Dünya Sağlık Örgütü’nün Uyarılarına Rağmen 4 Ülke Normal Hayatına Geri Dönüyor!

Dünya Sağlık Örgütü’nün tüm uyarılarına rağmen Avrupa’nın fört ülkesinde yasaklar kaldırılarak normal hayata dönülüyor. Çekya, Avusturya, Norveç ve Danimarka, sınırlamalarını kaldırmaya başlıyor.

Çekya, Avusturya, Norveç ve Danimarka’yı ise birçok bilim uzmanı uyarmaya başladı. Uzmanlar bu ülkenin deneyimlerinin diğer ülkeye ışık tutabilecek nitelikte olduğunu belirtip sınırlamaların kalması gerektiğini vurguladı.

Uzmanlara göre, bu ülkelerin ortak özelliği salgının hemen başlangıcında katı sosyal izolasyon önlemlerini hayata geçirmiş ve test kapasitelerini artırmış olmaları. Enfeksiyonda zirve noktasının bu ülkelerde aşıldığını belirten uzmanlar, ülkeler için Yeni vakalara göre yönlerini belirleyebilecekler ve vaka sayısında artış görülmesi halinde tekrar sınırlamaları geri getirebilecekler” açıklamasında bulundu.

Ayrıca uzmanlara göre bu izinden geçebilmesi için 4 kriterden en az 3’ünü yerine getirmiş olması gerekiyor. Bu kriterler ise vaka artış eğrisinin aşağı doğru bir seyir izlemeye başlaması, sağlık sistemlerinin acil hastane inşaatı gibi olağanüstü önlemlere başvurmaya gerek kalmadan vakalarla baş edebilecek kapasitede olmaları, kitlesel testlerle hastaların diğer kişilere virüsü yaymadan tespit edilip izole edilmelerini sağlamak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.