Dünyanın En Gizli Ülkesi: Fotoğraf Çekmek Ve Halkla İletişim Kurmak Yasak!

Son güncelleme:

Özgürlüğün anlamını yitirdiği halkla konuşmanın, fotoğraf çekmenin yasak olduğu gizemli ülke.

Kuzey Kore! Belki de dünyanın en gizemli ülkesi. Tüm dünya orayı özellikle merak ediyor.

Yurt dışından gelenlerin sadece önceden belirlenen yerleri görebildiği Kuzey Kore, başkenti Pyongyang’ın mimarisiyle de sık sık gündeme geliyor.

Devasa gökdelenlerin, hemen hemen hiç trafiğin olmadığı geniş bulvarların bulunduğu Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang, ülkeye gelen turistlerin görebildikleri az sayıdaki bölgelerden biri. Kore yüzyıllar boyunca varlığını sürdüren, zaman zaman da işgal edilen bir ülkeydi. İkinci Dünya Savaşı sorasında yaşanan savaşta Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ayrılan yarımadada günümüzde gerginlik azalmadan devam etmektedir.

Kuzey Kore’ye, Güney Kore vatandaşlarının girişi de pratikte yasak. Öyle ki 1953’te biten savaş sonrası ayrı düşen ailelerin dramları ve kavuşamama hikayeleri günümüzde de devam ediyor. Oradan kaçan Kuzey Kore vatandaşları ise çoğu zaman orada yaşanan baskıları anlatarak gözler önüne seriyor.  Ağırlıklı olarak başkent Pyongyang ve savaştan kalma yerlerin ziyaretçilere gezdirildiği Kuzey Kore’de, izinsiz fotoğraf çekmek başınıza büyük sorunlar açabilir.

Kore’de dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise herkesi epey şaşırtan cinsten.

Turist olarak gittiğiniz bu ülkede yerel halkla kuracağınız ilişkide de başınıza iş alabilirsiniz. Yabancıların, yerel halkla samimi bir ilişki kurması şüphe uyandırıcı bir durum.

Kuzey Kore seyahati boyunca turizm ofisinden yabancı dil bilen görevliler eşliğinde gezeceğinizden ötürü, yerli halktan biriyle temas kurmanız pek de olası değil. Kuzey Korelilerin turistlerle iletişim kurmaları yasak. Turistlerin halktan birine soru sorması da yasak.

Turistlerin alışveriş yaptığı dükkanların dahi ayrı olduğu Kuzey Kore’de, internetin ve haberleşme cihazlarının da kısıtlı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Kuzey Kore’nin resmi para birimi Won, Kuzey Kore Wonu’nu bu ülke vizesi için başvurduğunuz ülkedeki elçiliklerden temin etmeniz mümkün. Yabancı paranın kabul edilmediği ülkede, bu tip işlemleri önceden halletmiş olmanız büyük önem taşıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.