Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalı

Son güncelleme:

Diş sağlığı güzel bir gülüş için de büyük öneme sahip. Aynı zamanda günlük olarak tüketilen kafeinli içecekler de dişlerin beyazlığını engellemede çok büyük bir rol oynamakta. Bu beyazlığı geri kazanabilmek için uzmanlar tarafından yapılan en büyük önerilerden birisi dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanması gerektiğini söyleyen uzmanlar, kafein ve asitli içeceklerden de uzak durulması gerekliliği üzerinde duruyorlar. Kimi besinlerin de diş sağlığı için büyük bir öneme sahip olduğu bilinmekte. İşte dişlerin sağlığı için tercih edilecek besinler:

Süt Ürünleri

Süt ürünlerinin hepsi diş sağlığı için büyük önem teşkil etmekte. Dişlerin yapısını koruyan süt ürünleri sayesinde, çürük oluşumları da engellenebilmektedir. Kalsiyum ve fosfat barındıran süt ürünleri düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyveler sadece vücut sağlığımız için değil diş sağlığımızda da bizim için önemli olan besinler arasında yer almakta. Diş eti kanamalarının fazla olduğu kişiler için en çok önerilen besinler içerisinde sebze ve meyveler yer alıyor. Bu besinler sayesinde diş etlerinizin daha sağlıklı olmasına imkan tanıyabilirsiniz.

Su ve Yeşil Çaylar

Su hayatımız için büyük bir öneme sahip olan gıdalar arasında yer almakta. Vücudun nem ihtiyacını karşılayacak kadar su tüketmemiz gerekiyor. Aynı şekilde su ve yeşil çaylar diş sağlığı açısından da önem arz etmekte. Dişlerinizin daha beyaz olmasını istiyorsanız yeşil çay tüketimini de sağlamanız gerekiyor.

Diş sağlığında en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de kişinin sağlıksız besinlerden kaçınmasıdır. Özellikle de şeker vücudumuza olduğu gibi dişlerimize de zarar oluşturmakta. Fazla şeker kullanımının çürüklere ortam hazırladığı biliniyor. Kafeinli içeceklerden uzak duramayan kişiler için de bir üzücü haberimiz bulunmakta. Kahve ve çay tüketimi dişlerin sararmasına sebep oluyor. Bu gibi kafeinli ve asitli içeceklerin tüketiminin engellenmesi sayesinde daha sağlıklı dişlere kavuşmanız mümkün. Uzmanların önerileri ışığında da dişlerin günde en az 2 kez düzenli olarak fırçalanması sayesinde, diş eti kanamalarının önüne geçebilmek de mümkün hale gelecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.