Diyanet’ten Açıklama: Alkollü Maddelerin İçilmesi Haram, Temizlikte Kullanılması Caiz!

Türkiye’de yeni tip Koronavirüs vakasının ikiye çıkmasının ardından “temizlikte kullanılan alkolün caiz olup olmadığı” sorusu Diyanet İşleri Başkanlığı’na soruldu. Diyanet’in verdiği cevaba göre, ispirto, kolonya gibi temizlik amacıyla üretilen alkollü maddelerin içilmesinin “haram” olduğu, temizlikte kullanılmasının ise “caiz” olduğu söyledi.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’na sorulan “Alkol içeren maddelerin temizlikte kullanılması caiz midir?” sorusuna yanıt verdi; “İspirto, kolonya vb. sıvılarla, temizlik amacıyla üretilen alkollü maddelerin içilmesi haram olmakla birlikte, temizlikte kullanılmaları caizdir. Namaz kılmadan önce bu ürünlerin sürüldüğü yerlerin yıkanması da gerekmez.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, geçen günlerde Koronavirüs konusunda yaptığı açıklamada içki olarak kullanılan alkolden uzak durulması gerektiğine işaret ederek; “Dinimizin haram kıldığı ve bedenimizi hastalıklara açık hale getiren sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri zararlı maddelerden uzak duralım.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.