Rus stüdyosu Battlestate Games tarafından geliştirilen bir Aksiyon-Rol Yapma-Simülasyon oyunu olan Escape From Tarkov’u duymayan kalmamıştır sanırım.

Escape From Tarkov bilmeyenleriniz için nasıl bir oyun öncelikle bunu anlatarak başlayalım.. Oyun Kuzeybatı Rusya’daki kurgusal Norvinsk bölgesinde, Rusya ile Avrupa arasında bir geçit görevi gören ” özel ekonomik bölge ” etrafında geçmektedir.Tarkov isimli kurgusal bir şehirde geçen Escape From Tarkov, USEC isimli Amerikan ve BEAR isimli Rus özel kuvvetlerinin şehirden bilinmeyen bir sebep yüzünden kaçmaya çalışması, belli bir süre içinde olabildiğince “loot” yapması ve öldürülmeden haritadaki çıkış noktalarına (raid) ulaşmasıdır.

Oyunu oynayan herkes ana envanterinde (Stash) birçok silah, ekipman ve eşya yer alıyor, PMC olarak bir raid’e girerken bunlardan istediklerinizi yanınıza alabiliyorsunuz. Oyunun en kilit detayı ölünce üstümüzdeki her şeyi kaybediyor olmanız. Bu yüzden Escape from Tarkov, piyasadaki en gergin atmosfere sahip FPS oyunu konumunda yer almaktadır.

Oynayış bakımından gerçekçi bir deneyim sunan Escape From Tarkov, oyunda sizin için birbirinden farklı onlarca silahla ve silahın tetiğine kadar modifiye etme imkanı sunuyor. Bu modifikasyonlar oyunda karanlık ortamlarda geçen bina içi bölgelerde çok işinize yaramaktadır. Tüfek ışığı hem etrafı aydınlatmaya, hem de karşınızda düşman bulduğu zamanlarda gözlerini kör etmek için etkili bir değişim olacaktır.

Oyun içerisinde ayrıca karakterlerinizi özelleştirebileceğiniz zırhlarda mevcut. Farklı zırh modelleri ile farklı özellikler kazanabilir, farklı çantalar ile de ekipman kapasitemizi yükseltebilirsiniz. Size ufak bir tavsiye vermemiz gerekiyor burada “Karakterlerinizle oynamaya devam ettiğiniz sürece farklı yetenekler kazanma şansınız artıyor” RPG elementlerinden bol bol bulunan oyunda bir takım özelliklerle dayanıklılığınızı arttırabilir,  hızlı yağma yapabilir ve daha hızlı koşabilirsiniz.. Bu özelliklerle birlikte özelleştirilmiş karakterlerinizle, hızlı bir asker, keskin bir nişancı olabilirsiniz.

Oyunun her bölümünde farklı şekillerde çıkışa ulaşmaya çalışacaksınız. Sizden farklı ve düşman oyuncuların da bulunduğu bölümlerde, eğer oyunu bitirmeyi başarmalısınız; çünkü tüm bölümler birbiri ile bağlantılı bir durumda. Bunu başardığınızda hiçbir süre sınırının olmadığı açık dünya mod’u aktif olacaktır. Oyun bittikten sonra asıl Escape From Tarkov tam anlamıyla başlayacaktır. Ayrıca oyunda kendi dükkanınızı oluşturabilir ve ekipmanlarınızı açık artırma yoluyla satışa sunabilirsiniz.

Oyunda yer alan “Hideout” yani sığınaklar tarafından çeşitli avantaj elde edebileceğiniz gibi bir çok eşyada üretebiliyorsunuz. En başta tamamı kapalı olan departmanlar ise sağlık istasyonu (Medstation), ısıtıcı (Heating), su toplayıcı (Water collector), atış poligonu (Shooting range) ve daha birçok seçenek yer alıyor. Hem bunları inşa edip hemde sığınağı geliştirmek için ise önemli olan iki şey var ; para ve malzeme.. Bu anlamda sığınaklar sizin için bir avantaj haline dönüşüyor. Örneğin ısıtıcının ilk seviyesinde sağlık yenilenme hızı artıyor, sağlık istasyonunun ilk seviyesinde sağlık kiti ve ilkyardım seti üretilebiliyor, kütüphanede  tecrübe puanı kazanımı ve yetenek seviyesi atlama hızı artıyor.

Escape From Tarkov’u en üst seviyede oynamak isterseniz ses unsuru burada devreye giriyor. Gerçekçi bir deneyim sunan oyunu çok iyi bir kulaklıkla oynamanızı öneririz. Ayrıca yakın mesafe çatışmaları için Factory, açık alan tecrübesi için Customs size yardımcı olacaktır. Kısacası bu oyun dünyanın en iyi ve en gerçekçi FPS oyunlarının başında yer alıyor diyebiliriz. Başarılı grafikleri, oyunculara sunduğu detayları, gerçekçi teması ve dikkat çeken tasarımıyla oynanmaya değer bir yapıda..

Sizde bu gerçekçi dünyanın kapılarını aralamak isterseniz kısa süreliğine indirimde. Şimdi Escape From Tarkov Satın Almak için Durmaplay’i ziyaret edebilirsiniz.