Deep Blue Club

Dijital Hybrid Kripto Para Birimi: Luna Coin!

Luna Coin, 2017 yılının Ocak ayında piyasaya sürülen hybrid bir alt kripto para birimidir. Aynı zamanda kripto literatüründe “Programlanabilir Para Protokolü” olarak da geçmektedir. Kripto para birimlerindeki fiyat oynaklığını, blok zinciri ve kripto para birimlerinin icadıyla yaratılan marketlere ve ekosistemlere dahil olan herkes bilir. Çoğu zaman spekülasyonlarla neredeyse çoğu kripto para fiyatlarındaki dalgalanmalarla yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratabiliyordu.

Luna coin

Bu fiyat dalgalanmaları, kripto para birimlerinin evrensel nitelikteki geleneksel paralara birimlerinin yerini almasını zorlaştırmaktaydı. Objektif olmak gerekirse kısa zaman zarfları içerisinde %40-%50 gibi ciddi miktarlarda düşüşlerin veya artışların olabileceği coinödeme sistemi olarak kullanılması biraz absürt kaçacağından üreticiler daha çok sabit (stable) coinler üzerinde yoğunlaşmaktaydır. Bu sorunları fark eden Terra yöneticileri ise duruma el atıp bir protokol geliştiriyorlar ve çeşitli itibari para birimlerine sabitlenmiş olan LUNA coini yaratıyorlar. Terra Protokolü’ndeki ekip, bir kripto para birimi için en önemli noktanın istikrar olduğunu düşünüyor ve güçlü bir mali politikanın oluşumu halinde yeni kripto para birimlerinin benimsenebileceğine inanıyor. Bununla beraber geliştirici ekip yatırımcılarına proje hakkında söz hakkı vermeyi de ihmal etmiyor ve yatırımcıların elinde bulundurduğu miktarları göz önünde bulundurarak 100 kişiden oluşan bir (Top 100) liste oluşturuyor bu temsilciler birnevi tüm LUNA yatırımcıların sözcüsü pozisyonunda oluyor ve projenin gelişimi açısından yorumlar yapabiliyorlar, yaptıkları yorumlar oylamaya sunuluyor ve yüksek oy alan fikirler projede uygulanmaya başlıyor.

Luna Coin’de Terra Protokolü Nedir?

Terra Protokolü, sabit coin olarak bilinen açık finansal altyapıları geliştiren ve destekleyen bir blok zinciri protokolüdür. Bu protokol, çeşitli itibari para birimlerine sabitlenmiş bir dizi seigniorage tarzı sabit coin (stablecoin) ile desteklenmektedir. Tüm protokol, blok zincirinin yerel varlığı olan LUNA Coin ile algoritmik olarak stabilize edilmektedir.

İtibari sabit coinleri piyasaya süren Terra Platformu bir dijital merkez bankası gibidir. Sistem aslında günümüz bankalarına, ödeme ağlarına ve kredi kartı ağlarına bir alternatif oluşturmak hatta onların yerini almak üzere planlanmıştır. Proje, halihazırda 2 milyondan fazla kulanıcıya sahip Güney Koreli bir ödeme ağ geçidi olan CHAI aracılığıyla kitlelere kendini duyurmuştur. Geliştirici ekip ise bunu büyük bir fırsat bilip Asya’nın diğer bölgelerine ulaşarak daha yaygın bir sistem olmayı amaçlıyor.

LUNA Nedir?

LUNA, stabil coinlerin fiyat istikrarını sağlaması için ağı, yönetimi ve teminatlandırmayı güvence altına almayı hedefleyen Terra Platformunun yerel bir para birimidir. LUNA, temelde Terra ekosisteminin belkemiğidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.