Dikkat!Telefon Kameranızdan An Be An İzleniyorsunuz!

Teknolojinin artması ile birlikte gizliliğimiz daha da azalmaya başladı. Kendi paylaştıklarımızın dışında telefonumuzun içerisinde bulunan bilgiler de gizliliğimizi pek koruyamıyor. Peki telefon, bilgisayar, tablet ve hatta akıllı televizyonlardaki kamera ve mikrofon üzerinden evinizde anbean izleniyor olabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Posta’dan Erdal Kaplanseren’in haberine göre cihazlarınızın kamerasından sizi izliyor ve mikrofonundan dinliyor olabilirler.Dünyaa buna dair ise birçok gizli teşkilat var.

Evinizdeki internete bağlı cihaz sayısının artması ise üstelik bu tehlikeyi arttırıyor.

Peki nasıl?  Telefon kameranız çalıştığında ekranda görüntünüz ekranda yer alıyor değil mi? Açılan görüntü üntü tam ekran yerine, kullanıcının göremeyeceği şekilde bir piksel içinde çıkıyor.

Bu sayede biz telefonumuzda hiçbir hareket fark etmiyoruz fakat izleniyoruz.

Üstelik bunlardan en tehlikeli olanlardan biri de isntagramda sizin profilinizi ziyaret edenleri gösteren uygulamalar. Bir ajan gibi olan bu uygulamalar sizin izin ver butonuna basmanız ile sizin an be an görüntüleyebiliyor.

Hatta bu konuda Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in paylaştığı bir fotoğrafında bu ortaya çıktı. Zuckerberg’in arkasındaki dizüstü bilgisayarında bir detay dikkat çekti. Zuckerberg’in bilgisayar kamerası ve mikrofonu, bantla kapatılmıştı. Bu yöntem oldukça etkili olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.