Dünya Sağlık Örgütü’ndan Flaş Türkiye Açıklaması: Dramatik Artıştan Endişeliyiz!

Dünya Sağlık Örgütü’nün bugün düzenlenen basın toplantısında Avrupa’daki koronavirüs vakalarını değerlendirildi. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamayla korkuttu. Kluge “Türkiye’de geçen hafta vakalarda dramatik bir artış yaşandı ve vakaların çoğu İstanbul’da” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölge direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge bugün internet üzerinden Avrupa’daki corona virüsü vakalarıyla ilgili ibasın toplantısı düzenleyerek sonuçları paylaştı. 

TÜRKİYEDE DRAMATİK BİR ARTIŞ VAR

Toplantı’da Ülkelerin verileri hakkında açıklamalarda bulunan Dr.Kluge “Türkiye’de geçen hafta virüsün yayılmasında dramatik bir artış olmasından dolayı endişeliyiz. Vakaların yüzde 60’ı İstanbul’dan raporlandı” dedi.

İspanya ve İtalyadaki vakalarla ilgili de açıklamalarda bulunan Dr.Kluge “Her iki ülkede de günlük ölüm sayısı azalarak eşitleniyor. Almanya’da da geniş kapsamlı kamu sağlığı önlemleri alındıktan 10 gün sonra düşüş yaşandı” dedi.  Öte yandan Avusturalya, Hollanda ve İsviçre’de de iyi bir ilerlemenin gözlendiğini dile getirdi.

“ÖNLEMLERİ BIRAKMADAN ÖNCE ÇOK DİKKATLİ DÜŞÜNÜLMELİ”

İnternet üzerinden düzenlenen basın toplantısına katılan Dr. Kluge, “Bizim bu maratonda çok yolumuz var ve virüsle mücadelede yaptığımız atılım ve ilerlemeler aşırı derecede kırılgan. Bizim bu işte bir sona geldiğimiz ve sürecin bittiğini düşünmek çok tehlikeli bir şey. Bu virüs bir hataya ya da rahatlığa alan bırakmıyor. Stratejimizi değiştirmek, sokağa çıkma yasak ve kısıtlamalarını gevşetmek ya da fiziksel olarak uzak durma önlemlerini bırakmadan önce çok dikkatlice düşünülmeli” dedi.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.