Denizli’de Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Denizli, coğrafi konumu dolayısıyla oldukça avantajlı bir bölgede. Bir kısmı Akdeniz Bölgesinde bir kısmı da Ege Bölgesinde bulunan Denizli, Türkiye’nin doğal harikalarına oldukça yakın bir konumda. Konumu dolayısıyla Denizli’de ve etrafında çok sayıda güzellik mevcut. Bu yüzden rotanızı genişletebilir ve bölgedeki enfes doğayı keşfe çıkabilirsiniz.

Denizli denince akla gelen ilk yer, Pamukkale Travertenleri oluyor. Ancak şehirde başka doğal güzelliklerde mevcut. Denizli’de gezilecek yerleri sıraladık. Eğer şehre geldiyseniz bu yerleri gezmeden geri dönmemelisiniz.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri, Denizli’nin merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta bulunuyor. Bu bölgede termal su kaynakları mevcut. Yılın her döneminde Pamukkale Travertenleri, yerli yabancı çok sayıda turisti bünyesine çekiyor. Travertenlerin arka tarafında ise yamaç paraşütü yapılıyor. Denizli’de gezilecek doğal güzellikler arasında bulunan Pamukkale Travertenleri’ni mutlaka görmelisiniz.

Karahayıt – Kırmızı Su

Karahayıt – Kırmızı Su, Pamukkale Travertenlerine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunuyor. Pamukkale’nin ikizi diyebileceğimiz bu yerde farklı olarak bikarbonat, sülfat, sodyum, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin termal suların oluşturduğu kırmızı çökeltiler bulunuyor. Bu bölüm ”Kırmızı Su” olarak anılıyor. Hastalıklara deva olan bu yer ekrem ağrılarına ve artritler gibi romatizmal hastalıklara iyi geliyor. Şifa niteliği taşıyan bu yer için Denizli’de gezilecek turistik yerlerden bir tanesi diyebiliriz.

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz), Hierapolis antik kentinde yaşanan deprem sonrasında açılan bir çukura sütunların devrilmesi sonrasında ve taban su seviyesinin yükselmesi nedeniyle oluşan bir havuzdur. Konum olarak ise Pamukkale Travertenleri ile Hierapolis Amfi Tiyatrosu arasında bulunmaktadır. Denizli’de gezilip görülecek yerler arasında olan bu yere şehre geldiğinizde mutlaka uğramalısınız.

Salda Gölü

 Salda Gölü, son yıllarda oldukça popüler hale gelen ve Türkiye’nin Maldivler’i olarak anılan bir bölge. Özellikle İnstagram’da sıkça görülen ve sosyal medyayı sallayan bir yer. Burdur ilinde yer alsa da  Salda Gölü, Denizli’ye gelmişken mutlaka uğramanız gereken bir yer. Eğer mümkünse Denizli’de gezilecek yerler listesine Salda Gölü’nü mutlaka eklemelisiniz. Bembeyaz kumsala sahip olan ve eşşiz bir doğaya sahip olan  Salda Gölü’nü görmeden giderseniz kesinlikle pişman olursunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.