Dikkat! Bunlar Sizde Varsa Gizli Şeker Hastalığınız Olabilir

Şeker hastalığı son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve oldukça fazla kişide meydana gelen bir hastalık türü. Bu hastalık yaşam tarzına bağlı olarak ya da genetik yatkınlık sonrasında meydana gelebiliyor. Gizli şeker ise çoğu insanın şüphelendiği bir durum olmaya başladı.

Peki gizli şeker nedir? Gizli şeker nasıl olur? Gizli şeker belirtileri nelerdir? Gizli şeker teşhisi nasıl konulur?

Gizli şeker nedir?

Gizli şeker nedir?

Eğer kan şekeri düzeyiniz normal oranlara nazaran yüksekse ama diyabet teşhisi koyacak kadar yüksek değilse bu durumda gizli şeker mevcut oluyor. Bu durum Pre-diyabet olarak adlandırılıyor. Gizli şeker, diyabet olmadan önceki dönem olarak görülüyor. Özellikle obez olan ve kilolu olan insanlarda görülen bu durum eğer çözüm bulunmazsa Tip 2 diyabete dönüşmesindeki olasılık daha da artıyor. Bu durumda eğer gizli şeker şüpheniz varsa uzman kişiye danışmanızda fayda olacaktır.

Gizli şekerin belirtiler nelerdir?

Gizli şekerin belirtiler nelerdir?

Gizli şekerin bazı belirtileri bulunuyor. Eğer bu belirtilere sahipseniz bir uzmana danışıp gerekli testleri yaptırabilirsiniz. Bu belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Hızla aşırı kilo almak ve hızla aşırı kilo verme durumları gizli şeker belirtilerinden bir tanesidir.

Tatlı yeme isteğindeki yüksek artış da gizli şeker belitlerinden bir tanesidir.

Sürekli aç hissetme ve şeker düşmesi gibi durumlar gizli şeker belirtisidir.

Gündüzleri sürekli uyuklama, sinirlilik hali, öfke patlamaları, halsizlik ve yorgunluk gibi durumlar gizli şeker belirtileridir.

Görmede bulanıklık yaşama, huzursuz hissetme ve depresyona girme de gizli şeker belirtileri arasındadır.

Sabahları çok zor uyanmak, artan susuzluk hisse ve gebelikte kan şekerinin bozulması gibi durumlar da gizli şeker belirtilerinden.

Gizli şeker teşhisi nasıl konulur?

Gizli şeker teşhisi nasıl konulur?

Gizli şekerin ortaya çıkması adına kan şekeri ya da oral glikoz tolerans testi (OGTT) yapılabilir. Bu testlerin yapılabilmesi ve doğru sonuç çıkması adına gece boyunca aç kalınmalıdır. Açlık kan şeker ölçümü için kahvaltı yapılmadan kan şekeri testi yapılmaktadır. Oral glikoz tolerans testi (OGTT) için ise hem aç olunması hem de glikozu zengin olan içecek içilmesi gerekir. İçildikten 3 saat sonra ise ikinci keş şeker testi yapılmaktadır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.