Dünyanın En İyi Yaşam Simülasyon Oyunu Olan The Sims 4 Ve Oyun Paketleri

Son güncelleme:


The Sims, Maxis şirketinin kurucusu ve oyun tasarımcısı olan Will Wright tarafından tasarlanan, dağıtımı Electronic Arts’ın, yayımlanması Maxis’in önderliğinde piyasaya sürülmüş bir strateji-hayat simülasyonu bilgisayar oyunudur. The Sims oyununun konseptini özet geçmemiz gerekirse eğer ; The Sims ile birlikte insanlar kendileri yaşıyormuşçasına Sim’lerini yaratır. Yarattıkları bu  karekterlere “Sim” adı verilir ve SimCity yakınlarındaki bir banliyöde geçen günlük hayatlarının birebir simülasyonu yansıtılır. Will Wright gittikçe popüler olan bu oyun için eklenti paketleri çıkarmaya başladı. Eklenti paketleriyle beraber Sim’ler oyunda istedikleri gibi olabiliyorlardı.

Bunun yanı sıra Sims 5 Satın Al konusu altında The Sims 5 ile ilgili açıklamalar geldi.

EA, The Sims’i satın aldı ve oyunun ikinci halkası olan The Sims 2 piyasaya sürüldü. The Sims 2 çıktığına ise dünyanın en çok eklenti çıkaran paketi olmakla beraber tam 7 adet eklenti paketi çıkarmıştı. Oyun incelendiğinde “Dünyanın En İyi Oyunu” olarak değerlendirilmişti, çünkü The Sims artık 3 boyutlu bir hal almıştı ayrıca sim’ler artık daha dzügün yürümeye başlamıştı. EA, The Sims 2 içinde eklenti paketleri çıkarmaya devam etti. The Sims 2 Seasons The Sims 2’nin en çok sevilen eklenti paketi olmuştu. EA, The Sims 2’nin eşya paketleri de kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü. Bu paketlerde belirli bir tema üzerinden, bu temaya uygun toplamda 60 kıyafet ve saç oyuna ekleniyordu.

Will Wright’ın EA’dan ayrılmasının ardından çok geçmeden The Sims 3’ün piyasaya çıkacağı duyuruldu. Kullancıların beklediğini gibi gerçek anlamda yaşayan bir dünya ve sınırsız özgürlük oyuna ekleniyordu. Artık Sim dünyası daha geniş bir halkaya açılmıştı. Kendi Sim karakterleriniz gibi diğeri de, özgürce SimCity’de gezebiliyor, aile kurubiliyor, büyüyor, evleniyor ve hatta ölüyorlardı. Oyun bu anlamda kullanıcılara en üst düzey özgürlüğünü sunmuştu. Kullanıclar Sim yaratırken onlarla tam anlamıyla etkileşim halinde olup, Sim’lerin tüm vücut özelliklerine kadar her şeyi ayarlayabiliyorlardı. Hatta öyle ki Sim’lerin saç dibinin boyasına kadar her şey isteğe göre oluşturulabiliyordu.

Tabii ki The Sims 3’ünde bir sorunu vardı. Oyunda sunulan sınırsız özgürlük ve gerçek bir dünyanın yanında tek sorun ise oyunun boş olmasaydı. Bu da demekti ki EA oyun için yeni bir eklenti paketi çıkaracaktı. Çok geçmeden oyunun ilk eklenti paketi olan World Adventures duyuruldu. Bu paketle birlikte The Sims 3, 2009 yılının en çok satan oyunu oldu. The Sims 3’ün kendine özel stüdyosunun olmasıyla birlikte, The Sims 3 konsol çıkarması yaptı. Artık tüm konsol oyunlarında ve telefonlar da oynanabilir hale geldi.

Gelelim Sims 4 oyununa.. The Sims 4, ABD merkezli oyun geliştirici şirketi olan Maxis ve The Sims Studio tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan 2014 tarihli dünyanın en iyi yaşam simülasyonu oyunudur. The Sims 4, önceki oyunlar gibi bir kurguya bağlı olmadan ilerler. Oyunun bu sürümünde ise, sim yaratma ve inşa modu ekranları tekrar düzenlenmiş ve bir farklılık olarak oyunun önceki oyunlarına göre; duygusal bağlar, simlerin kişiliği, sosyal davranışlar daha ön plana çıkarılmıştır. Bir diğer farklılık ise karakter yaratırken; Sim’ler aynı anda iki fiziksel eylemi gerçekleştirebilmekte,  Sim’lerin modları oyunun akışına göre değişebilmektedir.

Fakat kullanıcılar oyuna girdiklerinde ise bir şokla karşılaştılar.. Çünkü oyunda alışık olmadıkları sade bir ekran vardı. Sağ altta bir “Play” tuşu ve sağ üstte “Ayarlar” tuşundan başka bir şey yoktu. The Sims 4’ün yaratma ekranındaki en büyük değişiklik ise Sim’lerin vücutlarını fare ile istediğiniz gibi şekillendirilebilir olmasıydı. Böylelikle daha ayrıntılı Sim karakterleri yaratılabilecekti. Ayrıca Sim’lerin üzerine tıklayınca açılan giysi bölümü kullanıclar tarafından çok ayrıntılı bulunurken az sayıda kıyafet olması büyük hayal kırıklığına sebep oldu.

The Sims 4 ana oyunuyla Willow Creek ve Oasis Springs adlı iki kasaba eklendi ve bu iki kasabada da ayrı ayrı beş ev bulunuyordu. Oyun 3 farklı hızda oynanabilir hale getirildi. Bazı kullanıcılara göre Sim’lerin etkileşim halinde olmadığı durumlarda zamanın çabuk geçmesi tam not alırken, “toodle” denen emekleme döneminin oyundan çıkarılması kötü bulundu. Bir diğer önemli etken ise “duygular” oldu. Oyunda bir anda Sim’in duyguları değişebiliyor. Her duygu moduna göre yeni etkileşimler aktif oluyor. Bir aile bireyi olduğunda “sad” moduna geçebiliyor ve siğer Sim’lerle sorunları konuşma gibi seçenekler açılıyor.

Oyuna eklenmiş önemli özellikler arasında havuzlar, çeşitli mayolar, yarım duvarlar, kilitli kapılar, erkek ve kadın erişimine özel kapılar, vücut havluları, çocuk Sim’ler için  “Yatağın Altındaki Canavar” seçeneğiyle bir ışık hüzmesi ile arkadaşlık edebilir olması, yetişkin Sim’lerin bu ışığı görememesi, aile ağacı, Simleri soy ağacında görüntüleme ve toddler yaş grubunun yanında kişisel yetenekler, özellikler, kıyafetler ve eşyalar ücretsiz güncelleme ile eklendi.

THE SIMS 4 EKLENTİ PAKETLERİ

The Sims 4’ün eklenti paketlerine bakacak olursak 4 Şubat 2015’te ilk olarak “Get To Work” eklenti paketini duyurdu.Bu eklenti paketiyle, oyunda kendi iş yerinizin açılabilmeniz için 3 yeni kariyer ve fırsat eklendi. Bu paketin yanında Magnolia Promenade adında bir semt de geldi. Bu semtte uzaylı evi olan gizli bir bilim alanı -Sixam gezegeni yer alıyor. Yeni eşya ve kıyafetler, pişirme ve fotoğrafçılık adında iki yeni yetenekte eklendi.  “Get Together” paketi ile Simlerin arkadaşlarıyla yapabilecekleri yeni şeyler eklendi. Kulüpler, DJ kabinleri, dans ve DJ’lik yetenekleri gibi durumlar ve ayrıca Windenburg adında yeni bir semt eklendi. “Get Living”  paketi ile dört yeni mahalle içeriyor, ek olarak politikacı, eleştirmen ve sosyal medya olarak üç yeni kariyer ekleniyor. Yeni apartman özellikleri de eklenerek, Uzay Marketi, Karaoke Bar, Geek Con, Uzay Festivali ve Romantik Festival adı altında etkileşim alanları ile beraber gelecek olan bu pakette apartmanlarda yaşayanlar içinde kişisel özellikler olacak.

THE SIMS 4 OYUN PAKETLERİ

The Sims 4’te ilk ücretli indirilebilir içeriğe sahip oyun paketi olan “Outdoor Retreat” 13 Ocak 2015 tarihinde Granite Falls adlı yeni bir kasaba ile kulanıcılara sunuldu. Paketle ayrıca Herbalism yeteneği geldi yeni toplanabilir böcek türleri birkaç yeni Sim kişilik özelliği, ödüller, hayat arzuları, kıyafetler, eşyalar ve ev dışında doğada gerçekleştirilebilecek yeni aktiviteler eklendi. İkinci ücretli indirilebilir özellik olan “Spa Day” ile Wellness yeteneği geldi, yeni kıyafetler, eşyalar, masaj, meditasyon, saunalar, yoga ve çamur banyoları gibi aktiviteler eklendi. “Dine Out” paketiyle kendi restoranınızı inşa edebilecek, Sim’lerinizle restoranlarda yemeğe çıkabilecek, garson ya da mutfakta aşçı olabileceksiniz. Dördüncü paket olan “Vampires” ile oyuna doğaüstü yaratıklar olan vampirler oyuna eklendi. Vampir etkileşimleri ve gotik eşyalar bulunan ve bunların olduğu Forgotten Hollow adlı kasaba da oyuna dahil edildi. Son paket olan “Parenthood” da ise artık Sim’ler, tam bir ebeveyn gibi  çocuklarının hayatlarını kontrol edebileceği gibi sivilce, okul projeleri ve daha fazla oyun özelliği oyuna eklenirken çocuklar ve gençler artık ailelerine karşı asi davranışlar sergileyebilecekler. Aynı zamanda ebeveynler de çocuklarını çeşitli konularda uyarabilecekler.

THE SIMS 4 EŞYA PAKETLERİ

İlk eşya paketi olan “Luxury Party Stuff” 19 Mayıs 2015 tarihinde kullanıcılarla buluştu. Bu pakette lüks parti kıyafetleri ve eşyalar, kaynak çeşmesi, çikolatalar ve peynirler yer aldı. “Perfect Patio Stuff” ile oyuna yeni teras/balkon mobilyaları, jakuziler ve yeni kıyafetler eklendi. Kullanıcılara gerçek bir yaşam deneyimi sunuldu. “Cool Kitchen Stuff” paketiyle yeni mutfak eşyaları, 30 farklı dondurma çeşidi yapan Dondurma Aleti gibi mutfak aletleri oyuna eklendi. “Spooky Stuff” kullanıcılara eğlenebilecekleri cadılar bayramı temalı kostümler, örümcek ağlı eşyalar, bal kabağı şekillendirici ve Simlerin yeni hayalet temalı partiler verme özellikleri sundu. “Movie Hangout Stuff” Bohemian tarzı gündelik şık kıyafetler, ev sinema sistemi eşyaları ve patlamış mısır makinesi eklenirken “Romantic Garden Stuff” ile yeni bahçe eşyaları, Simler için yeni kıyafetler ve birçok oyun modu eklendi. “Kids Room Stuff” Sim’ler için çocuk odası eşya takımı seçeneğini açtı. Pakette eşyaların yanı sıra çocuk kıyafetleri de yer aldı. “Backyard Stuff” Sim’lere özel yeni saçlar, kıyafetler ve bahçe eşyaları dahil su kaykayı ve bahçe için kuş kafesleri mevcut eklendi. “Vintage Glamour Stuff” Vintage tarzı Sim’ler için eski tarz mobilyalar, kıyafetler ve saçlar oyuna dahil etti. “Bowling Night Stuff” eğlence seven Sim’lere bowling alanları ve Sim’lerin de bu alanlara yolculuk ederek bowling oynanmasını sağlarken yeni eşyalar ve kıyafetler de dahil edildi. “Fitness Stuff” eşya paketinde eşya paketinde tırmanma duvarı, egzersiz videoları ve yeni spor eşyaları eklendi. Son eşya paketi olan “Toodler Stuff” 24 Ağustos 2017’de yayınlandı. Bu pakette küçük çocuklara özel birkaç kıyafet, top havuzu ve bir parti çeşidi bulunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.