Doğa İçinde Tarihe Yolculuk ”Olympos Antik Kenti”

Olympos adını ”Ulu Dağ” anlamına gelen eski yunancadan alıyor. Olympos Antik Kent eteklerindeki yanartaş ile sönmeyen ateşi barındırıyor içinde. Olympos Antik Kent Likya Birliği’nde 6 şehir olan üç oy hakkına sahip şehirlerden biri olarak karşımızda.

Olympos Antik Kent Tarihi

Kentin günümüze taşımayı başaran yapıları orman ve yeşillik içinde görsel bir şölen. Helenistik, Bizans ve roma tarihinin günümüze taşındığı Olympos Antik Kenti Osmanlı Donanmasınının 15. yy zamanlarında doğu akdeniz hakimiyeti sonrası terk ediliyor.

Olympos Antik Kentin ortasından akan Olympos çayı ise bölgeye ayrı bir karakter kazandırıyor. Kenti iki yana bölen nehir yatağının kanal içine alınması sonucu iki tarafı da iskele olarak kullanılmaya başlanmış. Bu iki yaka ise köprü ile birbirine bağlanmıştır.

Olympos Antik Kenti Nerede?

Peki Olympos Antik Kenti nerede?

Olympos Antik Kent nerede?

Olympos Antik Kenti Antalya’ya geldiğinizde uğramanızı tavsiye ettiğimiz doğa içinde enfes bir tarih dokusu. Antalya’nın Kumluca ilçe sınırında bulunan bu yer bir liman kenti olarak karşımızda.

Olympos Antik Kenti Olympos Plajına oldukça yakın. Antalya’ya 85 km, Kumluca’ya ise 28 km olan bu liman kenti etkisini uzun süre hissettirecek güzel bir yer.

Olympos Antik Kent Girişi Ücretli mi?

Olympos Antik Kent girişi ücretli mi?

Peki Olympos Antik Kent Girişi Ücretli mi? Olympos Antik Kentine gittiğinizde girişte ücret talep edilecektir. Bu ücret kişi başı 30 TL olarak belirlenmiş. Ancak Müze Kart’a sahipseniz ücretsiz giriş yapmanız da mümkün. Grişte Müze Kart almak isterseniz öğrenciler için 30 TL ücretle, Yetişkinler için ise 60 TL ücretle Müze Kart sahibi olabilirsiniz.

Olympos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Olympos Antik Kente nasıl gidilir?

Olympos Antik Kent’e nasıl gidilir? Kendi aracınızla Olympos’a gidiyorsanız Antalya’da yola çıktığınızda Kemer istikametine yönelmeniz gerekir. Sonrasında Tekirova, Çıralı istikametine yönelecek ve Olympos’a ulaşacaksınız.

Toplu taşıma ile Olympos Antik Kent’e ulaşım ise Antalya otogarından Olympos yönüne giden minibüsler ile mümkün.

   

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.