Dövme Yaptırmak İsteyenler Buraya! Bilmeniz Gereken Klasik Dövme Stilleri

Her gün yetenekli sanatçılar tarafından yaratılan neredeyse binlerce dövme stili var. Ancak bu tasarımların çoğu, tarihsel olarak popüler olan bazı dövme tarzlarından uyarlanmıştır.

Siyah ve gri dövme stili

Mükemmel dövme stilini arıyorsanız, istediğiniz şeyin tam terminolojisini kullanamayabilirsiniz, ancak büyük olasılıkla bunlardan birine zaten sahip olacaksınız. Mükemmel dövmenizin tam olarak nasıl görünmesini istediğinizi bulmak zor, fakat aşağıdaki stiller size yardımcı olabilir.

Klasik Americana dövme stili
 • Klasik Americana:  Bunlar, aklınıza gelen ilk dövme türü olabilir, cesur ana hatlarla ve benzer renklerin ve görüntülerin kullanımıyla tanımlanan eski bir okul stili. Okyanusa ve deniz görüntülerine, pinup kadın figürlerine, şiddetli yırtıcı hayvanlara veya kalp, gül ve hançer kombinasyonlarına yakından bağlıdırlar. Dövme stili 1930’larda Norman “Denizci Jerry” Collins tarafından popüler hale getirildi, ancak bugün tutarlı bir seçimdir.
New Scholl dövme stili
 • Yeni Okul: Yeni Okul dövmeleri vücudunuzdaki çılgın bir çizgi roman gibidir. Jesse Smith’in eseri bu kategoride meşhurdur, kaosla dolu, hayali dünyaları ve çoğu zaman arabalı hayvanları canlı renklerle tasvir eder.
Japon tarzı dövme stili
 • Japon Tarzı: Tüm dünyada dövme sanatının yüzyıllar boyu geçmişi vardır. Popülerliğini koruyanlardan biri Japon tarzı Irezumi’dir. Dövme sanatçıları hala bu klasik şaheserlere hem geleneksel hem de yeni yaklaşımlar yaratıyor. Ve özellikle sırtı, kolları ve bacakları kaplayan büyük görüntülerle bilinen bir tür.
Siyah ve gri dövme stili
 • Siyah ve Gri: Siyah ve gri görüntüler, konu ile sınırlı değildir, her şeyi ve her şeyi gerçekçi bir şekilde gri tonlarında tasvir eder, başlangıçta bir renk yelpazesi oluşturmak için siyah mürekkebi sulandırarak yapılır.
Portre dövme stili
 • Portre: Gerçekçilik türünün bir alt kümesi olan (tıpkı kulağa geldiği gibi görüntülerin gerçekçi görünümleri) portreler dövmelerle ne kadar gerçekçi olunabileceğini gösteriyor. Daha klasik tarzların bazılarının siyah ana hatları olmadan, sanatçılar, insanları hem renkli hem de siyah ve gri olarak ürkütücü bir şekilde doğru yorumlayabilirler.
Stick-n-poke dövme stili
 • Stick-n-poke: Artist Slowerblack, sanatçının basit tasarımlar oluşturmak için tek bir iğne kullandığı stick-n-poke olasılıklarını gösteriyor. Son zamanlarda dövmeciler için popüler hale gelen bu sanat, bir profesyonelin elinde, genellikle küçük dekoratif desenlerle basit siyahta kalın ve cesur çizgilerle karakterize edilen güzel seviyelere gidebilir.
Gerçekçilik dövme stili
 • Gerçekçilik: Gerçekçi dövmeler, manzara veya nesnelerden hayvanlara ve insanlara kadar her şeyi tasvir edebilir. İster renkli ister siyah beyaz olsun, canlandırmak istediğiniz çok özel bir şey varsa ideal olan klasik bir dövme tarzıdır. Gerçekçi dövmelerin mükemmel şekilde doğru yapılması zordur ve şaşırtıcı görsel etkiye sahip gerçekçi görünümlü bir sanat eseri yaratmak için yetenekli bir dövme sanatçısı veya dövme tasarımcısı gerekir.
Blackwork dövme stili
 • Blackwork: Blackwork, orijinal kabile dövmelerinden türetilmiş, çeşitli geometrik şekillerde kalın ve koyu siyah çizgilerden yapılmış bir dövme stilidir. Ancak sanatçılar bu türü yeni seviyelere taşımaya devam ediyor, her tür kaynaktan türetilen desenleri ve görüntüleri, vücutta farklı şekillerde dönen büyüleyici parçalara dahil ediyorlar.
Biyomekanik dövme stili
 • Biyomekanik: Tipik olarak serbest elle yapılan Biyomekanik dövmeler, bir kişinin vücudunun benzersiz akışına uyum sağlar ve ciltte gizlenebilecek makineleri taklit eder. Uzaylı ve mekanik esintili görüntüleri genellikle müşterilerinin kollarını ve bacaklarını kaplar.
Geometrik dövme stili
 • Geometrik: Geometrik dövmeler şu anda çok popüler ve doğru yapıldığında gerçekten zamansız olabilir. Ya yalnızca geometrik öğeler içerebilirler ya da geometrik ve organik (genellikle çiçek ya da doğal) öğelerin bir kombinasyonuna sahip olabilirler. Bu dövme stilinin keskin çizgileri ile vücudun kıvrımları arasındaki kontrast, onları cesur bir şekilde öne çıkarır.
Gerçekçi çöp polka dövme stili
 • Gerçekçi Çöp Polka:  Gerçekçi Çöp Polka, Almanya’nın Buena Vista Tattoo Club tarafından oluşturuldu . Simone Plaff ve Volko Merschky tarafından yaratılan bu kitap, kolaj benzeri yapısı, karmaşıklığı ve fotoğraftan el yazısına, boya sıçramalarından yazı yazmaya kadar basılı malzemelerden örneklemesi ile anında tanınır.
Sürrealizm dövme stili
 • Sürrealizm: Sürrealizmin sanat türü, sanatçılara üzerinde çalışabilecekleri bir sürü malzeme verir. Sanatsal üslup değişebilir, özne değişebilir, ancak izleyici deneyimden bu yüce fantazi duygusuyla çıktığı sürece sanatçı amacına ulaşmıştır.
Siyah ve gri dövme stili

Geleneksel Dövmeler: Tarih, Tasarımlar ve Sanatçılar

Geleneksel Dövmenin Tarihi

 • Eski mumyalar üzerindeki dövmelerin çoğu basit soyut çizgiler, noktalar ve şekiller olmasına rağmen, 2.500 yıllık bir mumya olan Ukok Prensesi, çağdaş dövmelere çok benzeyen inanılmaz bir mürekkep koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bu özel mumya, dövme yapmanın kültürler arası yönlerinin harika bir hatırlatıcısıdır.
Her gün yetenekli sanatçılar tarafından yaratılan neredeyse binlerce dövme stili var.
 • Her kıtanın, bir noktada, sanat formunu çeşitli şekillerde etkilemeye devam eden dövme uygulamasına sahip olduğunu söylemek güvenlidir. Elbette, dünyanın dört bir yanındaki kabileler dövme uygulamıştır ve Polinezya dövmelerinin geleneksel dövmenin nihai kökleri olduğu söylense de, dikkate alınması gereken başka kökenler de vardır.
 • Birçok kaynak, Kaptan Cook ve ekibinin bulgularının dövmenin batı dünyasına yayılmasına yardımcı olduğunu belirtirken, dövme tarihçisi Anna Felicity Friedman bunun tarihsel doğruluğunu araştırdı ve başka bir fikri destekledi.
Geleneksel dövme örneği

On sekizinci yüzyılın ortalarından önceki metinlere bir bakış, birçok yazarın, kaşifin, bilim adamının vb. bedeni derinin altına gömülü bir maddeyle kalıcı olarak işaretleme uygulamasına aşina olduğunu gösteriyor. Örneğin, Cook’un çağdaşlarından biri olan kaşif Charles Pierre Claret de Fleurieu, 1791’de gördüğü Marquesan dövmesi hakkında yazarken, Avrupa dövmesiyle sadece yaygın değil, aynı zamanda çok eski bir döneme ait olduğunu söylediği benzerlik ve zıtlıklara dikkat çekti: dövmenin yarı vahşi uluslara özgü olduğunu varsaymak yanlış olur; uygar Avrupalılar tarafından uygulandığını görüyoruz; çok eski zamanlardan beri, Akdeniz denizcileri, Katalanlar, Fransızlar, İtalyanlar ve Maltalılar bu geleneği ve derilerinin üzerine çizme araçlarını, silinmez haç figürlerini veya kendi adlarını yazmanın yollarını biliyorlardı. De Fleurieu’nun tanımından daha önce, Yerli Amerikalıları tam vücut dövmeleriyle tasvir eden John Simon’un parmak izleri geldi. Resmi New York City rehberinin açıkladığı gibi, “Dört Kızılderili Kralı başlıklı resim dizisi, Mohawk kabilesinin üç üyesini ve Kraliçe Anne ile buluşmak için New York’tan İngiltere’ye gitmeden önce bir Mahican kabilesini tasvir ediyor.” De Fleurieu’nun tanımından bile daha önce, Yerli Amerikalıları tam vücut dövmeleriyle tasvir eden John Simon’un baskıları geldi.

Geleneksel dövmeye örnek
 • Diğer tüm dövme stillerinde olduğu gibi geleneksel dövme, birçok kültürün ve birçok ülkenin tarihinde bir temele sahiptir. Ama, belki de, Geleneksel tarzın bu kadar gelişmesinin birkaç nedeni vardır.
Geleneksel güllü dövme örneği
 • Denizcilerin ve askerlerin ana meraklılardan bazıları olduğu doğru; Yeni topraklara düzenli seyahatleri, yeni tarzlar ve fikirlerle kültürler arası deneyimi garanti etti. Amerika, özellikle 1775’teki Amerikan Devrimi’nden bu yana büyük savaşlara karıştı. 1846’da ilk New York City dövme salonunu açtığını söyleyen Martin Hildebrandt, Amerikan İç Savaşı’nda her iki tarafın da askerlerini dövdüğünü belirtti. Askerlerin dövme yaptırma geleneğinin bir kısmı sadece koruma sembolleri ve sevdiklerini hatırlatmak değildi.
Diğer tüm dövme stillerinde olduğu gibi geleneksel dövme, birçok kültürün ve birçok ülkenin tarihinde bir temele sahiptir.
 • Modern Geleneksel dövmenin ek desteği, 1891’de endüstride devrim yaratmaya yardımcı olan elektrikli dövme makinesi Samuel O’Rielly’nin icadıdır. Sam, Thomas Edison’un elektrikli kalemini aldı ve şimdi kullanılan makinelerin öncüsünü oluşturmak için değiştirdi.
 • 1905’te, Lew the Jew olarak bilinen Lew Alberts adlı bir adam, ilk ticari dövme flaş sayfalarını satıyordu.
Dövme makinesinin icadıyla, dövmeciler için işler büyüdü.
 • Dövme makinesinin icadıyla, dövmeciler için işler büyüyordu ve yeni tasarımlara ve daha fazla fikirlere olan talep yakınlaştı. Bu, ikonografinin ve geleneksel dövmenin belirli stilinin eyaletler arasında yayılmasına yardımcı oldu ve kısa süre sonra geleneksel dövmenin birleşik estetiği ortaya çıktı.
 • Ayrıca, 1880’lerin başlarında, gezici sirkle birlikte çalışan birçok “dövmeli” oyuncunun, Nora Hildebrandt, Kaptan George Costentenus ve John Rutherford gibi, akımı yayması söz konusydu. Bu sanatçıların çoğunun kişisel geçmişleri hakkında uzun hikayeleri vardı, ancak kelimenin tam anlamıyla yeni bir kalabalığa dövmeler getirdi.
Geleneksel dövme örneği

Geleneksel dövmenin korunmasına ve yaygınlaştırılmasına yardımcı olan pek çok kişi var. Her bir sanatçı kendine özgü hikâyeleri ve becerileriyle, geleneksel dövmenin tarzını, tasarımlarını ve felsefelerini şekillendirmeye yardımcı oldu. Bu sanatçıların çoğunun Amerika’daki dövme hareketinin belirli yönlerine ait olduğu düşünüldüğünü bilmekte fayda var. Sailor Jerry ve Bert Grimm gibi dövmeciler, geleneksel tasarım ve teknikleri yaymaya ve bilemeye yardımcı olan geleneksel dövmenin “ilk dalgası” olarak kabul edilirken, Jerry’nin çırağı Don Ed Hardy, ve sanat formunun toplumsal kabulünü tanımlayan Lyle Tuttle. Lyle Tuttle, Janis Joplin ve Henry Fonda gibi ünlülerin dövmesi ile tanınır. Don Ed Hardy daha sonra ana akım pop kültüründe iyi bilinen bir giyim serisi üretti. Yine, birçok sanatçı çağdaş geleneksel dövmeyi bugün olduğu gibi yapmaya yardımcı oldu. Yaratıcılıkları ve korkusuzlukları, bu sanat hareketini etkileyen Amerikan kültürünün bir parçasıdır.

Her bir sanatçı kendine özgü hikâyeleri ve becerileriyle, geleneksel dövmenin tarzını, tasarımlarını ve felsefelerini şekillendirmeye yardımcı oldu.

Geleneksel Dövmenin Tarzı ve İkonografisi

1933’te Albert Parry’nin ‘Tattoo: Secrets of a Strange Art’ kitabı yayınlandı ve büyüyen endüstrinin yakalanmasına yardımcı oldu. “Albert Parry’nin kitabına göre… dönemin dövmecileri taleplerle o kadar boğulmuştu ki, yeni tasarım taleplerine ayak uydurmaları zordu. Ancak 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında, büyük ölçüde posta siparişi katalogları aracılığıyla diğer malzemelerle dağıtılan flash alışverişi, sanatçıların büyüyen pazara ayak uydurmasına yardımcı oldu.” Bu flaş sayfalar, sanatçıların onlarca yıldır dövme yaptığı parçaları korudu: dini ikonografi, cesaret ve güç sembolleri, güzel pin up’lar ve daha fazlası.

Mükemmel dövmenizin tam olarak nasıl görünmesini istediğinizi bulmak zordur.
 • Hayvanlar, manzaralar, askeri nişanlar ve yıldızlar ve kalpler gibi şekillerin tümü, geleneksel dövme tasarım portföyünün çoğunda ortaya çıkıyor ve her birinin kendisine bağlı belirli bir anlamı var.
Siayh dövme örneği
 • Kırlangıçlar bir denizcinin kat ettiği mesafe anlamına gelse de geri dönüş fikrini de ifade edebilir. Bu özel kuş her zaman orijinal evine geri dönecektir.
 • Köpekbalıkları, panterler ve yılanların hepsi güç ve daha fazlasına dayanan benzer fikirlere sahiptir, ancak aynı zamanda kullanıcının kişiliğinin görsel bir düzenlemesidir.
Renkli dövme örneği
 • İlk olarak Denizci Jerry’nin Japon dövmecilerle temas halinde olan ilk Batılı dövmeci olması nedeniyle görülen ejderha dövmesi, sadece Irezumi için derin bir takdir değil, aynı zamanda efsanevi canavarın gücüne de bir selam niteliğindedir.
 • Geleneksel dövmenin bir diğer önemli simgesi, yapısına yapışan bir kadının içinde taştan yapılmış bir haç olan Rock of Ages’dır. Genellikle dalgaların ve sonsuz bir denizin ortasındadır.
Dövme stili 1930’larda Norman “Denizci Jerry” Collins tarafından popüler hale getirildi.
 • İlk olarak Johannes Oertel’in 1860 resimlerinde görülen bu, pek çok Amerikalı, dövmeci ve müşterinin de dâhil olduğu dini bir imge. Dünyanın dört bir yanındaki stüdyolar, sanat kitapları ve sanatçılar tarafından toplanan, her biri anlamlı bir şeyin sembolü olan geleneksel dövme stiliyle örtüşen binlerce resim var.
Yeni Okul dövmeleri vücudunuzdaki çılgın bir çizgi roman gibidir.

Geleneksel dövmenin gerçek görsel stiline gelince, koyu siyah çizgiler ve pigment kullanımının tümü oldukça rasyonel kullanımlara sahiptir. Açıklayıcı görünüm, Avrupa tasarımlarından kaynaklanmış olabilir, ancak koyu siyah çizgiler, ister Polinezya ister Kızılderili halklarına ait olsun, kabile dövmecilerinin denenmiş ve gerçek yöntemlerinden alınmış bir teknikti. Yüzyıllar boyunca, karbon bazlı mürekkebin sadece şeklini yıllarca koruyarak değil, aynı zamanda bir tasarımın netliğine yardımcı olarak inanılmaz derecede yaşlandığı kanıtlanmıştır. Geleneksel dövmeciler tarafından kullanılan canlı tonlar, esas olarak, pigmentler cilt için en yüksek kalitede veya teknolojik ilerlemede olmadığı zaman kullanıldığında mevcut olana da bağlıydı. Dövme mürekkebi, solmamaları ve aynı zamanda o sırada mürekkeplerin mevcudiyeti nedeniyle bu belirli renklerle sınırlıydı.

Geleneksel dövme örneği

Geleneksel Dövme Sanatçıları

 • Geleneksel dövmenin kendi ağır vasıflı zanaatkar kadrosu olsa da, kesinlikle öncü olanlar var. Trad’in temelini atmaya yardımcı olan yukarıda adı geçen sanatçılar da dâhil olmak üzere, Valerie Vargas, Stewart Robson, Shaun Topper, Beau Brady, Katie Gray, Alex Zampirri gibi çağdaş dövmeciler ve çok daha fazlası, Amerikan geleneksel dövmesinin mirasını sürdürüyor. Bazıları Japon estetiğinden, gerçekçiliğinden, siyahtan ve griden etkilenirken, her biri Geleneksel Amerikana’yı korumak için kendi kişisel stillerini ve ilgi alanlarını uygularken aynı zamanda kendi tarzlarını da sergiliyor.
Geleneksel dövme örneği
 • New York City’deki Daredevil Tattoo müzesinden de bahsetmeye değer. Müze yalnızca devlete özgü tonlarca tarihi nesneye sahip olmakla kalmıyor, NYC, Batı dövmesinin başlangıcındaki ticaret için bir merkez üssü oldu, aynı zamanda yüzlerce yıllık eski dövmecilerin tonlarca sanat eseri, makinesi ve fotoğrafları var. Halen orada çalışan ve geleneksel dövme tarzında çalışan pek çok sanatçı da var, bunların arasında 1997’de ortağıyla birlikte dövmenin New York’ta yasallaşmasıyla mağazayı açan sahibi Michelle Myles da var.
Başta geleneksel dövme örneği
 • 2017’de USAToday, Pew Araştırma Merkezi’nden 18-29 yaş arasındaki insanların yaklaşık %38’inin en az bir dövmesi olduğunu ve endüstrinin rakamlarda yavaşlama görmediğini belirten istatistikleri açıkladı. Wall Street Journal of August 2018’de yayınlanan bir makalede daha fazla istatistik paylaşıldı: “Pazar araştırma şirketi IBISWorld’e göre, geçen yıl [dövme] endüstrisi tahmini 1,6 milyar dolar gelir elde etti.” Dövmeler açıkça yaygın olarak kabul görmeye ve uygulanmaya başladı ve geleneksel dövme de bunun büyük bir parçası. Estetik ve felsefi olarak Geleneksel Americana, Irezumi ve Tribal gibi çağdaş dövmenin temellerinden biri olarak kabul edilebilecek bir stildir.
Geleneksel renkli dövme örneği

Bir Dövmenin İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Bir dövmenin tamamen iyileşmiş görünmesi genellikle 1-2 hafta sürer, ancak cildin tüm katmanlarında gerçekten iyileşmesi birkaç hafta daha sürer. İyileştirme zaman çizelgesi, aldığınız mürekkebin türüne, stile ve boyutuna bağlı olabilir. Vücudunuzun farklı bölgelerinin biraz farklı hassasiyetleri ve cilt tipleri vardır, bu da mürekkebi ne kadar iyi emdiklerini ve ne kadar çabuk iyileştiklerini etkiler. Kırık cildin tüm katmanlarını tamamen iyileştirmek, dövmeniz bu noktadan önce iyileşmiş gibi görünse de aslında 4 aya kadar sürebilir. İyileşme süreci, kişinin bağışıklık sistemine, enfeksiyonlarla savaşma yeteneğine ve özellikle temizlik ve güneşten korunma gibi tedavi sonrası tedaviye bağlı olarak değişir.

Hayvanlar, manzaralar, askeri nişanlar ve yıldızlar ve kalpler gibi şekillerin tümü, geleneksel dövme tasarım portföyünün çoğunda ortaya çıkıyor.

Yeni dövme yaptırdın ve harika görünüyor. Sanatçınızın bakım sonrası talimatlarını aldınız ve onları takip etmeye hazırsınız. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca cildiniz bir iyileşme sürecinden geçecek. İşte bu süreç boyunca neler bekleyebileceğiniz ve nasıl her aşamaya dikkat etmek. Unutmayın, herkes fizyolojik olarak biraz farklıdır, bu sebeple iyileşme süreciniz tam olarak böyle görünmeyecek, lakin oldukça yakın olacaktır. Dövmenizin tamamen iyileşmesi genellikle 2-3 hafta sürecektir. Daha önce saygın bir dövme salonu seçerek araştırmanızı yapmak, herhangi bir komplikasyon ve enfeksiyon riskinizi en aza indirecektir. Doktor olmadığımızı ve sanatçınızın doktor olmadığını unutmayın, bu sebeple enfeksiyondan şüphelenirseniz derhal doktorunuzu arayın.

Her bir dövme figürünün anlamı var.
 • 1.Gün: Gergin, parlak ve taze: Dövmeniz, dükkâna girdiğinizde duvardaki resim gibi görünüyor! Bu, son halinden biraz daha parlak olsa da, aslında nasıl iyileşmiş görüneceğini görmek için en iyi zamandır. Dövmeniz bu aşamada hala açık bir yaradır, bu nedenle ilk gün ve gece güvenli ve temiz tutun. İlk birkaç gün dövmenizi antibakteriyel, kokusuz sabun ve günde 2-3 kez sıcak su ile durulamanız son derece önemlidir. Bu aşamada duş alırken dövmenizi havluyla ovmamaya özen gösterin yoksa cildinizi ağırlaştıracak ve iyileşme sürecini bozacaksınız.
Köpekbalıkları, panterler ve yılanların hepsi güç ve daha fazlasına dayanan benzer fikirlere sahiptir, ancak aynı zamanda kullanıcının kişiliğinin görsel bir düzenlemesidir.
 • 2-6. Günler: Dövmenizi sardıktan ve dükkândan uzaklaştıktan sonra, cildiniz muhtemelen plazmayı o açık yaranın dışına itiyordur. Bu, cildinizin yeni mürekkebinize verdiği normal tepkidir. Plazma esasen kanınızın %50’sini oluşturan sıvı proteindir; pıhtıların, kabukların oluşmasına ve diğer maddelerin kan dolaşımınız yoluyla taşınmasına yardımcı olarak iyileşme sürecine yardımcı olur. Dövmenizden sargıyı çıkardığınızda, her yerde mürekkep sızacak. Bu, kan hücreleri ve plazma ile birleştirilmiş mürekkeptir ve dövmenizden, kırılan deriyi iyileştirmek için dışarı atılır.
Geleneksel dövmenin gerçek görsel stiline gelince, koyu siyah çizgiler ve pigment kullanımının tümü oldukça rasyonel kullanımlara sahiptir.

Dövmeniz de biraz ısı yayıyor olabilir, elinizi üzerinde tutun ve cildinizin o belirli bölgesi muhtemelen ateşlidir. Bu aynı zamanda iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Beyaz kan hücreleriniz ve plazmanız açık yaraya tepki veriyor – bu, vücudunuzun herhangi bir toksik ajanı (enfeksiyon potansiyelinde olduğu gibi) yok etmesi ve dokuyu geri kazanması için doğal bir enflamasyondur. Vücudunuz, cildin ilk katmanını temelde kapatmak için zor işi yapıyor. Böylece dövme ikinci cilt katmanınız olan dermiste yaşayabilir. Bağışıklık bozukluğu olan, dehidratasyonla mücadele eden veya çürüklere yatkın olan bazı kişiler bu aşamada ek morarma yaşayabilir. Bir kez daha dövmenizi temiz tutun ve sanatçınızın bakım sonrası talimatlarını izleyin. Bu aşamanın sonunda, dövmeniz muhtemelen kabuklanmaya başlayacaktır.

Geleneksel dövmeciler tarafından kullanılan canlı tonlar, esas olarak, pigmentler cilt için en yüksek kalitede veya teknolojik ilerlemede olmadığı zaman kullanıldığında mevcut olana da bağlıydı.
 • 7-14. Günler: Kaşıntı ve dökülme: Dövmeniz, özellikle çizgi çalışmasından daha fazlasıysa, bu noktada kaşıntı olabilir. Epiderminiz kendi kendini iyileştiriyor ve artık açık bir yara değil. Bağışıklık sisteminizin koruyucuları olan beyaz kan hücreleriniz, vücudunuzdaki plazma proteinleriyle birlikte çalışarak açık yaranızın olduğu yerde uyuz bir başlık oluşturdu. Mürekkep hala orada, altında, ancak epidermiste süzülen ilk katmanı pul pul dökülüyor. Kaşıma, soyma, basma, gibi isteklere kaşı koyun. Bu aşamayı ele alma şekliniz sanatı gerçekten etkileyebilir. Cildinizi nemli tutmak için biraz nemlendirici kullanabilirsiniz, ancak aşırıya kaçmayın!
Bir dövmenin tamamen iyileşmiş görünmesi genellikle 1-2 hafta sürer.

İyileşme uzun mu sürüyor? Enfeksiyonu tespit etmek için işaretler: Bunlar normal DEĞİLDİR ve iyileşme sürecinin bir parçası DEĞİLDİR!

 • Kırmızı lezyonlar
 • Ateş
 • Sert, kabarık doku
 • Şişme
 • Kırmızılık
 • Döküntüler

Bu semptomlardan herhangi birini birkaç günden fazla yaşarsanız, dövme sanatçınızı değil doktorunuzu hemen aramalısınız.

Vücudunuzun farklı bölgelerinin biraz farklı hassasiyetleri ve cilt tipleri vardır, bu da mürekkebi ne kadar iyi emdiklerini ve ne kadar çabuk iyileştiklerini etkiler.
 • 15-30. Günler: Taze ve temiz ama donuk sanat: Tüm kabuklanma ve dökülme ortadan kalktı ve dövmeniz biraz gergin bir görünüme sahip. Yeni ama iyileşme neredeyse bitti. Cildinize biraz geri dönmüş veya donuk görünebilir, ancak bunun nedeni üzerinde henüz tam olarak yerleşmemiş güzel, yeni bir epidermis tabakasına sahip olmanızdır. Bu yeni cilt tabakası, cildinizin ölü cilt hücrelerinden doğal olarak pul pul dökülmesi nedeniyle, sonunda cildinizin geri kalanı gibi görünecektir. Bu yüzden endişelenmeyin, sanatınız bu aşamanın sonunda parlayacak. Bu, düzenli cilt bakımı rejiminizi düzenli olarak nemlendirmek ve takip etmek için harika bir aşamadır, böylece dövmeniz en iyi şekilde görünebilir.
Kırık cildin tüm katmanlarını tamamen iyileştirmek, dövmeniz bu noktadan önce iyileşmiş gibi görünse de aslında 4 aya kadar sürebilir.

Unutmayın, sanatçınızın bakım sonrası talimatlarını takip etmek, iyileşme sürecinizin sorunsuz ilerlemesini sağlamanın anahtarıdır. Dövmenizi temiz tutun, gerektiğinde nemlendirin, gerektiğinde kurulayın ve özenle uygulayın. Bölgeyi kurulamak için her zaman antibakteriyel sabun ve temiz, kuru bir bez veya havlu kullanın. Asla kurulamayın, çünkü sürtünme cildinize zarar verebilir! Olağandışı bir şey görünüyorsa, bir sorunu teşhis etme sertifikasına sahip olmadıkları için dövme sanatçınıza değil, birinci basamak hekiminize başvurun. Uygun şekilde bakıldığında, vücudunuzdaki sanat tüm hayatınız boyunca dayanacaktır.

İyileşme süreci, kişinin bağışıklık sistemine, enfeksiyonlarla savaşma yeteneğine ve özellikle temizlik ve güneşten korunma gibi tedavi sonrası tedaviye bağlı olarak değişir.

Dövmemi Güneşten Nasıl Korurum?

Dövmelerinizi herhangi bir süre doğrudan güneş ışığına maruz kaldığınızda güneş koruyucu ile korumak önemlidir.

Güneş kremi dövmem için ne kadar önemli?

Yalnızca gündüz yürüyüşü yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bu minimum güneşe maruz kalma hala cildinizi bozar ve zarar verir, bu yüzden biraz krem sürün ve sonra yürüyüşe çıkın.

Dövmenizin tamamen iyileşmesi genellikle 2-3 hafta sürecektir.

Dövmem için hangi güneş kremini kullanmalıyım?

İyi bir kural şudur: herhangi bir güneş kremi, güneş kremi olmamasından daha iyidir! Cildinizin sağlığını ve dövmenizi gerçekten en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, o zaman her zaman etiketleri okuyun ve birkaç önemli şey arayın. ‘Geniş spektrum’ terimi, farklı türdeki ışık ışınlarına ve güneşten gelen radyasyona karşı koruma için çok önemlidir. En az SPF 3o kullanın. 50’nin üzerinde bir şey gerekli değil.. Sürme veya püskürtmeli losyon arasında seçim yaparken, yeterli kapsama sahip olduğunuzdan ve sisi solumadığınızdan emin olmak için ovma losyonu seçin. Her gün, tüm gün kimyasal yerine doğal içerikleri seçin.

Unutmayın, sanatçınızın bakım sonrası talimatlarını takip etmek, iyileşme sürecinizin sorunsuz ilerlemesini sağlamanın anahtarıdır.

Dövmeme güneş kremi ne sıklıkla uygulanmalıdır?

Kendinizi parlak güneş ışığında bulmadan önce güneş kremi sürün, ideal olarak evinizde veya gölgede sürme işlemini yapın. Bu şekilde, o tatlı SPF korumasını kullanırken zamanla veya kendi terinizle savaşmazsınız. Dışarı çıktıktan sonra, güneş yanığını ve dolayısıyla dövme hasarını önlemek için her iki saatte bir yeniden güneş kremi uygulayın. Dövmenize bir kez güneş kremi sürmek ve sonra işinizin bittiğine karar vermek kolaydır.

Renkli dövme örneği

Yeni bir dövmeye güneş kremi koyabilir miyim?

Hepimiz plaj bedenlerimizi göstermek istiyoruz, ancak yeni dövmeniz güneşte ortaya çıkmamalı. Dövme tamamen kabuklanıp soyulana kadar (tipik olarak 3-4 hafta), dövmenizi sert ışınlardan ve güneş kremi ile korumak en iyisidir. En temiz güneş kremi bile biraz sert olabilir, bu nedenle bir gömlek veya şal, size yardımcı olabilir. Bir plaj şemsiyesi bile işe yarar. Sadece yeni dövmeniz için doğrudan güneş ışığından kaçının.

Başta renkli dövme örneği

Yeni dövmemle yüzmeye gidebilir miyim?

Çok çok cazip olacak, ama beklemelisiniz. Vücudunuzda iyileştirici bir yaranız var. Tuzlu su, klor, sevdiğiniz yeni dövmenizin enfeksiyona ve bozulmasına yol açabilecek farklı faktörlerle doludur. Cildinizin tamamen dökülmesini bekleyin, kabuklanma ve sertlik yoksa gitmeniz iyi olur. Dalmadan önce dövme sanatçınızın onayını almak her zaman iyi bir fikirdir; dövme yaptırdıktan sonra cildinizin tamamen iyileştiğini düşünseniz bile.

Dövmenizi temiz tutun, gerektiğinde nemlendirin, gerektiğinde kurulayın ve özenle uygulayın.

Yeni dövmeniz güneş yanığı alırsa ne yapmalı?

Her şeye rağmen yine de yepyeni dövmenle güneşe çıktınız. Şimdi ne olacak? Yeni yapılan dövmeniz güneş yanığı alırsa, iyileşmesi daha da uzun sürecektir. Yani şimdi dövmenizi güneşten daha uzun süre korumanız ve daha da dikkatli olmanız gerekecek. Yanığın ciddiyetine bağlı olarak, deriniz kabarabilir ve bu da dövmede ve çevresindeki deride kalıcı hasara neden olabilir. Bu kolayca enfeksiyona dönüşebilir veya kızarıklığa neden olabilir, bu nedenle bazı antibiyotikler için doktora gitmek gerekli olabilir. Ayrıca güneşin dövmeye erken zarar vermiş olması muhtemeldir, bu yüzden ona dokunma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Rötuşlar genellikle sanatçıya bağlı olarak ücretsizdir, ama dövme sanatçısı, dikkatsizliğiniz nedeniyle bu rötuşun gerekliliğini görürse, bunun için sizden ücret almaya karar verebilir.

Dövmelerinizi herhangi bir süre doğrudan güneş ışığına maruz kaldığınızda güneş koruyucu ile korumak önemlidir.

Dövmenizi güneşten korumak neden önemlidir?

Dövmeniz artık vücudunuzun bir parçası. Cildinize ve mürekkebinize doğru davranın ve gerçek kalıcı bir güzelliğe sahip olacaksınız. Solma, elbette, ne olursa olsun olacak, ancak dövmeniz için güneşe karşı uygulayabileceğiniz savunma, sizi daha sonra kurtaracaktır.

Kendinizi parlak güneş ışığında bulmadan önce güneş kremi sürün, ideal olarak evinizde veya gölgede sürme işlemini yapın.

Suluboya Dövmelerinin Kökenleri

Suluboya dövmelerinin kaynaklandığı gerçek resim türü pratik olarak ilkeldir. Eski zamanlarda boyama için tüm pigmentler, bitkiler, mineraller, hayvanlar ve benzeri gibi toprak maddeleri de dâhil olmak üzere organik malzemelerden yapılmıştır.

Dövme tamamen kabuklanıp soyulana kadar (tipik olarak 3-4 hafta), dövmenizi sert ışınlardan ve güneş kremi ile korumak en iyisidir.

Örneğin, Kemik Siyahı kireçlenmiş kemiklerden gelir, Hint Sarısı sadece mango yapraklarıyla beslenen Hint ineklerinin idrarından gelirdi, Zümrüt Yeşili bakır aseto-arsenittir, toksik arsenik dumanı açığa çıkarır ve neyse ki sentetik bileşiklerle değiştirilmiştir. Carmine Red, artık suluboyalarda kullanılmasa da ezilmiş Cochineal böcek kabuklarından yapılmıştır. Bu güne kadar hala sık sık kozmetik ve yiyeceklerde kullanılmaktadır.

Solma, elbette, ne olursa olsun olacak, ancak dövmeniz için güneşe karşı uygulayabileceğiniz savunma, sizi daha sonra kurtaracaktır.

Tüm bu pigmentler ve diğerleri, kimyasal ve fiziksel yapılarına bağlı olarak her biri farklı şekilde işlendi ve bir bağlayıcıyla karıştırıldı. Bağlayıcı, pigmentin boyanabilir olmasına yardımcı oldu, aynı zamanda boyanacak yüzeye de bağladı. Suluboya resminin ilk örnekleri aslında paleolitik mağara resimlerine kadar izlenebilir, ancak ortamın ilk rafine kullanımının genellikle Mısır papirüs parşömenleri olduğu düşünülmektedir. Daha sonra Orta Çağ’da Işıklı El Yazmaları için kullanılan suluboya resim, Rönesans’a kadar tutarlı ve yaygın bir kullanım görmedi.

Sulu boya stili dövme örneği

Sulu boya pigmentlerinin doğal bileşikleri nedeniyle, doğal illüstrasyonlara çok iyi uyum sağlaması şaşırtıcı değildir. Rönesans döneminde birçok sanatçı, bu boyaları sadece güzellikleri için değil, aynı zamanda bilimsel kullanımları için de popüler olan botanik parçalar yaratmak için kullandı.

Suluboya dövmelerinin kaynaklandığı gerçek resim türü pratik olarak ilkeldir.

18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında, suluboyalar genellikle maceracılar tarafından seyahatlerinin manzarasını ve insanlarını yakalamak için kullanıldı.

Sulu boya stili dövme örneği

Boyaların kullanımı nispeten kolay, çok yönlü ve iyi seyahat ediyordu. Bunların hepsi çağdaş Suluboya Dövme tarzıyla tamamen bağlantısız görünse de, teknikler ve üslup yaklaşımları o dönemde çalışan sanatçıların çoğuna çok benziyor.

Eski zamanlarda boyama için tüm pigmentler, bitkiler, mineraller, hayvanlar ve benzeri gibi toprak maddeleri de dâhil olmak üzere organik malzemelerden yapılmıştır.

Thomas Gainsborough, JMW Turner, John James Audubon, Thomas Eakins, John Singer Sargent gibi sanatçılar ve Eugène Delacroix, suluboya kullanan ve onu ciddi bir sanat malzemesi olarak ün salan birkaç ressam. Bu iyi sanatçıların kullandığı becerilerin çoğu aslında suluboya dövmeciler tarafından da kullanılıyor, çünkü ortam ve teknikler cilde kolayca tercüme ediliyor.

Sulu boya stili dövme örneği

Dövme flaşı genellikle sulu boya ve yukarıda bahsedilen boyanın daha opak bir formu olan guaj ile boyanır. Pigmentlerin ışığa dayanıklılığı, hızlı kuru berraklığı, kullanım kolaylığı ve parlaklığı, dövme sanatına dikkat çekici bir şekilde katkıda bulunan, bazıları yukarıda adı geçen eski sanatçıların ilerlemesi nedeniyle kendisini bulmuştur.

Suluboya stili şu anda moda.

Bugün gördüğümüz suluboya dövmeler, neyse ki, geleneksel kırmızı, mavi, sarı ve yeşil renk tonlarından daha fazlasıyla yaratıldı, ancak o sırada flaş ve modern dövme yerini aldı, bunlar sadece kâğıt üzerinde değil en iyi yaşlanan pigmentlerdi.

Sulu boya stilini insan vücudundaki mürekkeple yapmak basit bir başarı değildir.

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, dövme flaşı seyyar satıcılar, denizciler ve benzer şekilde sanatçılar aracılığıyla küresel olarak dolaşıyordu. Yeni ve yaratıcı tasarımlar için büyük bir talep olduğu kadar, dövmeciler için portföylerini paylaşmaları için bir kaynak da vardı.

Sulu boya tekniği ile dövme örneği

Çağdaş Dövme Sahnesinin Başlıca Dövme Stilleri

Yepyeni bir dövme için doğru stili seçmek söz konusu olduğunda, sadece bir dükkâna girmeden ve duvardan herhangi bir dövmeyi talep etmeden önce konuşmanın nasıl konuşulacağını bilmek önemlidir.

Sulu boya stili, insanlar tarafından son derece yüksek talep görüyor.
 • Geleneksel Dövme Stili: Geleneksel tarzda da eski okul dövme tarzı, Amerikan geleneksel dövme tarzı, klasik dövme stili veya Western geleneksel dövme tarzı denilen, onun cesur çizgileri, parlak renkler ve gül, çapa ve güzel bayan başları gibi ikonik tasarımlarıyla tanınıyor. Geleneksel gibi Sailor Jerry, Don Ed Hardy, Bert Grimm ve Lyle Tuttle gibi tarihin ağır isabetçileriyle, bu dövme tarzı dövme topluluğu içinde en çok bilinen ve sevilen estetiklerden biridir. En başından beri muhteşemler, güzelce yaşlanıyorlar ve dövme tarihiyle dolular. Bu türdeki bir parçayla gerçekten yanlış gidemezsin!
Sulu boya stili dövme örneği
 • Gerçekçilik veya Gerçekçi Dövme Stili:  Klasik gerçekçilik, Rönesans’tan beri güzel sanatın bir parçası olsa da, son zamanlarda dövmeler dünyasına girerek 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıktı. O zamandan beri, bu yeni dövme stili giderek daha rafine ve son derece popüler hale geldi. Şu anki haliyle, aklınıza gelebilecek hemen hemen her ünlünün dudak uçuklatan renklerini ve siyah ve gri portrelerini, doğanın gerçekçi tasvirlerini ve akla gelebilecek her şeyi, hatta gerçeküstü bile bulabilirsiniz.
Bu stil kolay gibi görünse de yapımı oldukça zordur.
 • Suluboya Dövme Stili: Suluboya stili şu anda moda. Yeni bin yıla uygun modern dövme türleri arayan en yeni nesil dövme meraklıları tarafından son derece yüksek talep görüyor. Sulu pastellerle bezenmiş bir fırçayla işlenmiş gibi göründüğü gibi görünüyor. Bununla birlikte, görünüm aldatıcı olabilir, ancak kâğıt veya tuval üzerine gerçek suluboyalarla çalışırken bu estetiği oluşturmak kolayken, insan vücudundaki mürekkeple yapmak basit bir başarı değildir. Yine de sanatçılar, dövme için bu yenilikçi yaklaşımı kullanarak her türlü tuhaf ve şiirsel eseri yapıyorlar.
Sulu boya stili dövme örneği
 • Tribal Dövme Stili: Kabile dövmeleri – yani yerli vücut sanatı – binlerce yıl öncesine dayanan dünyanın en eski dövmeleridir. Bu tarz aslında birden fazla stil veya dünyanın her yerindeki yerli topluluklardan çok farklı dövme gelenekleri olarak düşünülmelidir. Bu çeşitli ve güzel stiller genellikle “kabile” çatısı altında anılır, ancak eğitimli göze göre Polinezya vücut sanatı, tıpkı Inupiaq matrislerinin yüzlerindeki dövmelerin Berberi kadınlarında bulunanlardan farklı olması gibi, Marquesan veya Maori dövmelerinden farklıdır. Bu tarzların hepsi benzersiz olsa da, bir şekilde benzerler. Neredeyse her zaman ayrıntılı desenlerle siyah renkte yapılır.
Yenilikçi yaklaşım ile sulu boya dövme stili örneği
 • Yeni Okul Dövme Stili: İsmin sizi aldatmasına izin vermeyin, yeni okul artık o kadar da yeni değil. 80’lerin sonu ve 90’ların başındaki tuhaflıkta öne çıktı, ancak son zamanlarda popülaritesi azaldı. Muhtemelen bu, Amerikan tarihinin o dönemindeki popüler eğlencenin ardından alan oldukça hareketli bir estetiğe sahip, zamanının bir ürünü olmasından kaynaklanıyor. Tarz, karikatürler ve diğer abartılı figürler içeren, karikatürize ve kaçıktır. Ren ve Stimpy ruhunun enjekte edilmiş vücut sanatını seven biriyseniz, bu çizgi roman tarzı tam size göre.
Sulu boya stili ile şiirsel eserler ortaya koymak mümkün.
 • Neo Geleneksel Dövme Stili: Neo geleneksel, adından da anlaşılacağı gibi, geleneksel tarzın bir evrimidir. Kendinden önceki modelin belirgin çizgiler ve son derece canlı renkler gibi temel özelliklerini barındırır, ancak aynı zamanda açıklayıcı bir kaliteye de sahiptir. Bu tarzda yapılan parçalar, gür, dekoratif detaylarının yanı sıra çiçek ve hayvanlar gibi doğal görüntülerin kullanımıyla bilinir.
Japon dövme stili örneği
 • Japon Dövme Stili: Geleneksel Japon tarzı, yani Irezumi, o zamanlar tüccar sınıfı arasında oldukça popüler olan ukiyo-e  tahta baskıların yanı sıra Edo döneminde (1603-1868) ortaya çıktı. Bu nedenle, zaman içinde test edilmiş bu vücut sanatı türünde bulunan simgeler, Suikoden’den dövmeli kahramanlar ve ejderhalar, kirinler ve anka kuşları gibi mitolojik yaratıklar içeren ülkenin asırlık folklorundan geliyor. Kısacası, bu tarzda yapılan her dövme Japonların zengin geçmişi hakkında bir hikâye anlatıyor ve dramatik duman ve dalga dolu görünümlerinin ötesinde, Irezumi başyapıtlarını bu kadar güçlü kılan şey budur.
Blackwork stili dövme örneği
 • Blackwork Dövme Stili: Biçimsel olarak konuşursak, siyah çalışma çok geniş bir kategorik terimdir. Yalnızca siyah mürekkep kullanılarak oluşturulan neredeyse tüm vücut sanatlarını uygular, ancak tahmin edebileceğiniz gibi, bu çok yönlü ve çarpıcı renkle çok şey yapılabilir. Blackwork sanatçılarının portföylerine baktığınızda, antik kutsal geometriden modern soyut süs tasarımlarına ve son derece ayrıntılı açıklayıcı parçalara kadar her türlü dövme türünü göreceksiniz. Endüstride şu anda en fazla deneyimin gerçekleştiği tarzın elleridir ve bugün üretilen işlerin bir kısmı kesinlikle akıllara durgunluk verir.
Açıklayıcı dövme stili örneği
 • Açıklayıcı Dövme Stili: Çok çeşitli çalışmalar Açıklayıcı olarak adlandırılabilir ve bunun nedeni, ona ilham veren çok sayıda teknik ve sanat hareketi olmasıdır! Aşındırma ve kazımadan soyut dışavurumculuğa ve hatta ince hat hatlarına kadar bu dövme stili son derece çok yönlüdür. Bu tarzda çalışan pek çok sanatçı, kendi estetiğini onunla harmanlayarak yepyeni bir tarz yaratacak.
Chicano tarzı dövme örneği
 • Chicano Dövme Stili: Chicano tarzının o kadar çok kültürel etkisi var ki, diğer stilleri de etkilemeye devam etti. Parmaklıklar ardında doğan estetik, dışarıda sevdikleri ve kaçırdıklarını güzelce yakalamak için ellerinden gelen az sayıda materyali kullanan hapishane sanatçılarından gelişti. Genellikle ince çizgi, siyah ve gri ve Chicano kültürüne sarılmış olan bu dövme türü kesinlikle büyüleyicidir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.