Fotoğrafçı Amos Chapple, 40 gün boyunca karla kaplı Rusya’nın Murmansk şehrinin fotoğraflarını çekti. Bu şehri seçmesindeki en büyük sebeplerden biri ise şehirde 40 gün boyunca hiç güneş doğmaması!

Rusya’nın Kuzey Kutup bölgesindeki Murmansk şehri 4kara0 gün karanlıkta kalıyor. Karanlıkta  2 aralık- 11 Şubat tarihleri arasında kalan şehirde insanlar güneş görmeden yaşamını devam ettiriyor.

Güneşe hasret bir şehir olan Murmansk 1916 yılında 1. Dünya Savaşı sırasında Rusların müttefiklerden askeri yardım alması için uygun limanın inşa edilmesi ile kuruldu. Rusya’nın kuzey kutup dairesindeki 30 şehirden en büyüğü olan Murmansk, bunların arasında en uzun süre karanlıkta kalan şehri olarak da biliniyor.

Dünyanın en karanlık şehri! Burada 40 gün boyunca güneş hiç doğmuyor

Güneş insan vücuduna birçok yarar sağlarken bunlardan en önemlisi ise D vitamini. 40 gün boyunca D vitamini alamayan vatandaşlar  mor ötesi ışık ve vitamin eksikliği çekiyor. Bu eksiklik ise Kuzey Kutup Dairesi şehirlerinde yaşayanlar arasında depresyon ve letarji oldukça yayılmasına neden oluyor.

Şehir 2. Dünya Savaşı sırasında kızıl ordu için askeri ihtiyaçların nakliyesi için önemli bir rotada bulunuyordu.

Yazın sadece iki ay elektrik kullanmamaya çalışan şehir insanları bu tasarrufu kışın daha iyi geçirebilmek için kullanıyor.

Vatandaşlar bu tasarrufu yani “kutup gecesinde” harcıyor.

Dünya Savaşı’nın getirdiği zorluklar içinde kurulan Murmansk şehrinin sakinleri yine de burada yaşamaktan memnun. Bu sebeple şehrin ismi şaka anlamına geliyor.