Çukur: Çatılar Tek Sizin Mi Sandınız? Yönetmen Sinan Öztürk


Sinan Öztürk, 25 Ocak 1980’de, İzmir’ in Urla semtinde dünyaya gelmiş Türk yönetmendir. Annesi Gülin Öztürk, Urla’ da çokça tanınan ve aynı şekilde saygı duyulan Gümrükçüoğlu ailesinden gelmektedir.

Sinan Öztürk, birçok başarılı projeyi yönetmiş bir yönetmendir.

Sinan Öztürk, 2015 yılında 2012 yılının Türkiye güzeli Çağıl Özge Özkul ile dünya evine girdi ve hayatlarını birleştirdiler.

Çağıl Özge Özkul, 1988’li 2012 güzelidir. Türk sunucu, eski manken ve güzellik kraliçesi unvanlarına sahiptir. 2015 yılında hayatını Sinan Öztürk ile birleştirmeye karar vererek dünya evine adımlarını atmışlardır.

Sinan Öztürk, son zamanlarda adından sık sık bahsettiriyor yaptığı projeler dolayısıyla. Genelde dizi ağırlıklı bir kariyeri olsa da 2010 yılında “Hayda Bre” isimli yönettiği filmi vizyona girmiştir. Aynı zamanda Türkiye’nin en uzun sürmüş dizisi Arka Sokaklar, Show TV’nin ünlü dizileri İçerde ve Çukur dizilerinin de yönetmenlik koltuğuna oturmuştur.

Son zamandaki projeleri ve bu projelerin başarıları sebebiyle çok takdir alıyor Sinan Öztürk. Fakat hayranları ve takip edenleri sinema projelerine daha çok eğilmesini ve ondan daha çok proje görmeyi umut ediyorlar. Başarısından şüphe eden ve inkar eden hiç kimse yok. Polisiye ve dram projelerinde çok iyi olduğu da bir gerçektir.


Projeleri


Arka Sokaklar


Arka Sokaklar dizisi, Türkiye’nin en uzun sürmüş ve hala devam etmekte olan dizisidir. 31 Temmuz 2006 tarihinde yayına giren dizi hala televizyonda izleyicilerle paylaşılmaya devam ediyor.

Konu

Dizinin konusu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube’de özel bir ekipte görev almış olan polislerin suçlarla olan mücadelesi, aralarındaki ve özel hayatlarındaki ilişkiler. Ekip, İstanbul Sokakları’ndaki mücadelesi süresince değişik hikayelere tanık oluyor. Bazen gülümsetecek bazen ise iç burkacak anlarına şahit oluyoruz.
Çekimler, Fatih ilçesinin Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yapılıyor. Dış çekimler için genelde Beyoğlu, Şişli ve Kadıköy ilçeleri tercih ediliyor.

Kadro


Dizinin başrolünde ekibimize yol gösteren ve bütün ekibin babası olarak gördüğü “Rıza Baba” var. Karakteri Zafer Ergin canlandırıyor. 4. sınıf bir emniyet müdürü ve aynı zamanda ekibin kurucusu.
Şevket Çoruh, dizideki rolüyle Mesut, özel harekat kökenli bir komiser. Bir oğlu vardır ve onunla yaşadığı zorluklar aslında ebeveynlerin çocuklarıyla olan mücadelelerine örnektir.
Bir diğer favori karakter ise Hüsnü Çoban. Karakteri Özgür Ozan canlandırıyor. Onun da çekirdek bir ailesi var ve bu ailedeki gerek zorluklar, gerek neşeli zamanlara şahit oluyoruz.
Ali Akdoğan, nam-ı diğer “Yakınız Rıza Baba.”. Alp Korkmaz karaktere can veriyor. Ekibin keskin nişancısı.

Dizi aynı zamanda Kuzey Kıbrıs, Bulgaristan ve Irak’ta da gösterimde.

Arka Sokaklar Türkiye’nin en uzun soluklu dizisi olup 15 sezondur yayın hayatına devam etmektedir. Yönetmen koltuğunda ise uzun bir süre Sinan Öztürk oturmuştur fakat sonrasında başka projeler için yolları ayırmışlardır.


İçerde


İçerde dizisi, ABD yapımı “Köstebek” filminden uyarlanmış bir Türk dizisidir. 2016’da yayına girmiş dizi, bir sezon sürmesine rağmen çok ses getirmiştir.

Konu


Konusu, polis akademisinde okuyan Sarp Yılmaz ve Mert Karadağ’ın bir anda birbirlerini rakip görmeye başlamalarıdır. Sarp, polis akademisinden mezun olmasına bir hafta kala polisten atılır ve bunu yapan şube müdürüne silah çeker. Fakat hayatı o andan sonra değişir. Tabii ki yeni hayatında Sarp’ın en yakın düşmanı Mert olacaktır.


Kadro


Dizinin başrolünde herkes tarafından çok sevilen ve bilinen Çağatay Ulusoy var. Kendisi Sarp karakterini canlandırıyor. Karakteri, eski polis ve yıllar önce kaçırılan kardeşi Umut’u aramakta.
Dizinin bir diğer başrolü ise yine herkes tarafından sevilip sayılan Aras Bulut İyneli. Mert Karadağ rolünde Aras. Dizinin başında Sarp’ın düşmanıyken daha sonra olaylar farklı yerlere evriliyor.
Dizinin ses getiren diğer oyuncuları ise Çetin Tekindor, Bensu Soral ve Damla Colbay. Özellikle Bensu Soral bu diziden sonra çok büyük bir çıkış yaptı ve adını Türkiye’ye duyurdu.

İçerde dizisi, ABD yapımı bir filmden uyarlanmış, bir sezon sürmüş olmasına rağmen yayınlandığı süreçte gerek sosyal medyada gerek reytinglerde çok iyi yerlere ulaşmayı başarabilmiş bir dizidir.

Çukur


Çukur, 23 Ekim 2017 tarihinde yayına başlamış, son üç yılın en popüler dizilerinden biri olan bir yapım.


Konu

Dizinin konusu İstanbul’da suçla bağdaşmış bir mahalleyi konu alıyor. Mahallenin adı da tahmin edebileceğiniz gibi Çukur. Bu mahalleyi Koçovalı ailesi yönetir, onların kurallarına uyulur. Neredeyse bütün suçlar görmezden gelinse de Çukur’da hiç kimse uyuşturucu kullanamaz, satamaz ve üretemez. Fakat bir grup bu kuralı çiğnemeye çalışır. O sırada Koçovalıların küçük oğlu Yamaç, çok uzun zaman sonra Çukur’a geri döner. O sırada kısa sürede tanışıp aşık olduğu ve evlendiği Sena ile Çukur’a gelirler. Artık ipler Yamaç’ın elindedir.

Kadro


Aras Bulut İynemli : 25 Ağutos 1990’da doğan oyuncu Yamaç rolünde. Koçovalı ailesinin küçük oğlu olan Yamaç kimyager. Aynı zamanda müzisyen. Hayatından gayet memnun olsa da mahallesini korumak için oraya geri dönmek zorunda kalır. Fakat bu hareketi hem etrafındakiler hem de kendisi için iyi bir seçim değildir.

Dilan Çiçek Deniz: Dilan, dizide Sena’yı canlandırıyor. Deli dolu, dik kafalı bir kız. Yamaçla aslında çok farklı hayalleri varken kendisini Koçovalı ailesinin otoriterliği ve kuralları karşısında buluyor. Yamaç’a aşık olmak da onun açısından hiç iyi olmuyor.

Ercan Kesal: Ercan Kesal, Koçovalı ailesinin reisi ve Çukur mahallesinin de yöneticisi olan İdris Koçovalı karakterinde.

Erkan Kolçak Köstendil: Erkan Koçak Köstendil, çok sevilen karakter Vartolu’ya hayat veriyor. Kendisi bir mafya lideri ve Çukur’a intikam için dönüyor. Aynı zamanda Koçovalıların gayri meşru çocuğudur.

Rıza Kocaoğlu: Rıza Kocaoğlu, Aliço karakterine hayat veriyor. Aliço, Koçovalı ailesinin sokaktaki gözü ve kulağı. İnanılmaz bir zekası olan Aliço, aslında çöp toplayarak yaşama hayatını kendisi seçmiş. Travmaları olduğu için zihinsel engelleri olan bir karakter.

Çukur dizisi, yönetmen koltuğunda Sinan Öztürk’ün oturuyor olduğu, günümüzün en başarılı dizilerinden biri haline gelmiş bir aksiyon yapımıdır. İzleyicilerden sosyal medya yardımıyla topladığı takdir gözardı edilemez bir başarıdır.

Çukur, izleyicilerden fazlasıyla takdir toplayan bir program. Ne kadar içerisinde çatışma, işkence ve şiddet içeren sahneler fazlasıyla bulunsa da, dizi bunu verdiği mesajlar, hissettirdiği duygularla kapatıyor.

Her olayda olduğu gibi burada da pandemi süreci ile ilgili mesaj vermiş Çukur ekibi. “Virüse karşı panik yapma, umursamaz da davranma.” yazısıyla virüse karşı almamız ve takınmamız gereken tavrı belirtmişler.

Her gündem olayında, mutlaka bir şekilde mesajı karşıya, izleyicilere iletip izleyicilerinin gündemden haberi olmasını sağlıyor. Hatta yardımcı olmak isteyen seyirciler için de küçük mesajlar bırakılıyor. Bu mesajlar genelde sahne aralarına koyulan duvar yazıları ile veriliyor. Her seferinde de bizi gülümseterek şaşırtmıyor.

Fakat dediğimiz gibi çok fazla silahlı çatışma, şiddet gibi olaylar olduğu için çok fazla tepki ve ceza yediği de oluyor. Bazı zamanlar bir hafta ara verilirken, çoğu zaman para cezası uygulanıyor.

Çukur ekibi, vefat eden Ayşen Gruda için de bir duvar yaısı hazırlamayı ihmal etmemişti. Hatta bu bölümde Ayşen Gruda’ya adanmış birkaç duvar yazısı daha vardı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.