Deep Blue Club

Doğru Çiçek Nasıl Ekilir?

Her nerede olursak olalım kendimizi daha iyi hissetmek için bulunduğumuz yeri güzelleştirmeye çalışırız. Güzelleştirdiğimiz bu ortamlar hem gözümüze hem de ruhumuza hitap eder. Böylelikle kendimizi o ortama ait hissederiz ve o ortamı benimseriz. Güzelleştirmeye yönelik yapacağımız şeylerden biri de çiçek ekmektir.

“Çiçeklerim yeterli bakımı yapıyor olmama rağmen bir türlü canlı kalmıyor.” ya da “Benim çiçeklerim komşumun çiçekleri gibi göz alıcı durmuyor.” diyorsanız sorunun çiçekleri doğru ekip ekmediğiniz ile ilgili olabileceğine bir göz atalım.

Çiçeklerim nasıl canlanır? Çiçeklerim neden ölüyor? Doğru çiçek nasıl ekilir? Çiçek ekerken nelere dikkat etmeliyim? Çiçeklerimi ne zaman ekmeliyim? Çiçek ekerken nasıl toprak kullanmalıyım? gibi sorularınızı haydi bu yazıdan cevaplayalım!

Çiçek nasıl ekilir?

Doğru Çiçek Nasıl Ekilir?

Doğru çiçek nasıl ekilir?

Bir çiçeğin doğru ekiliyor olması çiçek için hayati öneme sahiptir. Çiçeklerinizi ekerken ve ektikten sonrası için yapacağınız birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar şunlardır:

 • Öncelikle çiçeği doğru zamanda ekmelisiniz. Bunun için tercihinizin bahar aylarında olması daha faydalı olacaktır.
 • Ekimi yapacağınız saksının tabanında delik olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde toprak hava almaz ve çiçeğin ölmesine sebep olabilir.
 • İçerisinde bol miktarda mineral bulunan toprakları tercih etmeniz çiçeğinizin sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
 • Çiçeği ekerken öncelikle saksının dibine bir miktar toprak yerleştirin. İsteğe bağlı olarak saksının dibine suyun toprağa daha iyi karışmasını sağlayan çakıl taşı koyabilirsiniz.
 • Ekeceğiniz çiçeği saksıya döktüğünüz toprağın ortasına yerleştirin. Diğer elinizle de toprak eklemeye devam edin. Bu işlemi ellerinizle toprağı bastırarak gerçekleştirin.
 • Saksı dolana kadar bu işleme devam edin.
 • Son olarak saksının tabağına su ekleyin. Eğer çiçeğin ihtiyacı varsa bu suyu çekecektir.
 • Eğer çiçeğiniz boyut olarak uzunsa ve dik durmuyorsa mutlaka çiçeğinizi bir çubuğa bağlayarak sabitleyin. Bu durum çiçeğin yukarı doğru sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır.

Ekim işlemi bittikten sonra çiçeğinizin cinsine göre onu güneşe ya da gölgeye koyun. Çiçeğinizin yerini sürekli değiştirmemenizde fayda vardır.

Çiçeklerimi Ne Zaman Ekmeliyim?

Çiçeklerimi ne zaman ekmeliyim?

Çiçek ekimi yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken şey çiçeği doğru zamanda ekiyor oluşunuzdur. Çiçek ekiminin kış aylarında yapılması tavsiye edilmiyor. Bahar aylarında ortalığın yeşermesiyle birlikte siz de çiçek ekiminizi yapabilirsiniz. Eğer önceden kullanılmış bir toprak üzerine çiçek ekecekseniz bu toprağın mutlaka havalandırılması gerekir.

Çiçek Ekerken Nasıl Toprak Kullanmalıyım?

Farklı gübre ve mineral oranı yüksek olan toprak karışımı kullanmak çiçeklerinizin daha uzun vadeli ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Çiçekler Nasıl Canlanır?

Çiçekler nasıl canlanır?
 • Öncelikle çiçeğinize ihtiyacı kadar su vermelisiniz. Aksi takdirde çiçeğiniz solabilir.
 • Evde haşladığınız yumurtaların suyunu dökmek yerine çiçeğinizi bu su ile sulayabilirsiniz.
 • Pirinç, patates gibi nişastalı ürünlerin sularını çiçeklerinizi sularken kullanabilirsiniz.
 • Potasyum ve fosfor oranı yüksek olan muz kabuğunu kurutarak çiçeğinizin toprağına ekebilirsiniz.
 • Kuru mayayı suda karıştırıp bu karışım ile çiçeğinizi sulayabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.