Deep Blue Club

Daha Önce Bu Meslekleri Duydunuz mu?

Son güncelleme:

Hepimiz, büyüyünce doktor, hemşire, öğretmen, avukat olacağız deriz. Ancak zamanla hem küresel dünya hem de bununla birlikte doğan birçok yeni alanla birlikte farklı farklı meslek dalları doğmaya başlamıştır. Birazdan okuyacağınız meslekleri sanıyoruz ki özellikle araştırmadıysanız çoğunu ya da hiç birisini daha önce duymadınız ve haberimizin içinde ilk kez  duyacaksınız.  Hazırsanız haberimize ilk mesleğimizle başlıyoruz…

Ayurveda Şifacısı

Ayurveda, çok eski asırlardan beri gelen ve kökeni Hindistan’ın venük kültürüne dayanan yaklaşık beş bin yıllık bir şifa bulma sistemidir. Bu kelimenin ne anlama geldiğine bakacak olursak ; sanskritçe bir kelime olup, “Yaşam Bilimi” anlamına gelmektedir. Ayurveda sisteminin asıl yapmak istediği ise her insanın kendinde farklı şekilde olan fıtratına göre (bünye tipi) hayat boyu dengede kalmasını sağlamaktır. Biraz daha açacak olursak; Özetle Ayurveda’nın ilk olarak kişinin en ideal bünye tipini tespit etmek ve bunu tespit ettikten sonra oluşabilecek herhangi bir dengesizlik durumunda, dengesizliğin sebebi olan belirtilerin kaynağını bularak, olması gereken dengenin tekrar kurulması için geniş kapsamlı önerilerde bulunmaktır.

Peki bu tetkikler hangi teknikler yapılarak bulunuyor, buna bakalım…

– Gıda Seçimleri

-Baharat Kullanım şekilleri

-Beslenme Tarzları

-Uygun Nefes Teknikleri

-Meditasyon Teknikleri

-Uygun Masaj Teknikleri

-Yapılan Fiziksel Fiziksel Aktivite

-Mevsimsel Olarak Yapılan Rutinler

Eti Hacker

“Hacker” terimi 1960lı yılların başlarında becerilerini bilgisayar sistemlerini yeniden kurmak, bu sistemlerin verimliliğini arttırmak ve bunun yanında çoklu işlem kurmalarını sağlayabilmek amacıyla konunun uzmanları tanımlamak için ortaya atılmış bir meslek grubudur.

Şuanda bakacak olursak günümüzde Eti Hacker Terimi dediğimiz şey genel olarak bilgisayar sistemlerinde olan zayıflıkları ya da hataları kullanarak kötü niyetle izinsiz bir şekilde giriş yapan programcıları tanımak ve tespit etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Profesyonel Uykucu

Bu meslek en az diğer meslekler olduğu kadar ilginç bir meslek türüdür. Henüz Türkiye’ de mevcut olmayan bu meslek türü şuan için yalnızca Amerika’ da uygulanmaktadır. Kalp ve kafaya bağlanan cihazlarla kişi uyurken doktor gelip kişi uyuduğu sırada kalbin ritmini ve beyindeki olayları test eder. Profesyonel uykuculukta Yılda ise ekstra 15.000 $ kadar da para kazanıdırır. Bu ücret hiç azımsanamayacak kadar güzel bir paradır.

Doula

Doula adı verilen bu mesleğin bir diğer adı doğum destekçisidir. Yani aslında halk arasında asıl adıyla bu şekilde bilinir. Bu meslek, anneye doğum yapmadan öncesinde ya da doğumdan hemen sonra hem fiziksel, hem bedenen, hem de ruhen destek ve yardımcı olur. Ülkemizde de giderek yayılmaya başlayan bu meslek, ne tam olarak ebe ne de tam olarak hemşireliktir. Asıl amaç bu esnada anneyi her anlamda rahatlatmak ve annede oluşan kaygı bozukluklarını gidermektir.

Hipoterapist

Hipoterapi; yani halk arasında bilinen anlamıyla hipnoz yöntemi ile tedavi anlamına gelmektedir. Yani kişiyi ya da bir grubu dikkatin yoğunlaştığı, telkinin arttığı uyku ile uyanıklık halindeki bir bilinç halidir. Ancak bu yöntem bire bir tedavi olarak değil de daha çok yan ve destek tedavi olarak kullanılır. Daha çok kişilerin geçmişle alakalı günümüze yansıyan problemleri çözmede etkili bir terapi yöntemi olarak kullanılan bu yöntem, günümüzde zaman geçtikçe tercih edilen bir terapi yöntemi haline gelmektedir. Eğer sizin de  çözmek istediğiniz ama bir türlü çözüme kavuşturamadığınız psikolojik problemleriniz varsa sizin için de oldukça etkili bir tedavi yöntemi olabilir.

Okülarist

Hiç şüphesiz ki tüm canlılar için gözümüzü kaybetmek, görme yetimizi yitirmek oldukça kötü bir şeydir. Tabi bu durum doğuştan var olan bir durumda olabilir. Ekülarist İngilizce ‘ocularist’ kelimesinden çevrilmiştir dilimize. Gözlerini kaybeden kişiler için protez gözler üreten bir meslektir. Tıpkı günümüzde çokça yaygın olan protez kol protez bacaklar gibi… Oküleristlerin ürettiği protez gözlerin doğal bir görünümü vardır. Gerçeklerinden ayırt etmek oldukça güçtür. Gözünü ve görme yetisini yitirenler için tekrar hayata gülen gözlerle bağlanmak için, engelsiz hayat teknolojilerine de katkı sağlayan umutların yeniden doğduran meslektir.

Profesyonel Yas Tutucular

Dünya üzerinde duyulmuş olan bu ilginç meslek Mısır da, İngiltere de özellikle Çin de oldukça popülerdir.  Tıpkı belirli  bir süre için apart kiralama araba veya elbise kiralar gibi acı günlerde hüzünlü havanın  hissedilmesi, gelen misafirlere, çevreye acının ne kadar derin olduğunun somutsal gösterimi için tutulur bu yas tutucular. Biraz kaba tabirle de olsa oynanan bu oyun karşılığında ücret alırlar. Hatta rolünü ne kadar iyi yaparsa kendini ne kadar heba ederse o kadar yüklüce ücrete tabidir. Bu meslek ülkemizde henüz yaygınlaşmasa da düğünler de oynamaya cenazeye ağlamaya giden medyaya düşen amatör ekip haberleri de yok değildir.

Profesyonel Yabancı

Evet yanlış duymadınız ‘Profesyonel yabancı’ ilginç bir meslek doğrusu. Yolda sevmediğimiz birini görüpte görmemezlikten gelenler kadar usta olsalar gerek. Özellikle Çin de tercih edilen bu meslek,  iş dünyasında oldukça popüler.  İş anlaşması gibi önemli durumlarda dış görünüşleri ve davranışları ile  karşı tarafa profesyonel görüntü, davranış ve nazik bir ortam yaratır. Buda iş görüşmelerinde pozitif ve karlı bir durumun ortaya çıkmasına yarar sağlar.

Feng Shui Uzmanı

Her geçen zaman da daha çok ilgi çeken Fenk shui Çince bir terim olup  kelime anlamı olarak su ve rüzgar anlamına gelir. Bulunduğumuz ortamdaki eşyaları, eşyaların yerlerini, renklerini değiştirerek pozitif ve uyumlu bir enerji ortamı yakalamayı hedefler. Bu ortamı yakalamak için Feng shui blmemize gerek yok elbette. Çünkü artık bu işi yapan uzmanlar var. Son zamanlarda çok ünlü firmalar ve kişilerde bu yöntemi kullanarak tıpkı bir yaşam koçu mantığıyla pozitif enerjiyi yakalamak şirket olarak ise pozitif ortam ve pozitif çalışanlar sayesinde karlılığı amaçlamaktadırlar. Bu firma ve kişlileri örneklendirecek olursak; Bill Gates, Trump, HSBC, Coca cola bunlardan bazıları…

Flört Koçu

Bir düşünür der ki ‘Hepimiz aşkta başarısız olduk’. Aşkta başarılı olmak çoğu zaman kendimizi iyi ifade etmek gerekir. Fakat kendimizi iyi ifade etmek için bazı şartları taşımamız gerekir. Bu şartlar; heyecan durumumuzu kontrol edebilmek, sosyal ve kültürel açıdan karşı cinsle aynı durumda olabilmek, aynı dünya görüşüne sahip olabilmek gibi. Tabi her ne kadar bu şartlar elverişli olsa bile, az önce bahsettiğimiz gibi kendimizi doğru ifade edebilmemiz.  İşte tüm bu duygu kontrol durumları ve fiziki şartları sağlayabilmek için kendimizi yeterli bulmuyorsak, ilk aşkımızla buluşacaksak, defalarca denemeden sonra yine olmayack fobisine kapıldıysak flört ve ilişki koçlarına danışamız en yararlı yol olacaktır.

Evet değerli okurlarımız bugünkü içeriğimizi beğenmişsinizdir ve ilginizi çekmiştir. Sizler de bu yeni yeni çıkan ve zaman geçtikçe çıkmaya devam eden yeni meslek gruplarını merak ediyorsanız bu içeriği okuduktan sonra daha detaylı araştırma yapabilir ve bu mesleklerden hangisine eğiliminiz var ise o meslek gruplarına doğru yönelebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce her konuyu ve her mesleği detaylı bir şekilde arastırmanızda fayda var. Bizden size küçük bir öneri; gitgide küreselleşen bu dünyada sizi maddi manevi olarak tatmin edecek onlarca iş sahası bulunmakta ve yenileri için adım atılmaktadır. Bunun için biraz araştıma yaparak hayatınıza kalıcı olarak yön verebilirsiniz, bunu yapmak tamamen sizin elinizdedir…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.