Doğru Olduğu Düşünülen Yanlış Bilgiler!

Doğru olduğu sanılan fakat bilimsel araştırmalar ve uzmanlar tarafından gerçekleriyle alakası olmayan ve öğrendikten sonra kesinlikle bakış açınızı değiştirecek bilgiler listesi;

  • Çoğu insan soğuk havalarda sıkı (kalın) giyinmezse nezle, grip olacağına inanır. Ancak bilimsel araştırmalar üşüme eyleminin tek başına hasta olmaya neden olmadığını ortaya koymuştur. Hastalığa neden olan şeylerin aslında virüs ve bakteriler olduğu belirtiliyor. Mikropları uzak tutmak için hasta insanlarla temasta bulunmamak ve ellerinizi sık sık yıkamak.
  • Yere düşen yiyeceklerin kirlenip mikrop bulaştığı için yenemeyeceği algısının da tam olarak doğru olmadığı savunuluyor. Bilim adamlarının ‘yiyecek yere düştükten 5 saniye içinde alınırsa yenebilir’ çünkü mikropların hareket etme hızları çok düşük olduğundan yerdeki yiyeceğe bulaşmaları için en az 5 saniyeye ihtiyaçları var, açıklamaları bilineni çürütür nitelikte.

 

  • Yağ ve yağlı besinlerin zararlı olduğu genellemesi de başka bir yanılgı. Vücudun çalışabilmesi için karbonhidrat ve proteine ihtiyacının yanı sıra yağa da ihtiyaç var. Bitkisel yağ tüketilmesi çok önemli (fazla olmamak şartı ile) ancak doymuş ve trans yağ tüketiminden uzak durmak gerek.

 

  • Çok su içmenin kilo verdirdiğine inanılır. Su kilo kaybına yardımcı olabilir onun nedeni de tok hissettirip yeme isteğini azaltır. Fakat nasıl olsa su içiyorum deyip yüksek kalorili gıdalar yeyince kilo vermez aksine alırsınız.

 

  • Bazı insanlar beyninin solunu bazıları sağını kullanır düşüncesi. Sağ taraf yaratıcı sol taraf parasal işlerde başarılı olduğu söylenir.  Bu tamamen yanlış bilgidir. Beynin her iki tarafı da eşit ve senkronize şekilde çalışır, yaşamsal fonksiyonların devam etmesi için tümü kullanılır.

 

  • Ter kokusunun temizlik eksikliğinden, pis olmaktan kaynaklandığı da tam anlamı ile doğru değildir. Evet, devamlı duş alınması gerekir fakat bilimsel araştırmalara göre ter kokusunun asıl nedenleri; tüketilen yiyecekler, stres, hormanlar ve cilt yapısı.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.