Dropshipping Hakkında Merak Edilenler

Son güncelleme:

Dropshipping kavramının ne olduğu birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Dropshipping, stoktuz satış anlamına gelmektedir. Bu kavram, işletme giderlerini ortadan kaldıran ve düşük sermaye ile uygulanabilen bir e-ticaret yöntemidir. Dropshipping ile standart perakende modeli arasında fark bulunmaktadır. İlk olarak bu yöntemde satış yapan kişi herhangi bir stok bulundurmamaktadır. Bunun yerine satıcı ürünü bir başka kişiden almaktadır. Bu kişi genellikle bir toptancı ya da üretici olmaktadır. Özele, satıcı siparişi üçüncü partiden alır ve doğrudan müşteriye göndermektedir. Yani ürünü görmemektedir.

Dropshipping’in Avantajları

Dropshipping yani stoksuz satışın avantajları bulunmaktadır. Bunlar:

 • Başlaması oldukça kolaydır. Fiziksel olarak ürünlerle uğraşmak zorunda kalınmadığından para, enerji ve mekân tasarrufu yapılır.
 • Daha az sermaye ile yola çıkılmaktadır.
 • Esnek konuma sahiptir. Bu yöntemle satış yaparken, müşterilerle ve tedarikçilerle kolayca iletişim kurulabilmektedir. Bu süreçte de işletme her yerde yönetilebilmektedir.
 • Satılacak ürünleri önceden satın almak gerekmediğinden potansiyel müşterilere daha geniş bir ürün yelpazesi sunulabilmektedir.

Dropshipping Yönteminin Dezavantajları

Dropshipping yönetimin sahip olduğu eksiler de bulunmaktadır. Bunlar:

 • Bu yöntemde kar olanı ne yazık ki düşüktür. Satıcı kendi ürettiği ürünü satmadığı için payı da düşük olmaktadır. Yalnızca komisyon kazanılmaktadır.
 • Envanter sorunları çıkmaktadır. Birey kendi stoklarını tuttuğu zaman sattığı ürünü takip edebilmekte ve hangi ürünün stokta olduğunu tespit edebilmektedir. Fakat bu yöntemde ürünler farklı firmaların depolarından tedarik edildiği için envanterin güncel olarak takibi oldukça zor olmaktadır.
 • Tedarikçiden kaynaklanan herhangi bir sorunda, müşterinin muhatabı dropshipping yöntemini kullananlara kalmaktadır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yönteminin nasıl uygulandığı merak konusudur. Dropshipping aşamaları şöyle olabilir:

 • Dropshipping işletmesi fikri üretmek ilk adımdır. Piyasaya girmeden önce ne alınıp ne satılacağı belirlenmelidir. Daha sonra kime hizmet edileceği belirlenmelidir. Gidermek istenilen sorun çözüme kavuşturulmalı ve müşterinin istekleri dikkate alınmalıdır.Ürünler hem alıcı hem de satıcı için değerli olmalıdır. Satılacak ürünün karlı olup olmadığı oldukça önemlidir.
 • Alan adı almak gerekmektedir. Müşterilerin ürünleri bulması, en az hangi ürünün satılacağını bilmek kadar öneme sahiptir.
 • Online bir mağaza kurmak gerekmektedir. Örneğin WordPress ile online bir mağaza kurulabilmektedir. İşleri kolaylaştırmak için Hostinger‘daki otomatik WordPress otomatik yükleyiciyi kullanmak kolay olacaktır. Buradan WordPress web siteye otomatik olarak yüklenecek ve kurulacaktır.
 • Detaylara karar vererek yöntemi oturtmak gerekmektedir. Sevkiyat masrafları, vergiler, ödeme yöntemleri gibi birçok konu detaylandırılmalıdır.
 • Kurulan mağazayı pazarlamak son aşamadır.

Hangi Ürünler Dropshipping ile Satılabilir?

Dropshipping ile satılabilir ürünler; yoga kıyafetleri, elektronik, giyim, sanat, kitap, güzellik ürünleri, bebek kıyafetleri takviye gıdalar, ev ve bahçe ürünler gibi birçok yelpazeye sahiptir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.