Diş Dolgusu Nedir? Diş Dolgusu İçin En İyi Doktor Nasıl Bulunur?

Diş çürümesi her ne kadar dişinize iyi baksanız da genetik olarak da ortaya çıkan bir durum olabiliyor. Bu yüzden diş çürümesi çoğu insanın rastladığı bir durum. Ağız hijyenine gerekli önem verilmeyince ya da belirli etkenler dolayısıyla diş çürümesi meydana gelebiliyor.

Peki diş dolgusu nedir? Diş dolgu çeşitleri nedir? Diş dolgusu için en iyi dişçi nasıl bulunur? Diş dolgusu ne işe yarar? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Diş dolgusu nedir?

Diş dolgusu nedir?

Diş dolgusu, dişteki çürüklerin ve atıkların temizlenmesi sonrasında ortaya çıkan boşluk için uygun maddenin yerleştirilmesidir. Böylece ağız içinde problem yaşamadan diş kullanımı sağlanır. Eğer çürük dolayısıyla zarar görmüş bir diş varsa dişe normal bir görünüm kazandırmak için ve dişin fonksiyonlarını normal şekilde devam ettirilmesi için diş dolgusu uygulanır. Bu yüzden diş dolgusu oldukça önemli bir işlemdir. Çürük dişlerin zamanla verdiği ağrı büyük bir rahatsızlık yaratacaktır. Diş dolgusu bu ağrı için çok büyük bir çözümdür. Bakterilerin girme olasılığı yüksek olan boşluklar dolgu ile doldurulur ve kapatılır. Böylece çürük ilerlemez.

Dolgu çeşitleri nedir?

Dolgu çeşitleri nedir?

Dolgu yapılırken dişe ve isteğe uygun olarak çeşitli dolgular uygulanabilir. Altın dolgu, amalgam dolgular, kompozit reçine, inley veya olnley dolgular dolgu çeşitlerindendir. Altın dolgu, laboratuvar tarafından sipariş edilerek uygulanmaktadır. İyi bir dolgu seçimi olması yanı sıra oldukça pahalı bir dolgu olacaktır.

Amalgam dolgular, aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Altına göre daha uygun bir fiyata sahiptir. Porselen ve kompozite göre daha belirgindir ve renk farkı vardır. Bunun için ön dişlere değil daha çok arka taraftaki görünmeyen dişlere uygulanır.

Kompozit reçine, dişinizle aynı renkte olan ve görünüm olarak amalgam dolgulara göre daha az belirgin olan dolgulardır.

İnley veya olnley dolgular, laboratatuvar tarafından sipariş ile üretilmektedir. Dişe yapıştırılır ve diş rengine uygun şekilde üretilebilir. Porselen restorasyon, dişi büyük bir bölümünü kaplamaktadır ve maliyet açısından altına yakındır.

Diş dolgusu için en iyi doktor nasıl bulunur?

Diş dolgusu için en iyi doktor nasıl bulunur?

Diş problemleriniz varsa en iyi doktoru bulma isteği çok normaldir. Dişlerinizi bu konuda uzman olan ve tecrübeli bir doktora emanet etmek daha faydalı olacaktır. Bunun için yapavağınız ilk şey yakınlarınıza danışmak olabilir. Diş dolgusu yaptıran bir yakınınıza ulaşabilir ve ona memnun kalıp kalmadığını sorabilirsiniz. Eğer sorduğunuz kişi işlemden memnun kalmışsa siz de aynı doktoru tercih edebilirsiniz.

Doktorunuzu araştırmak da en iyi doktoru bulmak açısından oldukça faydalıdır. Doktorunuzun tecrübelerini, kaç yıl çalıştığını, hangi okuldan mezun olduğunu, katıldığı seminerleri araştırabilirsiniz. Google platformunu kullanarak belirli sitelere ulaşabilir ve hasta yorumlarını kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde tavsiyelerden yararlanabilir ve en iyi doktoru bulabilirsiniz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.