Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan SON DAKİKA Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a Son Dakika Açıklaması:

“Birliğimizi beraberliğimizi kardeşliğimizi dayanışmamızı ne kadar güçlü tutarsak bu olaydan az hasarla çıkarız. Bu tehdite sağlam mücadele yürütüyoruz. Her vatandaşın bu hastalığın mühiminin farkında olduğuna inanıyorum. Biz devlet olarak tedbir alıcaz.

Ücretli çalışandan esnafa kadar her kesimi koruyan ekonomik tedbiri hayata geçirdik. 100 milyar liralık ekonomik destek programı hazırladık. Meclis mevzuat değişikliğini yaptı. En düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkarttık. Emeklilerin ramazan bayramı ödemesini Nisan başına çektik. Telafi çalışma süresini azalttık. 2milyon dar gelirli aileye bin lira destek veriyoruz. Sanayicileri ve ihracatçıları rahatlatacak faaliyetleri hayata geçirdik. Bu ülkede kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Yaşlıları hastalıktan korumak için aldığımız tedbirleri onlara alay konusuna getirmeye müsaade etmeyeceğiz. Hastalık zincirinin bir an önce kırılmasını amaçlıyoruz. Yeter ki hep birlikte kurallara ve ikazlara kulak verelim. Türkiye en hazırlıklı şekilde bu salgına bulaşmıştır. İlk çıktığı günden bugüne ilaç ve gıda konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Test kiti, maske, eldiven gibi ürünleri kendimiz üretebildiğimiz için bunlarda sıkıntı yaşamıyoruz. Olumsuz dedikodusunu yapanlara stokçulara aldanmayın. Kendi üretim testlerini yaydık. Testler kesinlikle ücretsizdir. Tedaviye yönelik ilacın ilk kısmı elimize ulaştı devamı da geliyor ve kullanmaya başladık. Vatandaşlarımızın günlük hayatını huzurla sürdürmesi için tüm bakanlıklarımız var gücüyle çalışıyor. Telekonferans ile her pazartesi kabine toplantımızı gerçekleştireceğiz. Tüm çalışmalarımızı şeffaf bir şekilde yürütüyoruz. Bizde tüm bu süreçleri takip ediyoruz. Bilim kurulumuzun tavsiyesi üzerine ilave tedbirler alıyoruz. Gıda, sağlık, temizlik zincirinin ayakta tutulması, izolasyonu sağlanmasını özellikle gözetiyoruz. Bilim kurulunun tavsiyesi doğrultusunda yeni tedbir paketini hayata geçireceğiz.

Bu tedbirler:

  • Şehirlerarası seyahatler valilik iznine bağlandı.
  • Kamuda olduğu gibi özel sektörde de esnek çalışma sistemi olacak.
  • Toplu taşıma aracında seyrek oturma düzeni.
  • Piknik alanları ormanlar hafta sonları kapalı olacak hafta içi toplu bulunulmayacak.
  • Askerler 14 gün karantinaya uygun şekilde celp ve terhis uygulamasına tabii tutulacak.
  • Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirildi.
  • Tüm illerde pandemi kurulu oluşturulacak. Alınan tedbirin takibi yapılacak.
  • Bu tedbirler başta İstanbul Ankara İzmir Kocaeli olmak üzere 30 büyük şehrin tamamında uygulanacaktır.
  • Ev ve iş yeri dahil her ortamda sosyal mesafeye dikkat edilip toplu taşımaya dikkat edilip, zorunda olmadıkça alışverişe çıkmayarak tedbirlere uyumasını bekliyoruz.

Gönüllü karantina şartlarına harfiyen riayet etmeliyiz. Evimizden çıkmayacağız. Bu süreci en kısa sürede en az hasarla atlattığımızda önümüzde aydınlık gelecek bizi bekliyor. “

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.