Dijital Yetenek Odaklı Menajerlik, Yapım ve Medya Ajansı: CreatorStation

Son güncelleme:

Geniş kitlelere ulaşmış dijital dünyanın yıldızlarını bir araya getiren CreatorStation, yıldızların kariyer gelişimlerinin, yeni fırsatlar yaratmanın, yeni projeler üretmenin ve süreç içinde bireylerin mutlu olmasının sorumluluğunu üstlenmiştir. CreatorStation, aynı zamanda gelecek vaat eden yetenekleri de keşfetmektedir. Bu yetenekli bireylere yön vermek, tecrübe aktarmak ve daha büyük kitlelere hitap etmelerini sağlamaktadır.

CreatorStation, kariyer danışmanlığı, yapımcılık, insan kaynağı gibi hizmetler sunmaktadır.

Dijital pazarlama, bir elektronik cihazı veya interneti kullanan tüm pazarlama çabalarını kapsar. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanalları kullanır. CreatorStation, dijital pazarlama, web teknolojileri, online eğlence kültürü ve birçok başka alanda tecrübeyle kurulmuştur. Başta YouTube ve Instagram olmak üzere sosyal medya ve eğlence platformlarında içerik üreten yeteneklerin menajerliğini yapmaktadır.

CreatorStation ayrıca kariyer danışmanlığı, yapımcılık, insan kaynağı gibi hizmetler de sunmaktadır. CreatorStation,  gelecek vaat eden lakin henüz hak ettiği kitlelere ulaşamamış yetenekleri keşfedip onlara bu sektörde bir kariyer çizgisi oluşturmayı amaçlar.

CreatorStation, gelecek vaat eden lakin henüz hak ettiği kitlelere ulaşamamış yetenekleri keşfedip onlara bu sektörde bir kariyer çizgisi oluşturmayı amaçlar.

CreatorStation Yetenekleri

Orkun Işıtmak

Youtube videolarına oyun videoları ile başlayan Orkun Işıtmak, 2015’te kanalının konseptini eğlence odaklı bir yöne çevirmiştir. Türkiye’nin ilk Youtuber’larından olan Işıtmak, ‘’AVM’de Bir Gece Geçirmek’’ videosuyla ana akım medyada da kendine sağlam bir yer edinmiştir. Orkun Işıtmak, ayrıca Google tarafından düzenlenen ve sadece kendi alanında bir numara olan isimlerin bulunduğu YouTube Top Creator programına seçilmiştir.

Orkun Işıtmak’ın 2121767610 izlenmesi vardır.

YouTube Top Creator Nedir?

YouTube olgunlaştıkça, kullanıcıları da olgunlaştı. Halk arasında YouTuber olarak bilinen takma ad, türedi. Bugün YouTuber’lar, platformun ve sektördeki pek çok kişinin YouTube Creators olarak adlandırdığı şeye dönüştü. Bir medya gücü olarak, bu eğlenceler içerik üretme ve iş yapma şekillerinde daha sofistike hale geldi. Basitçe ifade etmek gerekirse, YouTube İçerik Oluşturucuları, YouTube üzerinde etkili kişilerdir.

Orkun Işıtmak, Google tarafından düzenlenen ve sadece kendi alanında bir numara olan isimlerin bulunduğu YouTube Top Creator programına seçilmiştir.

YOUTUBE İÇERİK OLUŞTURUCULARININ ÇEŞİTLİ YAKLAŞIMLARI, KİTLELERİ VE KANAL HEDEFLERİ VAR

Platformdaki neredeyse tüm içerik üreticileri YouTube İçerik Oluşturucu şemsiyesi altında bulunsa da, topluluk o kadar geniş ki, sıralamaları arasında farklılıklar var. YouTube İçerik Oluşturucuları yalnızca çok çeşitli ilgi alanı kategorilerini değil, aynı zamanda YouTube topluluğuyla nasıl bütünleştiklerini ve içeriklerine ve kanallarına nasıl yaklaştıklarını da kapsamaktadır.

YouTube İçerik Oluşturucuları, YouTube üzerinde etkili kişilerdir.
  • Boyut: YouTube tarafından İçerik Üretici olarak kabul edilmek için bir kişinin aktif bir hesabı olması gerekir. Yine de, YouTube Creators tarafından yönetilen kanallar, tek haneli takipçilerden on milyonlarca aboneye kadar değişebilir. Bu kitleler bazen belirli demografik bilgileri içerirken, diğerleri geniş bir kimlik yelpazesini kapsayabilir.
  • Kanal Odağı: Bazı içerik oluşturucular, içeriklerinin konusunun merkezde yer almasına izin vererek lensin arkasında kalmayı tercih ederken, birçok YouTube İçerik Oluşturucusu kendi kamera üzerindeki yetenekleri olarak hizmet veriyor.
  • Prodüksiyon: En iyi YouTube İçerik Oluşturucularının bazıları prodüksiyon şirketlerinden destek alır veya kameramanlar, editörler, animatörler ve pazarlamacılar istihdam eder, ancak çoğu içerik oluşturucu platformda kendi içeriklerini üretir, yakalar, düzenler ve tanıtır.
  • İş Ortaklıkları: Erişim ve etkilerine bağlı olarak, YouTube İçerik Oluşturucuları, YouTube platformu, markalar ve sponsorların yanı sıra çok kanallı ağlar ve etkileyici pazarlama şirketleriyle farklı ilişkiler kurabilir.
Merve Özkaynak’ın 2000000 abonesi bulunmaktadır.

Merve Özkaynak

Merve Özkaynak, YouTube kariyerinde ilk günden itibaren güvenilir yönlendirmeleri ve kaliteli içerikleri ile kendisini ön plana çıkarmıştır. Kısa bir süre içinde Türkiye’de güzellik ve stil kategorisinin en büyüğü haline gelmeyi başarmıştır. Ayrıca Google’ın düzenlediği, alanında bir numara isimlerin bulunduğu YouTube Top Creator programına iki defa seçilmiştir. Özkaynak, 6 Aralık 2017’de yayınlanan YouTube Rewind videosunda da ülkemizi temsil etmiştir. Merve Özkaynak, birçok marka ile iş birliği yaparak yönlendirmelerde bulunmaktadır.

Deli Mi Ne? kanalının 1315504730 izlenmesi bulunmaktadır.

Deli Mi Ne?

Deli Mi Ne? kanalı, ilk videosunu Temmuz 2017’de yüklemiştir. Kanal, eğlence, komedi ve aksiyon türlerinde videolar hazırlamaktadır. Sahip olduğu samimi enerji ile kıza zamanda Türkiye’de sevilen ve hızla büyüyen kanallar arasına girmiştir. Deli Mi Ne? kanalı, ağırlıklı olarak kimsenin yapmaya cesaret edemeyeceği ekstrem içeriklere yer veriyor.

Emre Durmuş’un 1770000 abonesi bulunmaktadır.

Emre Durmuş

2015 yılından beri dünyayı gezen Emre Durmuş, şimdiye kadar 5 kıta, 55’in üzerinde ülke ve 300’den fazla şehri keşfetmiştir. Bu macera için okulunu ve işini bırakan Emre, yaşadığı evdeki tüm eşyalarını satarak bir dünya turuna çıktı. Bu serüven, şimdi rotasını bilmediği duraklarda devam etmektedir. Ayrıca Yol Günlükleri bloğu da bulunan Emre Durmuş, burada paylaştığı gezi anılarını da artık kendi YouTube kanalından paylaşıyor.

Meryem Can’ın abone sayısı 3620000, izlenmesi ise 700501957’dir.

Meryem Can

Meryem Can, YouTube’a, güzellik ve eğlence videolarıyla giriş yaptı. Eğence içerikli videolar üreten Meryem, Google tarafından düzenlenen, sadece kendi alanında bir numara olan isimlerin bulunduğu YouTube Top Creator programına seçildi. Meryem Can, kaliteli içerikleri ve güvenilir yönlendirmeleri ile Türkiye’nin en fazla aboneye sahip kadın YouTuber’ı olmaya devam etmektedir.

MuratAbiGF’nin abone sayısı 2310000.

Murat Engin Ekin

Murat Engin Ekin, 2011 yılında oyun videoları hazırlayarak YouTube’a giriş yapmıştır. Murat Engin Ekin’in kanalının ismi ise MuratAbiGF. Ekin, ilk videosunu ortaokul yıllarında yüklemiştir ve en başından beri doğal ve eğlenceli içerikler üretmektedir. Kariyerini YouTube üzerine kurmuştur ve oyun videolarının yanı sıra eğlence videoları da çekmektedir.

1600000 abonesi bulunan Tepkikolik, 461224119 izlenmeye sahiptir.

Tepkikolik

Tepkikolik, eğlenceli içerikleri ile izleyicileri birkaç dakikalığına günlük hayatın sorunlarından uzaklaştırmayı hedeflemektedir. Kanal, “react” konseptini farklı formatlarda denemektedir. Bu kanalda, “Gençlerin Tepkisi, Çocukların Tepkisi ve Youtuberların Tepkisi” olmak üzere 3 farklı format yer almıştır. Tepkikolik ekibinde toplam 15 genç bulunmakta ve çekilen her bölümde 6 gençten, belirlenen konuya tepki vermesi bekleniyor.

Elif Yalçın, 155031871 izlenmeye sahiptir.

Elif Yalçın

Üniversite öğrencisi iken 2015 yılında YouTube’a video yüklemeye başlayan Elif Yalçın, hayal gücünü kullanarak oluşturduğu karakterlerle insanları güldürmekten keyif alıyor. Kanalın konsepti ise eğlenceli içerikler. Bu kanalının ön plana çıkan videoları arasında challengelar, karakter tipleri ve görev temalı içerikler yer alıyor.

Röportaj Adam, 1320000 aboneye ve 241939929 izlenmeye sahiptir.

Röportaj Adam

Türkiye ve dünya gündeminden ilginç haberleri, son dakika gelişmelerini, haberlere yapılan yorumları ve komik röportajları kendi tarzında troll içeriklerle hazırlayıp montaj videolar hazırlayan Röportaj Adam, 1320000 aboneye sahip. Röportaj Adam’ın içerikleri arasında; ‘’Temizlik Hastası Eşine Dava Açtı”, “Bitcoin ile Bayram Harçlığı Veren Adam” ve “Hırsızlıktan Girdiği Cezaevini Soydu”  gibi videolar yer alıyor.

Batuhan’ın 554000 abonesi bulunmaktadır.

Batuhan Büyükakkan

Batuhan Büyükakkan, 2015 yılında YouTube kariyerine CSGO adlı oyunu oynayarak başlamıştır. Oyun içerikleri üreten Büyükakkan, en çok izlenen oyun kanalları arasında sayılıyor. Ayrıca YouTube dışında Twitch yayınları da yapıyor. Batuhan, en iyi Fortnite oyuncuları arasında yer alıyor.

Ezgi Zorba’nın 641000 abonesi bulunmaktadır.

Ezgi Zorba

Ezgi Zorba, hazırladığı sinema programını YouTube’a yüklemeye karar vererek hayatını değiştirdi. Önceki kariyerinde program sunuculuğu, dizi ve televizyon reklam oyunculuğu da yapan Ezgi, YouTube Türkiye’nin ilk sinema kanalına (Ezgi’nin Kanalı) içerik üretmektedir. Ezgi’nin Kanalı film, dizi ve fragman tanıtımları, çizgi roman ve süper kahramanlar, fragman ve yapımlara tepkiler, nostalji serileri gibi formatlarda içerik üretiyor.

YouTube İçerik Oluşturucuları, çeşitli kategoriler, kapsamlar ve stiller üzerinde YouTube platformunda kitlelere ulaşan içerikler üretir.

YOUTUBE, DÜZENLİ ÖZELLİK VE POLİTİKA GÜNCELLEMELERİYLE İÇERİK OLUŞTURUCULARINI NASIL DESTEKLİYOR?

YouTube İçerik Oluşturucusu tam olarak nedir? YouTube İçerik Oluşturucuları, çeşitli kategoriler, kapsamlar ve stiller üzerinde YouTube platformunda kitlelere ulaşan içerikler üretir. Abonelerine değer sunan ve insan bağlantılarına yatırım yapan birçok içerik oluşturucu, çevrimiçi ortamda etkili sesler haline geldi. YouTube izleyicileri de içerik ve topluluk oluşturulmasında aktif bir rol oynadı.

YouTube İçerik Oluşturucuları, takipçileriyle organik olarak bağ kurar.

VidCon 2018’de YouTube, nitelikli içerik oluşturucular için yeni para kazanma fırsatlarını duyurdu. Üyeler, ürün satışı ve canlı yeniden kullanımlarla tanışabilir, belirli içerik oluşturucular, bu süreçte daha fazla gelir elde ederken, tekliflerini hayranlara sunabilir. YouTube Studio (eski adıyla İçerik Stüdyosu), ayarların, içeriğin ve analizlerin yönetimine olanak tanıyan YouTube İçerik Oluşturucuları için kanal merkezidir. Geçtiğimiz yılların başlarında YouTube, içerik oluşturuculara ziyaretçilere kanalları ve içerikleri hakkında daha fazla bilgi sunarak gösterge tablosunda yapılan değişiklikleri uygulamaya koydu.

2015 Çeşitlilik araştırması, Y kuşağının %63’ünün bir YouTube İçerik Oluşturucusu tarafından önerilen bir ürünü veya markayı deneyeceğini belirtmiştir.

YOUTUBE İÇERİK OLUŞTURUCULARI MARKALARA NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

YouTube İçerik Oluşturucuları, takipçileriyle organik olarak bağ kurar. İzleyiciler zamanla büyüdükçe seslerinin gücü de artıyor. 2015 Çeşitlilik araştırması, Y kuşağının %63’ünün bir YouTube İçerik Oluşturucusu tarafından önerilen bir ürünü veya markayı deneyeceğini söylerken, %49’u bir TV veya film yıldızı hakkında aynı şeyi söyledi. Açıkça görülüyor ki, YouTube İçerik Oluşturucularının dijital yetenekleri onları komuta gücü haline getiriyor.

İzleyiciler zamanla büyüdükçe seslerinin gücü de artmaktadır.

Belirli kitlelere ulaşmak için içerik oluşturucularla iş ortaklığı yapmak isteyen markalar bunu düşünceli, stratejik ve işbirliğine dayalı olarak yapabilirler. Şirketler ve içerik oluşturucular, marka “tanıtımlarından” video sponsorluklarına, ürün tanıtımları ve entegrasyonlara, marka elçileri olarak hareket etmek için YouTube İçerik Oluşturucularına dokunmaya kadar, şirketler ve içerik oluşturucular tüketicilere ulaşmanın yaratıcı yollarını buluyor.

Ağır Mimar’ın 513000 abonesi ve 38676661 izlenmesi bulunmaktadır.

Ağır Mimar

Kanalın sahibi Ömer Şanlı, 1993 yılında İzmir’de doğmuştur. Şanlı, Gediz Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu ve 2014’te kanalını kurdu. İlk etapta oyun videoları ile Youtube’da bulunan Ömer, oyunlarda başarısız olduğunu görünce uzmanlık alanı olan öğrencilik kültürü ve mimarlık üzerine videolar üretmeye başladı. Videoları kısa zamanda büyük kitleye ulaştı.

Akgün Kavarna’nın 390000 abonesi bulunmaktadır.

Akgün Kavarna

Akgün Kavarna, İstanbul Aydın Üniversitesi Ekonomi ve Finans mezunudur. 2019 yılından beri YouTube’da içerik üretmektedir. Videoları ise eğlenceli, komik ve en çok da sıra dışı konsepte sahiptir.

Youtube son dönemlerin para kazanma şansı olarak görülmektedir.

YOUTUBER’LAR NASIL PARA KAZANIR?

VİDEO REKLAMLAR, REKLAM GELİRİ

Genellikle bir YouTuber videosunun başlangıcında sunulan video reklamlar, YouTuber’lar için para kazanmanın en yaygın yollarından biridir.

MARKA FIRSATLARI, SPONSORLU VİDEOLAR

Çoğu YouTuber için mali bir temel olsalar da, hem kanallarının büyümesi hem de izleyici algısının maliyeti vardır. Çoğu zaman sponsorlu videolar sürekli olarak kitlenin tepkisiyle karşılanır ve bir dizi abonelikten çıkar.

Reklam alma, markalar ile işbirliği gibi birçok seçenek para kazanmanıza yardımcı olmaktadır.

ORTAKLIK KOMİSYONLARI

Marka anlaşmaları ve sponsorlu videolara ek olarak, YouTuber’lar bağlı kuruluş bağlantılarıyla gelir elde edebilir. Çoğu zaman, YouTuber’lar belirli ürünlere, markalara veya hizmetlere aşağıdaki video açıklama kutusunda özelleştirilmiş bir bağlantı (URL) ile atıfta bulunacak ve bunları önerecektir. Bağlı kuruluş komisyon yapısına bağlı olarak, YouTuber bundan böyle bağlantı tıklaması veya muhtemelen satış başına ödeme yapacaktır.

ÜRÜN

Diğer reklam öğeleri, sanatçılar ve müzisyenlere benzer şekilde, YouTuber’lar muhtemelen sosyal medya takiplerini ürün satışlarıyla (tişörtler, giyim vb.) daha da ticarileştirebilirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.