Cumhurbaşkanı, Kabine Toplantısı Sonrasında Alınacak Koronavirüs Tedbirlerini Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yeni alınması planlanan koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Bu hususta 65 yaş üzeri kişilerin ulaşım saatlerinde sınırlamaların gerçekleşebileceğinden, maske ve mekan denetimlerinin sıklaştırılacağından, izolasyonda olan kişilerin kontrol edileceğinden söz etti.

Virüsün tedavisi bulunamadığı için elde olan en etkili yöntemlerin maske, mesafe, hijyen olduğunu belirtti:

”Aziz milletim, değerli basın mensupları sizlere en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Koronavirüs salgını tüm dünyada tesirini arttırarak hissettiriyor. Ülkemizin de içinde bulunduğu Avrupa bölgesinde salgın maalesef yeniden tırmanışa geçmiştir.

Türkiye salgınla mücadelesini kararlılıkla ve elindeki imkanlarla sürdürüyor. Vaka sayılarındaki artış hiç şüphesiz hepimizi üzüyor. Bu virüsün henüz tedavisi bulanamadığı için elimizdeki en etkili tedbir tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafedir.”

Cumhurbaşkanı ayrıca izole kalmak zorunda olan temaslı ya da hasta olan kişiler için de sokağa çıkmalarının, işe gitmelerinin suç olduğunu ve vicdani yük barındırdığını belirtti:

”Salgına maruz kalan vatandaşlarımızın, sağlık görevlilerimizin kendilerine tarif ettiği şekilde davranmaları hayati öneme sahiptir. Virüs taşıdığını bildiği halde evinde izole kalmak yerine işine giden, sokağa çıkan herkes hem yasal olarak suç işlemekte hem de büyük vebal altına girmektedir. Bu tedbirleri vatandaşımızın günlük hayatını zora sokmak için alıyor değiliz. Tüm insanlarımızın sağlığını korumaktır.

Virüsün bilinen veya bilinmeyen kronik rahatsızlığı bilinen yakınına veya herhangi birine bulaştırıp ölümüne sebep olacak birinin vicdan yükünü düşünemiyorum.

Bizim inancımızda tedbirsiz tevekkül olmaz. Elbette bu salgın ilanihaye devam edecek değildir. Tarihteki büyük salgınların ortalama 2 yıl sürdüğünü biliyoruz. 1 yılda Asya’dan Amerika, Afrika, Avrupa’ya dünyanın tamamını etkisi altına almıştır. Türkiye hem tedbirler hem hastalara verilen hizmetler bakımından küresel çapta örnek gösterilen ülkeler arasında yer almıştır.”

Kafe ve restoranlarda denetimlerin sıklaştırılacağının da üzerinde durdu:

”Milletimizin inşallah bu sağlık krizini de yeneceğine tüm kalbimle inanıyorum. Maske ve mekân denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapacak işlemler öncesi ödenmiş olması mecburi hale getirilecektir. İl hıfzıssıha kurulları gerektiğinde özel tedbirler alıp uygulayabilecektir. Kafe ve restoranların denetimleri sıklaştırılacaktır. ”

Ayrıca 65 yaş üzeri kişiler için de ulaşım saatlerinin kısıtlanabileceğini ifade etti:

”İl bazında 65 yaş üstündeki vatandaşlarımızın ulaşım saatinde sınırlama yapılabilecektir.”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.