Dikkat! Orijinal Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Artık sosyal medya hesapları üzerinden satışlar oldukça artmış bir durumda. Özellikle de pandemi sürecinde bu durum geçerli ve bu alışkanlık artık hayatımızda büyük bir yer edeceğe benziyor. Fakat bu internet üzerinden satışlar her zaman masum olamayabiliyor. Bu şekilde para kazanabileceğini anlayan birçok kişi bu hesaplar üzerinden müşterileri dolandırmakta. Ya istediği ürünü göndermeyip engelliyor ya da belirttiği ürünün çakmasını müşterilere belli etmeden göndermeye çalışıyor. Sevgililer gününden sonra parfüm, çanta gibi ürünlerin satışında büyük bir artış oldu. Fakat müşterilerin en büyük yakındığı şey orijinal olarak aldığını düşündükleri parfümün öyle çıkmaması.  Gerçeği en az 500 lira olan Channel’den Prada’ya, 212’den Versace’ye, Dolce Gabbana’dan Hermes’e kadar neredeyse tüm parfümler sosyal platformlarında – özellikle Facebook ve Instagram üzerinden – sadece 50-60 türk lirasından satılıyor. İnsanların güvenini kazanmak için ise şişenin üzerinde taster (numune) etiketi basılıyor. Bir hayal edin; sevgilinize onun parfümünü alıyorsunuz ama orijinal olmadığını fark ediyor. Gerçekten üzücü değil mi? İşte bu gibi durumlarda sizi kurtaracak, parfümünüzün orijinal olup olmadığını anlayacağınız birkaç yöntem! Gelin verdiğiniz paraya değecek bir parfüm seçmenize yardımcı olayım.

Sevgililer Günü’nde Facebook sahte parfüm çarşısına döndü

Orijinal Parfüm Nasıl Anlaşılır?

  • Eğer parfümünüz orijinalse seri numarası hem kutusuna hem de şişesine işlenmiştir. Seri numarası her ikisinde birden yazmayan ya da farklı numaralar yazıyorsa bilin ki o ürün kesinlikle sahtedir.
  • Orijinal ve sahte parfüm arasında renk farkı vardır. Ünlü markalar parfümlerinde çok fazla renklendirici kullanmaz. Orijinal parfümler renkli değildir. Parfümü beyaz bir peçeteye sıkın ve iz bırakıp bırakmadığını kontrol edin. Sahte parfüm içerdiği renklendiriciler nedeniyle iz bırakacaktır.
  • Parfüm gerçek fiyatının çok altında satılıyorsa da büyük ihtimalle sahtedir. Hiçbir şekilde o satıcı düşük fiyata satamaz, satması imkansızdır. Tabi sahte değilse… Dolce Gabbana’nın hiçbir zaman 80 TL olmayacağına emin olabilirsiniz.
  • Parfümü sıktığınızda kokusu kısa süre (1-2 saat) içinde uçuyorsa ve ekşiyorsa o parfüm zaten sahtedir. Orijinal parfümün tüm gün boyunca baskın kokusunu hissedebilirsiniz. Gün içinde maksimum iki kez sıkmanız yeterli olur. Sahte ise zaten parfüm banyosu da yapsanız 2 saate parfümden eser bile kalmaycaktır.
  • Orijinal parfümlerin kutusu ve kapak simetriği kusursuz, yazıları parlaktır. Hiçbir zaman üzerinde yazısız bir kutusu olmaz. Markalar, düz bir kutuya çıkartma şeklinde isimlerini yazmaz. Gerçek parfüm şişeleri, iyi korunması ve kırılmaması için ona özel olarak üretilmiş beyaz kartonların içinde gelir. Karton kalitesizse ürün kesin sahtedir.
  • -Parfümü sıktığınızda içeriği tüm kokuları anında alıyor ve algılayabiliyorsanız, o parfüm de sahtedir. Orijinali farklı sürelerde kendini gösterir.
  • Bir parfüm almadan önce orijinal kutusunu ve detaylarını gösteren fotoğraflarını inceleyin. Özellikle detaylara bakın. Bir küçük yuvarlağın siyah olması gerekirken beyaz olması bile onun sahte olduğunun göstergesi olabilir.
Orijinal parfümlerin seri numarası olur

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.