Deep Blue Club

Dama Nasıl Oynanır?

Profesyonel dama nasıl oynanır: Sıcaktan bunaldığımız bu yaz günlerinde evlerimizde, yazlıklarımızın balkonunda veya bahçesinde ailemizle veya arkadaşlarımızla vakit geçirecek farklı aktiviteler, oyunlar araştırmaya başladık! Okey, tabu, kağıt oyunları gibi oyunlardan sıkılanlar için hem oynaması kolay hem de bir o kadar eğlenceli bir oyun ile karşınızdayız!

Dama oyunu bilindiği üzere kolay bir strateji oyunudur. Dama oyununu bilmeyenler için dama nedir? Dama oyunu nasıl oynanır? Dama oyunun taktikleri ve kuralları nelerdir? Dama oyununun dizilişi nasıldır? Çapraz dama nedir? sorularını cevapladık!

Dama oyunu nedir?

Dama Nedir?

Dama oyunu nedir?

Yunan savaşçı Palamed tarafından bulunan dama oyunu, iki kişinin karşılıklı olarak dama taşlarıyla hamleler yaptığı, taşlarını ileriye doğru sürerek karşı tarafın taşlarını yediği ve karşı tarafın son sütununa ulaşan oyuncunun kazandığı bir zeka ve strateji oyunudur.

Dama oyunu oldukça kolaydır. Hem izlemesi hem de oynaması çok zevklidir. 8×8, 10×10, 12×12’lik dama tahtaları ile oynanmaktadır. Dama tahtasının kareleri 64 adettir ve bir oyuncuda 16 siyah bir oyuncuda 16 beyaz taş olmak üzere toplam 32 dama taşı bulunmaktadır.

Dama Oyunun Nasıl Oynanır?

Dama taşları dizilimi

Dama tahtasının kareleri 32 adet siyah, 32 adet beyaz kareden oluşmak üzere toplam 64 adettir. Bir oyuncuda 16 siyah dama taşı diğer oyuncuda da 16 beyaz dama taşı bulunmaktadır. Dama taşları dizilimi “Dama taşları dizilimi” yazılı fotoğrafta göründüğü gibi taşlar bir satır atlanarak 8 adet arkada 8 adet önde olacak şekilde dizilir.

Dama taşlarının dizilimi bittikten sonra oyun başlamaya hazırdır. Önce hangi renk başlayacaksa ilk hamlesini yapar. Hamleler ileriye doğru yapılmaktadır. Amaç karşı tarafın taşlarını yemek ve kendi taşını karşı tarafın son sütununa kadar ilerletmektir. Karşı tarafın taşlarını yemek için hamle sırasında karşı tarafın dama taşı üzerinden geçilmesi gerekir. Üzerinden geçilen dama taşı yenmiş olur ve dama tahtası üzerinden alınarak bir kenara konur. Oyun bu şekilde devam eder ve karşı tarafın son sütununa taşını ilerletebilen oyuncu oyunu kazanır.

Dama Oyununun Taktikleri ve Kuralları Nelerdir?

Dama oyununun taktikleri nelerdir?

Dama oyununun uluslararası platformlarda birçok farklı oynama şekli ve birçok farklı taktiği bulunmaktadır. Fakat genel olarak bizler için oynaması en zevkli olan dama düz veya çapraz şekilde oynanan dama oyunlarıdır. Dama oyununun birkaç kuralı ve taktiği bulunmaktadır. Dama oyununun kuralları şu şekildedir;

  • Dama oyununda oyuncu dokunduğu taşı oynamak zorundadır.
  • Karşı tarafın taşını yeme zorunluluğu bulunuyorsa oyuncu bundan vazgeçemez. Taşı yemek zorundadır.
  • Eğer oyuncunun birden fazla taş alabilme imkanı doğmuşsa hamlesini taşların çok olduğu yöne doğru yapma hakkı bulunmaktadır.
  • Dama taşları sektirilememektedir.

Dama oyununun taktikleri ise şu şekildedir;

  • Ahtapot taktiği; bu taktik ile oyuncu 6 taşını feda edebilmektedir. Taşlarını bu şekilde feda etmesi hem saldırı hem de savunma amaçlı bir stratejidir.
  • Kenarları kullanmak; bu taktik ise dama tahtası üzerinde kenarlardan ilerleyerek rakibin taşlarını yemek ve son sütuna ulaşabilmek için kullanılır.

Çapraz Dama Nedir?

Çapraz dama nasıl oynanır? Çapraz dama nedir?

Çapraz dama oyunu birçok farklı şekilde oynanır. Eğer 8×8 dama tahtasında oynuyorsanız 12 adet beyaz 12 adet siyah toplam 24 adet taş ile oynanmaktadır. Eğer 10×10 dama tahtası üzerinde oynuyorsanız 20 adet beyaz 20 adet siyah toplam 40 adet dama taşı ile oynanır. Taşlar dama tahtasının koyu renkli sütunlarına yerleştirilir.

Çapraz dama oyunu düz damadan farklı olarak, taşlar koyu renkli sütunlara yerleştirilir ve dama hamleleri ileriye doğru değil çapraz şekilde yapılır. Düz damada geriye doğru oynamak kural dışıyken çapraz damada taşlar geriye doğru oynanabilir. Aynı zamanda çapraz olarak üzerinden geçilen taşın yenmesi gerekir. Amaç düz dama oyunu ile aynıdır. Karşı tarafın taşlarını yiyerek son sütuna ulaşan oyuncu oyunu kazanır. Bu içerikte dama nasıl oynanır hakkında bilgi verilmiştir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.