Dünyanın En Kötü Hapishaneleri

Ülkemizde hapishaneler açık ve kapalı olarak ikiye ayrılmaktadır. Açık cezaevleri gayet rahat bir ortamda mahkûmların ceza çekmesini sağlarken, kapalı cezaevleri katı kuralların olduğu hapishanelerdir. Malumunuz olduğu üzere bu cezaevlerinden hangisinde mahkûmun ceza çekeceği suçun niteliğine göre değişmektedir. Dünyadaki durumun nasıl olduğunu da aşağıda okuduklarınızla kafanızda canlandırabileceksiniz.

Carandiru Hapishanesi

Brezilya’da konuşlu olan Carandiru hapishanesi, hijyenik koşulların ve şartların çok ağır olduğu hapishanelerden birisidir. Hapishanede her 5 mahkûmdan birinin cezasının ilk 6 ayında AIDS sebebiyle öldüğü raporlanıyor. Aynı zamanda tarihin en kanlı bastırılan isyanı da bu cezaevinde çıkmıştır. 106 kişinin gardiyanlar tarafından öldürüldüğü bu isyan Dünya kamuoyunda uzun süre yer işgal etmiştir.

Hapishanede insanların tabii yaşam standartları dahi çoğu zaman ihmal ediliyor. Yakın zamanda tuvaletlerin uzun süre kapalı kalmasından dolayı mahkûmlar tuvalet ihtiyaçlarını pet şişeler vasıtasıyla görmek zorunda kalmışlardır. Bu durumu protesto etmek için hapishanedeki 10 mahkûm ağızlarını iğne ve iplik yardımıyla dikmişlerdir. Brezilya halkına gelince hapishanede yaşananlardan halkın rahatsız olduğunu söyleyemeyiz. Brezilya halkı mahkûmlara standart insan ihtiyaçlarını dahi fazla görmekte, hapishanenin işkence görülen bir yer olmasından öteye gitmemesi gerektiğini savunmaktadır.

La Sabaneta Hapishanesi

Venezuela’da konuşlu bulunan hapishane de kötü şartlarla ön plana çıkıyor. Hapishanede 15 bin kişi kapasite olmasına rağmen tam 25 bin kişi tutuluyor. Rüşvetin çok yaygın olduğu hapishanede gardiyanlar zengin mahkûmlara ayrıcalık tanıyorlar. Ayrıca hapishanede 150 mahkûma karşılık 1 gardiyan görev yapıyor. Her türlü silahı mahkûmlar rüşvet verdikleri gardiyanlar aracılığı ile temin edebiliyorlar. 1994 yılında hapishanede çıkan bir isyanda 100’ün üzerinde hükümlünün hayatını kaybettiği, ayrıca 2005 yılında iki ayrı çetenin kavgası sonucunda 196 kişinin öldüğü kamuoyu tarafından takip edildi.

La Sante Hapishanesi

Paris’te konuşlu olan hapishane Avrupa’da az sayıda bulunan kapalı hapishanelerden birisidir. Mahkûmlar hapishanede sadece 4 gün günışığı alabiliyorlar. Diğer günlerde böyle bir hak verilmeyen hapishanede gardiyanların mahkûmlara davranış şekilleri de son derece insafsız. Hapishanedeki kötü şartlardan dolayı akciğer hastalıkları yaygın bir şekilde mahkûmları esir almış durumda. Dünyadaki tüm kapalı cezaevleri ile ilgili raporlar incelendiğinde cezaevlerinde ortalama yılda 24 mahkûm intihar ederken, bu sayı La Sante cezaevinde 124 gibi korkunç rakamlarda. Mahkûmlar bu hapishanede çamaşırhaneden temin ettikleri deterjanlarla yaygın olarak intihar ediyorlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.