Dünyanın En Önemli 5 Şehri

Dünya’da yer alan bazı ülkeler sembol haline gelmiş önemli şehirleri ile ön plana çıkarlar. Bu ülkelerin isimlerinden ziyade söz konusu şehirlerin ismi insanların hafızalarında daha belirgin yer etmiş niteliktedir. Bu kapsamda önemli kategorisinde yer alan 5 şehri aşağıda bulabilirsiniz.

Brüksel

Belçika’nın başkenti olan Brüksel, tarihi dokusunun yanında Avrupa Birliği’nin de başkenti olan bir şehirdir. Avrupa Birliği için özel önem arz ettiği için havayolu ve insan trafiği çok yoğundur. Birçok ülkeden çalışmak maksadıyla ülkeye gelen insanların varlığının çokluğu ile de gündemde olan Brüksel’de çok miktarda Türk vatandaş da vardır.

Paris

Fransa’nın başkenti olan Paris denilince akla Eyfel Kulesi gelir. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Eyfel Kulesi şehrin sembol yapılarından birisidir. 2. Dünya Savaşı kalıntıları ve eserlerinin zarar görmeden günümüze kadar geldiği şehirde bundan sonraki süreçte de ziyaretçi akını devam edecek gözüküyor.

Tokyo

Japonya’nın başkenti olan Tokyo, Dünya’nın en pahalı şehirlerinden biri olmasının yanında uzak doğunun sembolik kentlerinden birisidir. Çalışkan kimlikleri ile ön plana çıkan Japon milleti şehri önemli bir cazibe ve ticaret merkezi haline getirmiştir. Pahalı bir şehir olması sebebiyle üst kesim zengin insanlara hitap eden Tokyo’yu orta gelirli insanların görebilmesi bir hayalden öteye geçemez.

Amsterdam

Hollanda’nın başkenti ve önemli ticaret merkezlerinden biri olan Amsterdam, her yıl milyonlarca turisti ağırlar. Dünya’daki futbol statlarının çimlerinin neredeyse tamamı Amsterdam şehrinde üretiliyor ve statlara sevk ediliyor. Uyuşturucu satışı gibi illegal faaliyetleri ile de ön plana çıkan, kanal turları, tarımsal faaliyetleri ve ticaret alanında her daim gündemde kalmayı başaran Amsterdam bundan sonra da bu önemini sürdürecek gözüküyor.

Pentagon

Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili haberlerde başkent Washington’dan ziyade adını daha çok duyduğumuz Pentagon, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın merkezi konumunda bir şehirdir. Askeri kararların bu şehirde alındığı ülkede Pentagon denildiğinde akla Amerikan askeri faaliyetleri gelir. Amerikan ordusunun Dünya’nın dört bir yanında asker bulundurduğunu göz önünde bulundurursak Pentagon’un Amerika’nın ve Dünya’nın en önemli şehirlerinden olması son derece normaldir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.