Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olmalı! Doç.Dr.Güray Demir Açıkladı..

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını için uzmanlar birçok tedbir almaya devam ediyor. Ülkemizde ise  salgından korunmak amacıyla,  insanların kalabalık olarak bulunduğu market, pazar yeri, toplu taşıma gibi  bazı yerlere girerken maske takma zorunluluğu koşuluyor. Doç. Dr. Güray Demir, yanlış maske kullanımının virüsü daha kolay bulaştırdığını açıkladı. Peki doğru maske nasıl kullanılmalı? İşte yanıtı..

Posta’nın haberine göre; Ülkemizde görülmeye başlayan, her geçen gün vaka sayısının hızla arttığı bu günlerde İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Güray Demir, maske takıp çıkarma konusu hakkında uyarılarda bulundu.

MASKE YÜZE TAM OTURMALI

 “Elimde basit bir cerrahi maske var diyelim. Öncelikle maskeyi yüzümüze doğru oturtmamız gerekiyor. Maskenin yukarıdan ve yanlardan hava almaması gerekiyor. Maskenin ön yüzünde küçük hava kanalları var. Bunların büyüklüğüne bağlı olarak ortamdaki partiküller maskenin ön yüzüne yapışır ve sizin solunum yolunuza girmez. Bundan dolayı tıbbi bir maske olmalı.”

KULLANIM ÖMRÜ 3 SAAT

Demir, kumaş maskelerin korumadığını ise şu sözlerle ifade etti;Kumaştan yapılmış ve kumaş açıklığının ne olduğunu bilmediğimiz ürünler sizi korumaz. Basit maskelerin kullanım ömrünün 3 saat ile kısıtlı olduğunu belirterek “N95, N97 gibi daha özellikli maskelerde ise 6 ila 8 saate kadar korur. Bu süre sonucunda maskeler koruyucu özelliğini kaybederler. Bundan sonra, bunun kullanılmaya devam edilmesi üstünde biriken virüs parçacıklarını sizin daha kolay almanıza neden olur.” dedi.

 POŞETE KOYARAK ATIN 

Doç.Dr. Demir, maske kullanırken sürekli dokunmanın ve maskeyi takıp çıkarmanın korumaktan çok enfekte edeceğini belirterek “Eğer maske kullanırken sürekli dokunursanız, sürekli takıp çıkarırsanız sizi korumaktan çok daha kolay enfekte olmanıza neden olur. Market gibi riskli ortamlarda maske kullanabilirsiniz ama ortama girdiğiniz zaman maskeyi takmanız ve çıktıktan sonra da bir poşete koyarak ve poşetin ağzını bağlayarak çöpe atmanız gereklidir. Normal çöp gibi atılamaz çünkü tıbbi atık niteliğindedir.” şeklinde konuştu.

ELDİVENDE VİRÜS KOLAY TUTUNUR

Demir, yanlış eldiven kullanımının korumaktan çok enfekte edeceğini şu sözlerle dikkat çekti: “Eldiveni çok uzun süre elinizde tutuyor, eldivenle her yere dokunuyor ve onu yıkamadan yüzünüze, maskenize değdiriyorsunuz. Elde virüs partiküllerinin tutunma olasılığı plastik yüzeylerden daha düşüktür. O nedenle yanlış kullanımı sizi korumaktan öte enfekte olmanıza neden olur.” 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.