Depresyona Elveda, Sağlıklı Yaşama Merhaba

Son güncelleme:

Kimi zaman karamsar ruh hali üzerimize çöküyor ve hiçbir şeyden keyif almamaya başlıyoruz. Bu durumu gidermek için ilaçlara koşmak yerine hayat gidişatımızda küçük değişiklikler yaparak daha iyi olabiliriz. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, depresyon giderici bir etkiye sahiptir ve birçok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Beslenmemizde kullanabileceğimiz tüyolar ise şu şekilde:

Kabuklu Yemişler: Kabuklu yemişler, serotonin düzeyini yükseltmektedir. Kaju, ceviz,fıstık gibi kabuklu yemişler; kabak çekirdeği ve ayçiçeği gibi çekirdekler; pirinç, mısır gibi tahıllar örnektir. Ayrıca dengeli bir şekilde bu gıdalardan tüketildiğinde karaciğer ve kana oldukça yarar sağlanmaktadır.

Protein Bakımından Zengin Yiyecekler: Balık başta olmak üzere protein içeren besinleri tüketmekte yarar vardır. Sıkça tüketilmesi gerekilen bu besinler aminoasit içermekte ve enerji kaynağı olarak vücudumuzu iyi hissettirmektedir. Yağsız et, yağsız ızgara tavuk göğsü gibi protein kaynağı olan yiyecekler, enerji bakımından etkili olmaktadır. Çünkü protein ihtiyacımızın %20 kadarını sağlıklı hayvansal kaynaklardan, geri kalanının ise bitkisel kaynaklı proteinlerden karşılamamız uzmanlara göre gerekmektedir.

En sağlıklı protein kayağı ise balıktır. Kalp ve damar hastalıklarını önleme açısından oldukça önemli bir kaynaktır. Haftada en az 2 porsiyon balık tüketilmesi önerilmektedir.

Kırmızı Meyveler: Stresten koruyan kırmızı meyveler, sağlıklı yaşama adım için olmazsa olmazlardır. Antioksidan deposu olan bu meyveler, hem fiziksel hem de psikolojik olarak bireye iyi gelmektedir. Kırmızı meyveler, stres ile baş etmede yardımcı olan kortizon hormonunun dengeli bir şekilde salgılanmasına yardımcı olur.

D Vitamini: D vitamini kaynağı olan süt ve süt ürünleri, mantar veya yumurta sarısı depresyonu azaltmaktadır.

B12 Vitamini: Vücudumuzda bulunan B12 vitamini azaldığında, serotonin düzeyi de azalmaktadır. Bunu önlemek için yeşil yapraklı sebzeler, işlenmemiş yulaf, baklagil, yağsız kırmızı et, portakal ve balık gibi besinleri tüketmek gerekmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.