Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: 5. ve 9. Sınıflar İçin Okul Açılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 16.00’da başlayan Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden yeni normalleşme hamleleri ve ülke ile ilgili meseleler hakkında açıklamalarda bulundu.

Konu başlıkları arasında en dikkat çeken konu, okulların açılması hakkındaki bilgilendirme oldu. Cumhurbaşkanı, 2 Kasım’da 2 sınıf için eğitim- öğretim yılının başlayacağını belirtti.

İnsanların temasta olabileceği yerler, kalabalık oluşan alanlar özellikle ulaşım araçlarının denetimlerinin devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı, temasta olan kişilerin denetiminin sıklıkla yapılacağının üzerinde durdu.

Ayrıca Cumhurbaşkanı yerli aşının da önümüzdeki 2 hafta içerisinde insan üzerinde denenme aşamasına ulaşacağının haberini verdi.

ULAŞIM ARAÇLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE DENETİM DEVAM EDECEK

”Ulaşım araçları başta olmak üzere çok sayıda insanın bir arada bulunduğu mekanlar ve etkinliklerle ilgili denetimler etkin şekilde sürdürülecek. Temaslı kişilerin takibi çok daha sıkı şekilde yapılacak.”

YERLİ AŞI 2 HAFTA İÇİNDE DENENME AŞAMASINA ULAŞACAK

”Yerli aşı çalışmalarında 2 hafta içinde insan üzerinde deneme safhasına ulaşacağı görülüyor. Hedefimiz önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini tamamen çözmektir.”

EĞİTİMDE YENİ ADIM: 5. VE 9. SINIFLAR 2 KASIM’DA OKULA BAŞLAYACAK

”Eğitimde yeni bir adım daha atarak, ortaokullarda 5. liselerde 9. sınıflarda yüz yüze eğitim-öğretim faaliyetlerini 2 Kasım itibarıyla başlatıyoruz. Halen uzaktan eğitimin sürdüğü ilgili sınıflarda gelişmelere bakarak kamuoyuna ilan edeceğiz.”

SUNULAN KAYNAK 39 MİLYARI BULDU

”İşsizlik ödeneği, normalleşme desteği gibi başlıklar altında milletimize sunduğumuz kaynağın tutarı 39 milyarı buldu. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturuyla yoksullukla mücadelede en kapsamlı programları biz hayata geçirdik. Sosyal yardımların milli gelir içindeki payını yüzde 1.27 seviyesine ulaştırdık. Türkiye BM verilerinde artık yüksek insani gelişmişlik seviyesine sahip ülkeler arasında yer alıyor.”

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 1000 LİRA DAĞITILDI

” “Biz bize yeteriz” kampanyasında toplanan, 2 milyar 80 milyon liralık kaynağı hane başı bin lira olarak ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Normalleşme desteği kapsamında 1 milyon 400 bin sigortalımıza 1,1 milyar lira destek verdik.”

LİSANS SEVİYESİNDEKİ 1000 GENÇ PROGRAMDAN FAYDALANACAK

”Lisans seviyesindeki öğrencilerimiz için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TUBİTAK vasıtasıyla stajyer araştırmacı burs programını başlatıyoruz. Lisans seviyesindeki 1000 gencimiz TÜBİTAK tarafından desteklenen programdan faydalanacak. Bu denli büyük proje tabanlı lisans burs programın gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sizleri, sevgiyle saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.