Detoks İle Vücudunuzu Gençleştirin

Detoksifikasyon veya detoks popüler bir moda sözcüktür. Tipik olarak, belirli bir diyetin izlenmesi veya vücudunuzu toksinlerden arındırdığını iddia eden özel ürünler kullanmayı, böylece sağlığı iyileştirmeyi ve kilo vermeyi teşvik etmeyi ima eder. Neyse ki, vücudunuz toksinleri yok etmek için iyi bir donanıma sahiptir ve bunu yapmak için özel diyetler veya pahalı takviyeler gerektirmez. Bununla birlikte, vücudunuzun doğal detoksifikasyon sistemini geliştirebilirsiniz.

Detoks ile vücudunuzu gençleştirin

Alkolü Azaltın

Alkolün %90’ından fazlası karaciğerinizde metabolize edilir. Karaciğer enzimleri, alkolü kansere neden olduğu bilinen bir kimyasal olan asetaldehide metabolize eder. Asetaldehidi bir toksin olarak kabul eden karaciğeriniz, onu daha sonra vücudunuzdan atılan asetat adı verilen zararsız bir maddeye dönüştürür.

Alkolü azaltın!

Gözlemsel çalışmalar, düşük ila orta dereceli alkol tüketiminin kalp sağlığı için yararlı olduğunu göstermiş olsa da, aşırı içme sayısız sağlık sorununa neden olabilir. Aşırı içme, yağ birikmesine, iltihaplanmaya ve yara izine neden olarak karaciğer fonksiyonunuza ciddi şekilde zarar verebilir Bu olduğunda, karaciğeriniz yeterince çalışamaz ve vücudunuzdaki atıkları ve diğer toksinleri filtrelemek de dahil olmak üzere gerekli görevleri yerine getiremez. Bu nedenle, alkolden tamamen uzak durmak veya sınırlandırmak, vücudunuzun detoksifikasyon sisteminin güçlü çalışmasını sağlamanın en iyi yollarından biridir.

Uyku, detoks için harika bir adımdır!

Uykuya Odaklanın

Her gece yeterli ve kaliteli uyku sağlamak, vücudunuzun sağlığını ve doğal detoksifikasyon sistemini desteklemek için bir zorunluluktur. Uyku, beyninizin kendini yeniden düzenlemesine ve yeniden şarj etmesine ve gün boyunca biriken toksik atık yan ürünlerini gidermesine olanak tanır.

Bu atık ürünlerden biri, Alzheimer hastalığının gelişimine katkıda bulunan beta-amiloid adı verilen bir proteindir. Uykusuzluk ile vücudunuzun bu işlevleri yerine getirmek için zamanı yoktur, bu nedenle toksinler birikebilir ve sağlığın çeşitli yönlerini etkileyebilir. Kötü uyku, stres, anksiyete, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obezite gibi kısa ve uzun vadeli sağlık sonuçlarına bağlanmıştır Sağlığı geliştirmek için düzenli olarak günde yedi ila dokuz saat uyumalısınız.

Geceleri uykuya dalmakta veya uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız , uyku programına bağlı kalmak ve yatmadan önce mobil cihazlardan ve bilgisayar ekranlarından yayılan mavi ışığı sınırlamak gibi yaşam tarzı değişiklikleri uykuyu iyileştirmek için yararlıdır.

Su, vücut için oldukça önemlidir.

Daha Fazla Su Tüketin

Su, vücut ısınızı düzenler, eklemleri yağlar, sindirime ve besin emilimine yardımcı olur ve atık ürünleri ortadan kaldırarak vücudunuzu detoksifiye eder. Vücudunuzun hücreleri, en iyi şekilde çalışması ve vücudunuzun enerji olarak kullanması için besinleri parçalaması için sürekli olarak onarılmalıdır.

Bununla birlikte, bu işlemler, kanınızda birikmesine izin verildiğinde zarara neden olan üre ve karbondioksit şeklinde atıkları serbest bırakır. Su, bu atık ürünleri, idrara çıkma, nefes alma veya terleme yoluyla etkin bir şekilde uzaklaştırarak taşır. Bu nedenle, uygun şekilde su içmek detoksifikasyon için önemlidir.

Antioksidan açısından zengin besinler tüketin!

Antioksidan Açısından Zengin Gıdalar Tüketin

Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikal adı verilen moleküllerin neden olduğu hasarlara karşı korur. Oksidatif stres denilen kavram, aşırı serbest radikal üretiminin sebep olduğu bir durumdur.

Sahip olduğunuz vücudunuz, bu molekülleri doğal olarak sindirim gibi hücresel işlemler için üretmektedir ve bununla beraber alkol, tütün dumanı ve kötü beslenme aşırı serbest radikaller üretebilir. Vücudunuzun hücrelerine zarar verdiğinizde, bu moleküller bunama, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, astım ve belirli kanser türlerine neden olur.

Antioksidanlar açısından zengin bir diyet yapmak , vücudunuzun aşırı serbest radikallerin ve hastalık riskinizi artıran diğer toksinlerin neden olduğu oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olabilir. Antioksidanları takviyelerden değil gıdalardan almaya odaklanın, bu aslında büyük miktarlarda alındığında belirli hastalıklara yakalanma riskinizi artırabilir. Antioksidan örnekleri arasında A vitamini, C vitamini, E vitamini, selenyum, likopen, lutein ve zeaksantin bulunur.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.