Deprem Anında Yapılması Gerekenler!

Son güncelleme:
Yaşam Üçgeni

Yaşam Üçgeni Nedir?

Araştırmalara göre deprem felaketi sırasında ”Yaşam Üçgeni” metotunun %100 hayat kurtarıldığı söylenilmişti. Buradaki metotun temel amacı evde bulunan sabit eşyalar buzdolabı , çamaşırmakinesi  gibi eşyalar sabit olur. Evde bulunan diğer eşyalar ise sabitlenirse deprem sırasında bir çok hayat üçgeni oluşturulabilir. Deprem sırasında sabit eşyaların üstüne düşen parçalar ve sabit eşya arasında hayat üçgeni oluşturulur.

Deprem Anında ve Sonrasında neler yapılmalı?

  • Sabit eşyaların yanında uygun pozisyon alın ve depremin bitmesini bekleyin. Sabit olmayan eşya ve raflardan uzak durun.
  • Deprem bittikten sonra, hızlı bir şekilde doğalgaz ve vanalar kapatılır.
  • Hemen ardından hırka, cüzdan, anahtar,telefon gibi önemli eşyaları almalıyız.
  • Binadan çıkarken asansörü kullanmayınız. Merdivenleri kullanınız.
  • Binadan çıktıktan sonra açık alanlara bina olmayan boş arsa ve arazilere giderseniz daha güvenilir olur çünkü; Artçı depremlerde binalar yıkılabileceği için güvenli toplanma alanları tercih etmemiz gerekir.
  • Artçı depremlerin devam edebilmesi ihtimalini göz önünde bulundurursak deprem sonrası güvenilir olabilmesi için 1 gün yada 2 gün dışarda geçirmek daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır.

Nasıl Önlemler Almalıyız ?

Evimizde bir deprem çantası hazırlayalım ve içinde, fener, ağrı kesici, su, peçete, ıslak mendil, hijyenik ürünler,para, yara bandı, sargı bezi, sarj aleti, gibi deprem sonrası lazım olabilecek eşyalar için kapıya yakın bir deprem çantası bulundurmalıyız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.