Dünyanın En Garip Yiyecekleri

Değişik ülkelere seyahat etmeyi sevenler için farklı dünya mutfaklarının da göz ardı edilmemesi gerekir. Çünkü her yer alışık olunan mutfaklar gibi değildir bazıları iştah açan sınıfta olurken bazılarında da iştah kaçabilir özelliktedir. Yemek konusunda bu özelliklere hazır olmak için açık görüşlü olmakta yarar vardır. Mesela bir salyangoz görüldüğünde, bir ahtapot ya da bir tarantula ya da kertenkele; belki bunlardan korkulan hayvanlar kategorisinde olan insan tipinde iseniz bir de bunların yiyecek olarak tüketimine bazı ülkelere gittiğinizde hazır olmalısınız.

Çıtır Tarantulalar

Tarantulalar çoğu insan için korkulan hayvanlardır. Ancak ziyarete gidilen yer Kamboçya olunca bu atıştırmalık yiyecek sınıfına girmektedir. Bu tarantulalar bilinen patates kızartması gibi kızgın yağa batırılarak pişirilmektedir.

Her ülkenin yaşam koşulları ile eşdeğer olan bir yemek kültürleri vardır. Ve buna ek olarak da yemekten rahatsız olmadıkları hayvan seçenekleri vardır. Mesela Türkiye sınırları içerisinde normal karşılanan kokoreç ya da işkembe bu yiyeceklerin yanında hiç de garip kalmamaktadır. Herkesin yemek tadı kendine demek istenilse de bazıları vardır ki; gerçekten yakınından geçmekten ürkütürcesine olup bunların önünüze tabakla gelişi ve o ülkenin insanının bunu gayet rahat tüketişini izlemek pek keyifli bir görüntü değildir.

Ördek Fetüsü/Kurutulmuş Kertenkele

Ördek fetüsü, değil tadına bakmak ismi bile tüyleri diken diken edici garip yiyecekler arasındadır. Filipinler yiyeceğidir. 18 günlük ördek fetüsünü gaga ve kemikleri çıtırtısı eşliğinde tüketmektedirler. Hong Kong Sokak yemeği olan kurutulmuş kertenkele şişlere dizilerek ve çıtır çıtır kızartılarak tükettikleri bir yiyecektir.

Canlı Ahtapotlar

Dünyanın garip yiyecekleri arasında Çin, Güney Kore gibi ülkeler baştadır. Bunlardan biri olan Canlı ahtapot Güney Kore’nin yiyeceğidir. Susam ve susam yağı ile birlikte servis edilir. Bunu tüketen kişi çok dikkatli olmalıdır, ahtapot ağıza ve boğaza yapışmamalıdır. Balon balıklarının içerdikleri zehirlerin tehlikesinin ne kadar büyük olduğu bilindiği halde Japonya’da bu balıklar zehirleri Japon aşçıları tarafında ustalıkla çıkarıldıklarını inanılarak tüketilir. Ve Gine Domuzu; Peru da tüketilen garip yiyecekler arasındadır. Ve Çin Kore de Fare şarabı sağlık içeceği adı altında tüketilmektedir. Yavru fareler pirinç şarabına atılır. Bu görüntü içki içme isteğini bile yok edicidir. Ve özellikle son zamanlarda çok telaffuz edilen yarasa çorbası Çin, Endonezya gibi ülkelerin sofralarında baş tacıdır. Yemek kültürü hemen her ülkede çok ama çok farklıdır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.