Deniz Salyası Nedir?

Halk arasında deniz salyası ya da kaykay adı ile özellikle son zamanlarda sıklıkla adını duyduğumuz müsilaj isimli tür, balıkçılar tarafından endişeye yol açan bir bitki. İlk olarak vatandaşlar tarafından 2021 yılının Şubat ayında Marmara Denizi‘nde görülen deniz salyası, geçtiğimiz günlerde Terkirdağ sahillerinde tekrar kendini gösterdi. Balıkçıların sezonu erken kapatması gibi ciddi sorunlara yol açan deniz salyası ya da kaykay, ayrıca deniz kirliliği gibi problemleri de gündeme getiriyor. Peki bu kötü sonuçlarıyla tanıdığımız deniz salyası nedir, deniz salyası neden oluşur ve balıkçıları ne gibi sorunlar bekliyor?

Deniz salyaları, Marmara Denizi’nin çeşitli bölgelerinde gözleniyor.

1.Deniz Salyası ya da Müsilaj, Nedir ve Nasıl Oluşur?

Vatandaşların deniz salyası ve kaykay isimleri ile tanıdığı karmaşık bir organizma olan müsilaj, birçok bitki türünün ve bazı mikroorganizmaların ürettiği kalın ve yapışkan karakterde bir maddedir. Protistlerin de üretiminde rol aldığı mikroorganizmalardan biri olarak yer alan müsilaj, bu protistlerin kendileri sayesinde hareket yeteneği kazanmasına neden olurlar. Ortaya çıkan hareketin yönü ise, her zaman deniz salyasının tersine doğru gerçekleşir. Polar bir glikoprotein ve bir ekzopolisakkarit yapısında olan deniz salyası, su ve gıdaların depolanması, tohumların çimlenmesi ve zar kalınlaştırılması gibi birçok görevde yer alır. Azot ve fosfatın üretimi arttırdığı deniz salyası, evsel atıklarda bulunan bu maddelerin denizlerde artması ile, bu canlıların üremesine yol açıyor. Bu bakımdan su arıtımı, deniz salyasını önlemede büyük rol oynuyor. Ayrıca deniz salyalarının artması, denizlerin kirliliğinin artmasının da bir işareti olarak görülüyor. Küresel ısınma ve deniz sıcaklığının artması de deniz salyasının önüne geçilememe nedenlerinden biri.

Deniz salyasının denizlerdeki durumu dronelarla çekildi.

2. Deniz Salyaları, Denizdeki Diğer Canlıları Nasıl Etkiler?

Kaktüs ve bunların bir türü olan sukulentler ile ve keten tohumlarını kaynak edinen deniz salyası, özellikle bu bitkiler üzerinde konumlanarak barınır. ‘Gonyaulax Fragilis’ latince ismi ile karşımıza çıkan deniz salyası, aslında bir fitoplankton. Bu ise, deniz salyalarının besin zincirinde en alt sırada yer aldığı anlamına geliyor. bu bakımdan deniz salyalarının artması, besin zincirinde dengesizliklere yol açıyor ve denizde bulunan oksijen oranını azaltarak, diğer deniz canlılarının da haytını tehlikeye atmış oluyor.

Deniz salyaları su yüzeyinde yeşil ve sarı renklerde görülüyor.

3. Deniz Salyası, Deniz Üzerinde Oluşturduğu Kalın ve Yapışkan Tabaka Yüzünden Büyük Oranda Su Kirliliğine Yol Açıyor.

Bu yıl ilk kez Marmara Denizi’nde balıkçıların avlanırken gözlemlemiş olduğu deniz salyası, yılın üç ayı boyunca su üzerindeki olumsuzluklarının etkisini sürdürüyor. Son günlerde Tekirdağ sahillerinde gözlemlenen deniz salyası, balıkçıların ağlarına yırtarak zarar veriyor. Bu yüzden balıkçıların kaykay ismini de taktığı deniz salyası, av mevsiminin zamanından daha erken kapanmasına yol açıyor. Deniz salyasının su üzerinde oluşturduğu kalın ve yapışkan tabaka ise, geri dönülmez bir deniz kirliliğinin nedeni oluyor.

Deniz salyaları, balıkçılığı olumsuz yönde etkiliyor.

4. Deniz Salyası, Marmaraereğlisi ve Şarköy Sahillerinden Sonra Mudanya Sahillerinde de Kirliliğe Yol Açmaya Başladı.

Tekirdağ’ın bazı ilçelerinde ve Marmaraereğlisi ile Şarköy‘de görülmüş olan deniz salyası, Bursa’nın Mudanya ilçesinde ve Gemlik Körfezi’nde de sorun yaratmaya devam ediyor. Balıkçıların teknelerinin etrafını kaplayan deniz salyası Mudanya sularında oluşturduğu halka şekilleri ile dikkat çekiyor. Deniz Salyası, balıkçılar ve vatandaşlar tarafından özellikle Marmara Denizi’nin büyük bir bölümünde etkili olarak gözleniyor. Birçok kesimde parlak sarı rengi ile gözlenen deniz salyasının, yayınlanan görüntülere bakıldığında oldukça büyük bir alan kapladığı fark ediliyor.

Deniz salyasının körfezi büyük oranda kapladığı gözleniyor.

5. Deniz Salyasının Yoğunlaşması ile Balıkçılığı Ne Gibi Sorunlar Bekliyor?

Küresel ısınmanın deniz sıcaklığı üzerindeki olumsuz etkisi ile deniz kirliliğinin oluşumunda büyük oranda rol oynadığı deniz salyası, gitgide büyük alanlara yayılarak kendini balıkçılara gösteriyor. Ekolojik olarak problemlere yol açan deniz salyası, Türkiye’de özellikle Marmara Denizi’nde etkili. Yıllar geçtikçe büyüyen bir sorun haline gelen ve önlem alınması gereken deniz salyası için yapılacak ilk hareketlerden biri, deniz kirliliğini azaltmak gibi görünüyor. Türkiye’de en fazla insanın Marmara Bölgesi’nde yaşadığı düşünüldüğünde, bu sorunun ciddi bir hal alacağı bekleniyor.

Deniz salyaları balıkçı ağlarına zarar veriyor.

6. Deniz Salyası, Küçük ve Büyük Balıkçılığı Etkiliyor, Balıkçıların Ağ Toplama Süresini Dörde Katlıyor.

Deniz kirliliğinin de bir işareti olarak görülen deniz salyalarının balıkçılar üzerindeki en olumsuz etkisi ise, balıkçı ağlarının hasar görmesi. Balıkçıların denize saldıkları ağlara büyük oranda zarar veren ve ağları yırtan deniz salyaları, özellikle sonbahar aylarında Marmara Denizi’nde epey etkisini gösteriyor. Deniz salyaları sadece küçük balık avlanmasını değil, büyük balık avcılığını da etkiliyor. Balıkçıların normalde bir iki saat gibi kısa bir sürede topladığı ağlar, deniz salyalarının olumsuz etkisi nedeniyle yaklaşık sekiz saatte toplanarak büyük zaman alıyor.

Deniz salyası su altı için de epey tehlikeli.

7. Deniz Salyası, Özellikle Derinlerde Yaşayan Canlılar İçin Tehlike Teşkil Ediyor.

Deniz salyalarının kimi çalışmalarda göre deniz canlılarına zarar vermediği ve balıkların derinlere giderek kurtulduğu gibi sonuçlara ulaşılsa da, bazı çalışmalara göre ise derinlerde yaşayan birçok balık türünü öldürdüğü dile getiriliyor. Rüzgarın hızına bağlı olarak artan deniz salyası akıntısının hızı ise, hem dipte yaşayan deniz canlılarını hem de yüzeyde bulunan ve hareketsiz olan midye gibi kabuklu canlılar ile sünger gibi yumuşakçaları yok ediyor.

Deniz Yüzeyinden Okyanusun En Dibine Kadar Hangi Balıkları Görürüz? | negibi.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.