatımızı kolaylaştırdığı çoğu anlamda aşikar olan bu gelişmeler salgın sürecinde görüldüğü üzere iş hayatı anlamında mekan ve zamansız çalışma koşullarını doğurmuştur. Teknolojinin her zaman yararlarını kabullenen bizler ise bu durumdan sıkılmakla birlikte işlerin dijitalleşmesinden doğan bu soruna çare aramaktayız.

Bu salgın sürecinde ise Teknoloji salgına (salgınının global ve yerel olarak süreleri değişkenlik göstermektedir) çare üretmekte ya da sorunları çözmekte sınıfta kaldığını kabaca söyleyebiliriz. Bir yandan ise baktığımızda Teknolojiden ne kadar çok şey bekliyoruz. Teknolojik anlamda bu salgına Tıbbi anlamda çözümler üretilmesini tüm insanlar olarak bekledik. Bazı ülkelerin aşı ve ilaç haberleriyle yer yer umutlandık. Ancak bir yandan da Teknoloji bizlere bu salgında bir yol haritası çizdi. Örneğin Güney Kore salgın sürecini ürettiği bir mobil yazılımla bir nevi insanların yanından ayırmadığı cep telefonları sayesinde çiplerle bu durumu takip ederek büyük ölçüde salgının yayılmasını engellemiş oldu.

Teknolojinin Salgın Süreci

Teknoloji de bir nevi dijital  salgın olan bu global dünyamızda, fiziksel dünyanın önemini hem kavramış olduk hem de dijital dünyanın bu fiziksel dünyadaki salgına olan faydalarından yararlanmış olduk. Büyük teknoloji şirketlerinin ise bu salgın sürecinde yapmış olduğu tıbbi çalışmalar bizlere artık hayatın büyük ölçüde dijitalleştiğinin bir kanıtı idi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.