Daha “Farkında” Bir Hayat İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Farkındalık, insanların bir olay ile bu olaya vermeleri arasında bir saniyelik zihinsel bir boşluk yaratmalarına yardımcı olarak başarısızlığa yol açabilecek aceleci kararlar vermelerini engelliyor. Aynı zamanda performaslarını arttırarak daha mantıklı kararlar vermelerini sağlıyor. Aslında bu “farkındalık” hayatımızı nasıl değiştirebileceğimizi görmemizi sağlıyor.

 

Ezgi Diliçıkık’ın yazısına göre; Araştırmacılar, farkındalık egzersizlerinin beynimizi ve bu sayede kendimizle, başkalarıyla ve işimizle olan ilişkilerimizi değiştirdiğini ortaya koydu. Farkındalık egzersizleri beynin çalışma şeklini tamamen değiştirdirği için, tekrarlanan egzersizlerle beyin aktiviteleri beynin eski, gerici bölümlerinden, beynin en yeni ve rasyonel kısmına yönlendirilmektedir. Bir saniye, istenen sonuçlara ulaşma veya ulaşmama arasındaki fark olabilir. Bir saniye, aslında o an ile uyum içinde olmak için, gereken her şey olabilir. Bu bir saniye, bizim karar verme şeklimizi geliştirme fırsatını bize sunabilir.

Her gün 10 dakikalık bir farkındalık egzersizi uygulayın.

Birçok insan farkındalık egzersizi için en doğru zamanın sabahları olduğunu düşünüyor. Ancak buna sabit kalmak yerine kendiniz için en uygun zamanı kendiniz bulun. Nefesinize odaklanın ve nefesinizi takip edin. Duyularınızın farkına varın.10 dakikalık yönlendirilmiş farkındalık egzersizi her gün uygulamaya özen gösterin.

2-Sabahları ilk iş olarak e-postalarınıza bakmamayı alışkanlık edinin.

Zihinlerimizin genellikle en odaklı çalıştığı, yaratıcı olduğu vakitler sabah vakitleri. Sabahlar bu nedenle odaklanmak, stratejik çalışmalar ve kendinizle önemli anlaşmalar yapmak için doğru zamanlardır. Eğer kendinizi uyanır uyanmaz e-postanızı okurken buluyorsanız zihninizin yaratıcı yapısını kırar ve proaktif bir güne doğru ilerlemeye başlarsınız. E-postalarınızı kontrol etmeyi günün ilk görevi yapmak, aklınızı en yüksek potansiyelde kullanma fırsatınızı boşa harcamanıza neden olur.

3- Tüm bildirimleri kapatın.

Telefonunuzdaki, tabletinizdeki ve bilgisayarınızdaki bildirimler sizi andan koparmaya ve dikkatinizi dağıtmaya çeken önemli aktörlerdir. Bildirimler, sizi zihinsel olarak meşgul ederler ve baskı altına sokarlar. Size değer katmaktan çok, daha fazla hasara neden olurlar. Bir haftalığına tüm aletlerinizin bildirimlerini kapatmayı deneyin. E-postalarınızı saatte bir kontrol edin.

4-Multitasking’i hayatınızdan çıkarın.

Multitask bir hayat sürmeye çalışmak zihnimizi baskı altında tutar ve bizi reaktif yapar. Tek bir göreve odaklanmaya çalışın ve aklınızın başka bir göreve sürüklendiğini fark ettiğinizde derin bir nefes alın, gözlerinizi bilgisayarınızdan bir süreliğine uzaklaştırın ve dönüp yalnızca elinizdeki göreve odaklanın. Aklınıza gelen tüm yan görevleri savuşturun.
5-Kendinizle küçük buluşmalara gerçekleştirin.
Yukarıda bahsettiğimiz dört ipucunu hayatınıza nasıl ve ne derecede uyguladığınızı değerlendirmek, hafızanızı yenilemek ve neler yapmanız gerektiğini yeniden hatırlatmak için kendinizle belirli periyotlarda buluşabilirsiniz. Bu buluşmaları düzenli hale getirmek hayatınıza farkındalığı davet etmek konusunda size yardımcı olacak ve motivasyonunuzu artıracaktır.
KAYNAK:CEOTUDENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.