Dengenin Tek Etkeni Arz: UNI Token

Oldukça yaygın bir kripto para birimi olan UNI Token olumlu yorumlar almaya devam ediyor. Piyasa sıralamasında 8. sıraya yerleşen UNI Token nedir?

UniSwap Nedir?

UniSwap Nedir?

Reserve Rights RSR Coin

Uniswap merkezi olmayan bir değişim sistemidir. Bir DeFi projesidir ve borsa yapılarından biridir. Uniswap platformu ERC-20 tabanlı kripto paraların değişimini sözleşmelerle yapar. Bir çok kripto para birimi gibi merkezi veya yöneticisi olmayan bir protokoldür. Unswap, kullanıcılarının direkt olarak fonlarıyla bu değişimleri yani takasları yapabilmelerini sağlar. Diğer borsalara kıyasla en önemli farkı da işlemlerinizi borsaya ilettikten sonra takas gibi işlemleri farklı bir uygulamaya veya farklı bir cüzdana ihtiyaç duymadan yapabiliyorsunuz.

UNI Token Nedir?

UNI Token, Uniswap sisteminin yönetimine katılmanızı ve söz sahibi olmanızı sağlayan bir token’dır. 2018 yılında piyasaya girmiş ve DeFi projelerine karşı yoğun talep ve ilgiden etkilenmiştir. 2020 yılında ciddi anlamda dikkat çekmiş ve değer kazanmıştır. Ayrıca açık yazılım sistemine sahiptir. Uniswap protokolü, sistemin güncellenmesi ve gelişmesi için kullanıcılarından fikir alır ve diğer kullanıcılara bu fikri sunar. UNI Token sahibi kullanıcılar da bu gelişmeler için fikir beyan eder ve oy kullanabilir. Bu güncelleme veya değişimler ancak oylama sonuçlarıyla belirlenir. Oldukça şeffaf olduğu için güven sarsıcı olaylar yaşanmaz.

UNI Token Nasıl Kazanılır?

UNI Token. diğer kripto para birimlerinin aksine madenciliği yapılamaz. Belirli zamanlarla arz üzerine verilen bir token’dır, yani her istediğinizde ulaşamazsınız. bakiyesi belirli aralıklarla arz edilmektedir. Satın almak için ise bir borsa hesabınız olması yeterli. Diğer kripto paralar gibi oldukça kolay satın alınabilir. Güncel fiyatı: 1 UNI Token = 227.8 TL.

UniSwap’in Kurucusu Kimdir?

Uniswap, otomatik piyasa yapıcıları tanıtmak için oluşturulmuş bir sistemdir ve Ethereum üzerinden geliştirilmiştir. Bazı platformların kurucuları yıllar geçse de gizemini korur ve kimliğini ortaya çıkarmaz. Ancak UniSwap’in kurucusu, Ethereum geliştiricisi olan Hayden Adams. Adams, UniSwap üzerinde çalışmalarına devam ederken birçok projeyle daha ilgilendi. Hatta Ethereum ağını geliştiren Buterin ile doğrudan iletişim kurdu ve detaylı bir şekilde bilgilendirildi. Adams, Uniswap sistemi için ilhamını Buterin’den aldığını belirtti. Bu ağ ile ilgilenme fikrini, 2017 senesinde bir arkadaşının zorla kendisine anlattığını ve tüm detaylardan bahsettiği sırada benimsediğini söyledi.

UniSwap Güvenilir Mi?

Uniswap ticaret amaçlı oluşturulan merkeziyetsiz bir protokol ve UNI Token da sistemin yönetim token’ı. UNI Token, ERC-20 tabanlı bir token, bu da işleyişi için Ethereum’a bağlı olduğunu kanıtlıyor. ERC-20, temelde güvenlik hususları ve piyasadaki her token için kurallar tanımlar. Sistemin yoğunluktan dolayı sıkışmasını vs. gibi sorunları fiyatları indirip artırarak düzenler. Bu akıllı sözleşmeler kullanıcılarının haklarını savunduğu kadar para kaybetmelerine de sebep olabilir. Bazı güvenlik sorunları sebebiyle 2020’de siber korsanlar, DeFi projelerinden milyonlarca dolarlık bir soygun yapmayı başardı.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.