Deep Blue Club

Dünyanın En Gizemli Adası İçin FBI Harekete Geçti!

Son güncelleme:

Kötü şöhretli gangster ve mafya babası Al Capone, Ağustos 1934’te yeni Alcatraz federal hapishanesine getirilen ilk mahkumlar arasındadır. Al Capone, Atlanta’da vergi kaçırma cezasını yerine getirirken, ayrıcalıklı davranılması için gardiyanlara rüşvet verir. Ancak adadaki hapishaneye nakledilmesinden sonra bu durum tamamen değişir.

Şartlar Al Capone’u derinden etkiler. Bir görüşmesinde hapisane müdürüne “Alcatraz benim hakkımdan geldi” dediği söylenir. Hatta 85 sayılı mahkum olarak da bilinen Al Capone adaya o kadar uyum sağlar ki, görevliler hapishane bandosunda bonjo çalmasına izin verirler. Bir zamanlar mafyanın korkulan ismi, her pazar günü hücre arkadaşlarıyla birlikte düzenli olarak İmkansızlar Adası sakinleri için müzik yapmaya başlar.

Tarihi boyunca toplam 36 mahkum, kaçışı imkansız bu özel ada hapishanesinden kurtulmayı dener. Bu mahkumlardan 23’ü yakalanır, 6 tanesi vurularak öldürülür ve iki kişi ise boğulur. Frank Morris ile John ve Clarence Anglin’in de aralarında olduğu diğer beş mahkum ise 1965 yapımı ‘Alcatraz’dan Kaçış’ filmine ilham kaynağı olur.

Kaçmaya çalışan 36 mahkumdan geriye sağ kalan kurnaz üçlü, çürüyen beton hücre duvarlarını kaşık yardımıyla kazıyarak kaçış tünellerini açarlar. Biri varmışçasına kabarttıkları yataklarına, hapishane berberinden aldıkları saçlarla yaptıkları kafaları ekleyerek gardiyanları kandırmayı başarırlar. Firarilerin eşyaları ve kıyafetleri, San Francisco Körfezi kıyılarında yüzer halde bulunsa da, bedenlerine hiç bir zaman ulaşılamaz. Bu da zekice planlarıyla adadan kaçmayı başardıkları yönündeki inancı arttırır.

Bol rüzgâr alan ada, hapishane görevlileri ve suçlular sakini olmadan önce kahverengi pelikan sürülerinin yaşam alanı olmuştur. İspanyol Teğmen Juan Manuel de Ayala, 1775 yılında Golden Gate kıyılarından ilk kez geçer ve adaya Pelikanlar Adası anlamına gelen ‘La Isla de los Alcatraces’ ismini verir.

Alcatraz Kuşçusu olarak bilinen Robert Stroud, bir bar kavgasında barmeni öldürerek hapse düşer ve daha sonra 1916 yılında bir gardiyanı bıçaklar. Ölüm cezası müebbet hücre hapsine çevrilen Stroud, penceresinde gördüğü kuşlar sayesinde yaşama bağlanır. Kuş bilimi alanında okuduğu kitaplarla kendini geliştiren Stroud iyi bir ornitolog olmayı başarır.

İki kitap yazan, yetiştirdiği kanarya ve diğer kuşların bilimsel çizimlerini hazırlayan Stroud, yeniden anlam kazandırdığı hayatıyla bilime katkıda bulunur. Hayatı ‘Alcatraz Kuşçusu’ adıyla 1962 yılında Burt Lancaster’ın canlandırdığı bir filme uyarlanmıştır.

Hapishane kapandıktan altı yıl sonra,1969 yılında, Mohawk Richard Oakes liderliğindeki yaklaşık 100 Amerikan yerlisi, 1868 tarihli bir anlaşmayı gerekçe göstererek adayı işgal eder. Protestocular adaya bir üniversite ve kültür merkezi kurulmasını talep ederler.

İşgalciler Alcatraz’da iki yıl kadar kalmayı başarır ve en son protestocu 1971 yılında adadan çıkarılır. Ancak o günleri hatırlatan graffitilerden bazıları günümüzde de hala adanın duvarlarında yer alır.

1854 yılında kayalık adanın üstündeki küçük deniz feneri kullanıma açıldığında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Kıyısındaki türünün ilk örneği olmuştur. ABD Ordusu, Golden Gate’i görmesini engelleyen bir hücre evi inşa ettikten sonra, deniz feneri 1900’lerin başlarında kullanılmaz hale gelir. 1909 yılında, günümüze kadar korunan yeni, uzun bir deniz feneri ile değiştirilir.

Birkaç ay önce ABD Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) ulaşan bir mektup, Alcatraz Adası Cezaevi’nden 1962’de kaçan üç mahkûmdan birinin yaşayabileceğini gösterdi. ‘KPIX 5’ isimli televizyon kanalının haberine göre, San Francisco Richmond Bölgesi Polis Merkezi, mahkûmlardan John Anglin’in imzasını taşıyan bir mektup aldı. “Adım John Anglin.

Haziran 1962’de kardeşim Clarence ve Frank Morris ile birlikte Alcatraz’dan kaçtım. 83 yaşındayım ve yaşıyorum. Kanser hastasıyım. Firar ettiğimiz gece ölmedik, hayatta kalmayı başardık” yazan mektubun daha sonra FBI’ya iletildiği ve banka soyguncusu Anglin kardeşler ile Morris hakkındaki dosyanın yeniden açıldığı belirtildi.

Anglin, mektupta sadece bir yıl cezaevinde kalması güvencesi halinde teslim olacağını belirtirken, Anglin’in gerçekten hayatta olup olmadığı ise bilinmiyor. Mektupta Frank Morris’in 2008’de, Clarence Anglin’in ise 2011’de öldüğü ileri sürülüyor. FBI’nın mektup üzerindeki parmak ve DNA izlerini incelediğini ancak bir sonuca ulaşamadığını belirtiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.