Cumhurbaşkanı, Ayasofya’daki Namaza Kaç Kişinin Katıldığını Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’da ilk namazın 24 Temmuz Cuma günü (bugün) kılınacağının haberini şu şekilde vermişti; ”Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz.”

Bugün öğle namazı Ayasofya’da kılındı ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu, Ayasofya’da kılınan ilk namaza katılan kişi sayısını duyurdu. Erdoğan yaptığı açıklamada “350 bin kişi namaza iştirak etti.”dedi.

Cumhurbaşkanı, Ayasofya’daki Namaza Kaç Kişinin Katıldığını Açıkladı!

Ardından Ayosafya’nın camiiye dönüştürülmesinden memnuniyetini dile getirip önümüzdeki zamanlarda restorasyon planlarının da olduğunu ekledi;

”Her şeyden önce tabii ki müzeye çevrilmiş olan maalesef 34’te Ayasofya’yı, bizim şu anda aslına Cumhur İttifakı olarak büyük bir gayretle döndürmüş olmamız, milletimizin 10 yıllara sari özlemini gerçekleştirme bakımından çok çok önemliydi. Az önce resmi rakam olarak aldığım 350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş. Bu tabii çok çok önemli bir aşkın aslında mahsulüydü. Bunu gerçekleştirmek ve ondan sonra içerideki bütün ibadeti, taati Diyanet İşleri Başkanlığımızın organizesiyle gerçekleştirdik.

Tabii şimdi bundan sonra içeride ve dışarıda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yapacağı restorasyon çalışmaları var. Bu restorasyon çalışmalarıyla beraber Ayasofya’mızı inşallah çok daha farklı, çok daha anlamlı bir yapıya kavuşturmuş olacağız. Hep beraber biz emeği geçen tüm kardeşlerime, gerek burada yargının ortaya koyduğu tavra, gerekse Cumhur İttifakı olarak ortaya koyduğumuz tavrın inşallah birlik, beraberlik içerisinde devamını da Allah’tan diliyorum.”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.