Çukurova Üniversitesi’nden Koronavirüs Tedavisinde Umutlandıran Gelişme!

Çukurova Üniversitesi bilim insanları 2.5 aylık yoğun bir çalışma sürecinin ardından koronavirüs tedavisi için  alternatif oluşturabilecek yeni bir etken madde geliştirmeyi başardı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, 8 kişiden oluşan araştırma ekibinin elde edilen etken maddenin virüsün çoğalma imkanını ortadan kaldırdığını tespit ettiklerini ve hayvan deneylerine başlayarak hızlı çözüm bulmayı hedeflediklerini açıkladı. 

Çukurova Üniversitesi’ndeki Eğitim, Veteriner, Su Ürünleri, Fen Edebiyat ve Tıp Fakültelerinde görevli Prof. Dr. Osman Gülnaz, Prof. Dr. Mehmet Çelik, Doç. Dr. Aygül Küçükgülmez Yandım, Prof. Dr. Sadık Dinçer, Kimya Mühendisi İbrahim Süslü, Dr. Öğr. Üy. Bilge Kaan Tekelioğlu, Doç. Dr. Atıl Bişgin ve Nazrin Murguzova’nın yer aldığı 8 kişilik araştıma ekibi 2.5 aydır aralıksız sürdürdükleri çalışmlarının ilk sonucunu aldı. 

“HIZLI ÇÖZÜM BULMAYI HEDEFLEMEKTEDİRLER”

Yeni tip koronavirüs(kovid-19) tedavisinde alternatif oluşturabilecek etken bir madde geliştirmeyi başaran bilim insanları Rektör Prof.Dr Mustafa Kibar’ı ziyaret ederek çalışmaları hakkında detaylı bilgi verdi. Rektör Kibar şu şekilde konuştu: “Bu çerçevede 2,5 aydır aralıksız sürdürmekte oldukları ortak çalışmaları neticesinde yeni tip koronavirüs hastalığının tedavi sürecinde alternatif oluşturabilecek yeni bir etken madde geliştirmişlerdir. Kamuoyunda açıklandığı üzere Kovid-19 virüsü solunum hücrelerindeki Anjiyotensin-Dönüştürücü Enzim 2 (ACE2) isimli reseptörlere bağlanarak hücre içine nüfuz etmekte, böylece akciğerlerde bilinen aktivitelerini göstermektedir. Bilim insanlarımızın geliştirdikleri bu yeni etken madde, virüsün kendini çoğaltması aşamasında kullandığı replikasyon enzimlerinin çalışmasını engelleyerek aktivitesini göstermektedir. Bugüne kadar yapılan laboratuvar ortamı deneylerinde, üretilen bu molekülün replikasyon enzimlerini engelleyecek aktivitede olduğunu gösteren ön çalışma sonuçları elde edilmiştir. Elde edilen etken maddenin virüsün çoğalma imkanını ortadan kaldırdığı laboratuvar ortamı koşullarında tespit edilmiş ve gelecek için umut vaat etmektedir. Gelinen noktada Kovid-19 ile mücadelede bu molekülün kullanılabileceğini öngören Çukurova Üniversitesi bilim insanları, çalışmalarını hızlandırarak in-vivo güvenlik ve etkinlik çalışmaları ile hayvan deneylerine başlayarak hızla çözüm bulmayı hedeflemektedirler.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.