Kategoriler: Keşfet

Dünya Hakkında 50 İlginç Bilgi !

Hepimiz yaşadığımız gezegeni her anlamda bilmek ister ve merak ederiz. Bugüne kadar dünya hakkında epey şaşırtıcı bilgi okuduk gördük.. Ve şimdi sizlere dünya hakkında en ilginç 50 doğru bilgi ! 

 

Dünya’nın en uzaktan uzaklıktan çekilen fotoğrafı. Fotoğraf, dünyayı uzayın sonsuzluğu içinde tek başına gösterir. “Soluk Mavi Nokta” diye geçer.

Dünya üzerinde keşfedilmiş en dayanıklı canlı olan Tardigrad, vakumlu uzay ortamında 10 gün hayatta kalabilmektedir.

Dünya’da üretilen en pahalı yapı üzerinde yaşanılabilen yapay bir uydudur. Modüllerin birleştirilmesiyle inşa edilmiştir.

Dünyada ki altının %99’u çekirdeği içerisindedir. Dünya’nın çevresini 45 cm kalınlığında sarabilecek kadar altın vardır.

İnsan yapımı bilinen en eski dini yapıt Göbeklitepe Türkiyede’dir

Dünyada hergün 200.000 bin bebek doğuyor.

Dünyanı çekirdek sisteminin sıcaklığı 5500 santigrad derece neredeyse güneş yüzeyinin sıcaklığına eş değerdir.

Elementler tablosundaki “nadir bulunan elementler” dünya kabuğunda fazlaca bulunuyor. Dünyada çok az bulunan Lutetyum elementi dünya kabuğunda 200 kat daha fazla bulunur.

Antarktika’daki toplam buz miktarı, Atlas Okyanusu’ndaki su miktarına eşittir.

Dünya’ya her gün 8.600.000 yıldırım düşmektedir.

Kaydedilen en yüksek sıcaklık, 1922 yılında Libya’nın El Azizia ilinde kaydedilen 57.8 santigrat derece sıcaklıktır.

Kaydedilen en soğuk gün, Antarktika’daki Vostok İstasyonu’nda kaydedilmiştir ve -89.2 santigrat derecedir.
Bir insan tamamen kornaksız uzayda sadece 2 gün kalabilir.
Çin’deki hava kirliliği uzaydan görülmektedir.
Dünya üzerindeki ilk canlı kalıntıları günümüzden 3,5 milyar yıl öncesine ait. Bu dönemde henüz atmosfer ve oksijen dahi bulunamıyordu.
Bir günün tamamlanması 24 saat değil 23 saat 56 dakika 4 saniyedir.
İnsan DNA’sı %50 oranında muz DNA’sı ile aynıdır.
Dünya yüzeyi bir bowling topundan bile daha pürüzsüzdürdür.
Sputnik’in 1957’de uzaya gönderilmesinden beridir, Dünya çevresinde dolanmak üzere fırlatılmış  38.000 adet uydu bulunmaktadır. Bunun 16.000 civarı düşmüş ya da indirilmiştir.
Dünya etrafında şuanda 22.000 adet uydu dolanmaktadır. Bu uyduların yalnızca  %5’i çalışmaktadır, %8’inin yakıtı bitmiştir, %87’si ise bozuktur çalışmamaktadır.
Her gün, uzayda yaratılan uydu çöpleri ortalama olarak 1 parça Dünya’ya geri düşmektedir.
Her gün uzaydan Dünya’ya 100 ton ağırlığında meteorit tozu düşmektedir.
Dünya’ya düşen en büyük meteor, krater oluşturmadan yapısı itibariyle köşeli ve kenarları düz olduğu için, muhtemelen bir taşın suda sekmesi gibi yüzeyde sekmiş ve durmuştur.
Armstrong Limiti olarak bilinen yükseklik limiti yerden 19 kilometredir. Bu limitten sonra astronot kıyafeti giymek gerekmektedir. Eğer giyilmezse, vücuttaki su, vücut sıcaklığında kaynamaya başlayacaktır.
Ozon deliği sürekli küçülmektedir. 2012 senesinde ölçülen değer son 10 senedeki tüm değerlerden daha küçüktü.
Atmosferin parasal değeri diyelim ki fabrikalara uygulanan CO2 salınımı üzerinden ücretlendirmesi hesaplanılırsa, 4.300.000.000.000.000 Sterlin olacaktır. Atmosferdeki her metreküp başına 1.3 CO2 molekülü düşer.
Dünya’daki suların %97’si tuzlu, %3’ü tatlı sudur.
1 Litre okyanus suyu içerisinde, 1 gram altının 13 milyarda biri kadar altın elementi bulunur.

Her yıl 2.000 adet yeni deniz ürünü bulunmaktadır.

Denizlerdeki atıkların %90’ı plastiklerdir.

Okyanuslarda ortalama 1.000.000 adet tür yaşadığı düşünülmektedir. Üstelik tüm okyanus türlerinin sadece%33’ünün keşfedildiği düşünülmektedir.

Her yıl ortalama olarak 8-12 adet insan, köpekbalığı saldırılarıyla ölmektedir. Her yıl 100.000.000 civarında köpekbalığı, insan saldırıları sebebiyle ölmektedir.

Gökyüzündeki yıldız sayısı dünya üzerindeki tüm plajlardaki kum tanesi sayısından fazladır.

Her saniye 2 insan hayatını kaybetmektedir.

Bugüne dek gezegenimizde 106.000.000.000 insan yaşamıştır. 2050 yılına ulaştığımızda Dünya’da 9.200.000.000 insan olacağı tahmin ediliyor.

Tüm türlerin yaklaşık olarak sadece %14’ü tanımlanabilmiştir.

Her kıta, yılda ortalama olarak 2 santimetre kadar yer değiştirmektedir.

Önümüzdeki 300 yıl içerisinde, günümüzde var olan türlerin tamamının %75’inin soyu tükenecektir.

Dünya’nın en kurak bölgesi olarak bilinen Antarktika’nın Kuru Vadi bölgesine son 2.000.000 yıldır hiç yağış düşmemiştir.

Türkmenistan’da bulunan Cehennem Kapısı isimli çukur, yer altında sıkışmış gazın, düzgün bir krater içerisinde alev almasından ötürü, 40 yıldan uzun bir süredir, durmaksızın yanmaktadır.

Her yıl, Sahra Çölü’nden Amazon Ormanları’na 40 milyon ton ağırlığında, besince zengin kum taneleri uçmaktadır.

Amazon Nehri’nin yaklaşık olarak tam altında, yer yüzeyinden 4 kilometre derinlikte, Rio Hamza Nehri adı verilen bir su akmaktadır. Bazı noktalarda 400 kilometre kadar genişliğe ulaşabilen bu nehir, toprağın içerisinde saatte sadece 1 milimetre akabilmektedir.

Dünya üzerinde açılan en derin delik, Sakharin-1 kuyusudur ve 12.4 kilometre derinliğe inmiştir. Dünya’nın yüzeyinden merkezine olan uzaklık (yarıçapı) ise 6371 kilometredir.

Dünya’nın en büyük kristalleri, 55 ton ağırlığındadır. Bu kristaller, Meksika’nın altındaki Naica gümüş madenlerinde yatmaktadır.

Dünya’nın kalbi olarak sayabileceğimiz çekirdek, 2500 kilometre çapa sahip bir demir küredir. Akkor olacak düzeyde sıcak olmasına rağmen, çekirdek üzerindeki basınç o kadar fazladır ki, demir bu sıcaklıkta eriyemez.

Dünya, Güneş Sistemi içerisinde levha tektoniğine sahip tek gezegendir. Ancak eğer levha hareketi olmasaydı, karbon tüketilip yenilenemezdi ve Dünya, tıpkı Venüs gibi aşırı ısınırdı.

Eğer Dünya’daki tüm sular bir küre olacak şekilde bir araya toplansa, bu kürenin çapı 1384 kilometre civarında olacaktır. Bu, Satürn’ün uydusu Tetis kadar büyüktür. Fotoğrafta büyük mavi küre Dünya’daki tuzlu suları, küçük küre ise tatlı suların toplamını göstermektedir. Bunların büyüklüğü Dünya’ya kıyaslanmaktadır.

Dünya üzerindeki tüm volkanik aktivitelerin, %90’ı okyanus tabanlarında gerçekleşmektedir.

Dünya’nın en derin noktası olan Mariana Çukuru, okyanus yüzeyinin 10.9 kilometre dibindedir.

1 Litre okyanus suyu içerisinde, 1 gram altının 13 milyarda biri kadar altın elementi bulunur.

NEGİBİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Yakın Zamanda Paylaşılanlar

Ayasofya’daki İlk Namazı Kim Kıldıracak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’yı ibadete açacak kararnameyi imzaladı ve Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılacağı bildirildi. Karar sonrası açıklama yapan…

1 saat Önce

KPSS Başvurusunu Kaçıralanlara Güzel Haber: Geç Başvuru Tarihleri Belli Oldu!

2020 yılı LİSANS KPSS başvurusu 30 Haziran-13 Temmuz 2020 tarihleri arasında alınmıştı. Başvuruların dün sona ermesinden dolayı KPSS'ye başvuru yapamayan,…

2 saat Önce

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Cildin güneş ile temas eden bölgelerinde ortaya çıkan, kahverengi küçük lekeler olarak bir cilt sorunu olan güneş lekeleri tıpta melasma…

3 saat Önce

Kolesterol Nedir? ve Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Nedir? Verilen tanımda ''Hayvan hücrelerinin zarlarında bulundan ve aynı zamanda kan plazmasında taşınan, vücutta özellikle endokrin sistem ve sindirim…

4 saat Önce

14 Temmuz Koronavirüs Tablosu: Vaka Sayısı 1000’in Altına Düştü!

14 Temmuz Koronavirüs Tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; bugün 43 bin 231 test yapıldı ve sonucunda 992 yeni…

4 saat Önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı Sonrası Koronavirüs Açıklamaları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından koronavirüs salgını hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Artı olarak koronavirüs ile mücadelede Türkiye'nin dünyaya örnek…

5 saat Önce

Borsa nedir? Forex ile Borsa Arasında ki Fark Eder?

Borsa Nedir? Tanıma göre :''Borsa belli kurallara göre, talep edilen mallar için organize edilmiş piyasaya verilen addır.  Örneğin menkul kıymetler…

5 saat Önce

Deniz Bulutsuz’un Avukatı Ozan Güven’e Tutuklanma Kararı İçin Mahkemeye Dilekçe Verdi!

Oyuncu Ozan Güven'in 6 aylık sevgilisi Deniz Bulutsuz'a şiddet iddiası ile 2 ay uzaklaştırma alarak mahkemeye verilmişti. Deniz Bulutsuz Ozan…

6 saat Önce

Kovid-19 İçin Antalya’da Otel Sahipleri Tarafından Düzenlenen İzole Sahillere Büyük İlgi !

Antalya'da bazı otellerin sahipleri tarafından düzenlenen izole sahiller yeni tip korona virüsü pandemi sürecinde tatilciler tarafından beğeni ile karşılandı !…

6 saat Önce

Göztepe Oyuncusu Alpaslan Öztürk İçin Galatasaray Ve Fenerbahçe Yarışta

Ajansspor'un yayınladığı habere göre; Yeni sezon transfer çalışmalarına başlayan Fenerbahçe ve Galatasaray, Göztepe'de forma giyen Alpaslan Öztürk için karşı karşıya…

7 saat Önce