Diş Ağrısı İçin Evde Doğal Çözümler!

Son güncelleme:

İşte hiç olmadık zamanlarda; gecenin bir yarısı, doktora ulaşamayacağınız anda ya da çaresiz kaldığınız herhangi bir anda gelen geçmek bilmeyen diş ağrıları için evde kolayca uygulayabileceğiniz çözümler;

Tabii ki ilk çözüm; Dişleri Fırçalamak:

Yediğimiz besin kırıntıları hassas dişimizde ağrı yapıyorsa ilk olarak dişlerimizi fırçalamalıyız. Diş fırçalamak dişimizdeki ağrıya neden olan kırıntıları dişimizden uzaklaştıracak ve diş ağrısının azalmasına etki edecektir.

Buz Kompres:

Diş ağrısıyla beraber eğer şişkinlik de varsa, yanağınızın şiş olan tarafına soğuk kompres(20 dk tut 20 dk çek) yapmak biraz rahatlama sağlayabilir ama kesin çözüm değildir. Soğuk yapacağınız baskılama geçici bir rahatlama sağlayabilir ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir, ancak diş ağrınızın kök nedenini çözmez.

Tuzlu Su:

Diş ağrınız ve diş etlerinizde şişme sorun varsa; ağzınızı ılık, tuzlu suyla çalkalamak geçici çözüm olabilir. Bir bardak ılık suya birkaç çay kaşığı tuz ekleyip karışım ile ağzınızı iyice çalkalayın. Ilık su ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve tuz da diş etinizdeki şişliği azaltmaya yardımcı olur.

Karanfil veya Karanfil Yağı:

Antiseptik özelliğe sahip karanfil yağını ağrıya dişinize uygulayın. Karanfil yağı birçok diş macununda kullanılmaktadır. Diş ağrısını tedavi edici özelliği vardır. Karanfili ağrıyan dişinizin üstüne koyup hafifçe bastırın. Bu dişinizde uyuşma etkisi yaratacak diş ağrısını azaltacaktır.

Sarımsak:

Ağrıyan dişinizin üstüne koyun ve bir süre bekletin. Sarımsak bakterileri yok edici özelliğinden dolayı ağrıyı hafifletecektir ve geçici çözüm sağlayacaktır.

Çörek Otu:

Uyuşturma etkisi yoktur ancak ağrıya neden olan etkeni ortadan kaldırma da yardımcı olur. Ağrı bu sayede azalmış olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.