Dünyanın En Hızlı Koşucuları

Son güncelleme:

Dünyanın en hızlı koşucusuları dendiğinde herkesin aklına şüphesiz ilk önce atletler gelir. Atletler arasında en hızlı koşucu kıyaslamasında kısa mesafe koşucular insanların akıllarında daha büyük yer işgal eden sporculardır. Futbol dünyasının ünlü sporcuları arasında da çok hızlı koşan futbolcular vardır. Örnek vermek gerekirse Manchester United’lı ünlü oyuncu Antonio Valencia saha içinde 35,1 km/sa hızla koşma kabiliyetine sahiptir. Bu denli yüksek hıza ulaşabilen bir futbolcu dahi atletler kadar hızlı koşamaz. Aşağıda dünyanın en hızlı atletlerini bulabilirsiniz.

Usain Bolt

Koşu denildiğinde akla gelen ilk isim kuşkusuz Usain Bolt’tur. 100 metre koşu yarışlarında 9,58 saniyelik derece ile 2009 Dünya Atletizm Şampiyonasında kırılması zor bir rekora imza atan ünlü sporcu aynı şampiyonada 200 metre yarışlarında da 19,19 saniyelik derece ile başka bir rekora daha imza atmıştır. Söz konusu sporcu Yıldırım Bolt lakabı ile de nam salmıştır.

Tyson Gay

2009 yılında Usain Bolt ile katıldığı aynı şampiyonada 100 metreyi 9,71 saniyede koşmayı başaran Tyson Gay, söz konusu yarışta ikinci olmuştur. Gay, 2007 Dünya Şampiyonasında 100, 200 ve 400 metre yarışlarında da altın madalya kazanmıştır.

Asafa Powell

Aspala Powell 2008 yılında katıldığı şampiyonada 100 metreyi 9,72 saniyelik derece ile koşmayı başararak altın madalya kazanmıştır. Katıldığı hemen hemen tüm yarışlarda 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan sporcu kırılması zor bir rekora imza atmıştır.

Justin Gatlin

Justin Gatlin, 100 etre yarışlarında 9,77 saniyelik derecesi ile uzun yıllar dünya rekorunu elinde tutmayı başarmıştır. Doping tespit edilen ünlü sporcu belli bir süre koşu pistlerinden uzak kalmıştır.

Tim Montgomery

Tim Montgomery  100 metre yarışlarında elde ettiği 9,78 saniyelik derecesi ile yarıştığı dönemin dünya rekorunu kırmayı başarmıştır. Dünya rekoru kırdığı yıl doping kullandığı tespit edilen ünlü sporcunun altın madalyası ve dünya rekoru iptal edilmiştir.

Maurice Green

1990’lı yılların ünlü atleti Maurice Green aynı yıl 100 metreyi 9,79 saniyede koşarak dünya rekoruna imza atmıştır. 12 yıl dünya rekorunu elinde tutan ünlü atlet, 2005 yılında yapılan yarışlarda tahtını Asafa Powell’a kaptırmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.