Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencereler bazılarımız için mutfakta en korkulan mutfak araç gereçlerinden biridir. Bazılarımız düdüklü tencere kullanmaktan korktuğu için mutfaklarında bulundurmaz bile. Çevremizde düdüklü tencerelerin patlamalarıyla ilgili birçok korkutucu hikaye duyuyoruz. Fakat doğru kullanmayı öğrendiğinizde artık rahatlıkla düdüklü tencerede yemek pişirebileceksiniz!

Sizler için düdüklü tencerenin doğru kullanımını ve püf noktalarını anlatacağız! Düdüklü tencere nasıl kullanılır? Düdüklü tencere kullanmanın püf noktaları nelerdir? sorularınızın yanıtı bu yazıda!

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencere kullanmak bazılarımız için mutfakta kabuslar yaratmaktadır. Çok korkulan düdüklü tencerenin doğru kullanımını öğrendiğinizde artık gönül rahatlığıyla yemeklerinizi pişirebileceksiniz.

Öncelikle yeni çıkan modern düdüklü tencerelerin kullanımı oldukça kolaydır ve kullanma klavuzunda yazanları uyguladığınızda korkulacak bir şey yoktur. Önemli olan klasik düdüklü tencerelerin nasıl kullanılması gerektiğidir.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Klasik düdüklü tencerelerin üzerinde iki tane çıkış bulunmaktadır. Bunlardan biri açılıp kapanan ve üzerinde indirme kaldırma çubuğu bulunan bir anahtar şeklindedir. Diğeri ise üzerinde çekince gelen bir halka bulunan sabit anahtar şeklindedir. Siz yalnızca açılıp kapanan çıkışı kullanmalısınız. Sabit olan çıkış ocağı açık unutmanız halinde patlamayı engellemesi için yer alan acil durum buhar çıkışıdır.

Klasik Düdüklü Tencere Kullanımı ve Püf Noktaları

Düdüklü tencereyi hiçbir zaman tamamen doldurmayın

Düdüklü tencereyi mutlaka en az 1/3’ü boş kalacak kadar doldurun. Tencereyi tamamen doldurmak buharın sıkışmasını ve dışarı çıkmasını engellemektedir bu yüzden düdüklü tencerenin en az 1/3’ü boş kalmalıdır.

Düdüğü dik konuma getirmeyi unutmayın

Hava çıkışını sağlamak için tencere üzerinde bulunan düdüğü dik bir konuma getirmeniz gerekmektedir. Tencerenin içindeki su, kaynama noktasına ulaştığında buhar çıkartmaya başlayacaktır.

Düdüğü biraz bekledikten sonra indirin

Tencere kaynama noktasına ulaştığında buhar çıkmaya başlayacaktır bu buhar çıkarken bir dakika kadar bekleyin ve düdüğü aşağı doğru indirin. Yemeğin biraz daha kaynamasını bekledikten sonra ocağın altını kısın.

Tencereyi ocaktan hemen almayın

Yemeğiniz piştikten sonra tencereyi ocaktan hemen almayın. Ocağı kapattığınızda tencerenin içindeki basınç ve kaynama işlemi devam etmektedir bu yüzden tencereyi ocaktan almadan önce tüm havanın çıktığından emin olmalıyız.

Tencerenin soğumasını bekleyin

Tencereyi ocakta biraz beklettikten sonra bazılarımız tencereyi soğuk suyun altına koymaktadır. Bu durum sakıncalı değildir ama yine de 20 dakika kadar tencereyi soğumaya bırakmak daha iyi olacaktır.

Tencerenin kapağını hemen açmayın

 Kapağı açmadan önce kapattığımız düdüğü içeride hava olup olmadığını kontrol etmek için açıp kapatmalısınız. Kapağı hemen açmaya kalkışmayın. İçindeki basınç kapağın açılmasını zorlaştıracaktır bu nedenle ılımaya başladığında kapağı daha kolay bir şekilde açılacaktır.

Düdüklü Tencere Kullanımının Püf Noktaları

Düdüklü Tencere Kullanımının Püf Noktaları
  • Düdüklü tencerenin hava çıkışı bölümünün temizliğine dikkat etmelisiniz. Deliklerin içine pirinç, mercimek tanesi gibi bakliyatların kaçıp kaçmadığını kontrol edin. Mekanizmayı bozabilirler!
  • Her yemeğin pişme süresi farklıdır bu yüzden pişireceğiniz yemeğin süresini iyi ayarlamalısınız.
  • Yiyecekler özellikle bakliyatlar ve et düdüklü tencerede çok hızlı pişmektedir. Bu yüzden bakliyatları bir gece önceden ıslamanıza gerek yoktur.
  • Düdüklü tencerede yemekleri susuz pişirmeyin. Hemen altı tutabilir veya yemeğiniz yanabilir!
  • Dondurulmuş gıdaları çözülmesini beklemeden düdüklüye atmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.