Dünyanın En Yaşanılır Ülkesi Kanada Hakkında Bilinmeyen İlgi Çekici Gerçekler !

Kanada resmî adıyla Kanada Dominyonu ülkesi, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. Büyüklüğü, Büyük Okyanustan, Kuzey Arktik denizine kadar 9.98 milyon kilometre karedir. Dünyanın en kaliteli yaşam standartlarına sahip olması ile içinde en mutlu insanlarını barındıran dünyanın en ilgi çekici ve merak uyandıran ülkelerindendir. Sizler için aşağıda Kanada hakkında az bilinen ilginç gerçekleri listeledim..

İşte Kanada’yı özel kılan ilginç gerçekler !

Kanada dünya üzerindeki en mutlu şehirdir.

Kanada Rusya’dan sonra dünyanın en büyük 2. yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Kanada’nın bir ucundan diğerine uçakla gitmek 6 saat sürüyor.

Dünyanın en uzun ve kesintisiz kara sınırına sahip ülkedir. Kanada ve ABD kara sınırı.

Kanada dünyanın teknoloji, biyomedikal ve eczacılık alanında en önde gelen ülkesidir.

Kanada dünyanın en büyük 3. petrol rezervisine sahip ülkesidir.

Kanada’da  eş cinsel evlilikler yasaldır.

Dünyanın en soğuk 2. şehri olan Ottava Kanada’nın başkentidir.

Kanada’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ve en popüler şehri Toronto’da dünyanın en uzun caddesi bulunur. 56 km uzunluktaki bu caddeye araba ile 40 dakikada yürüyerek ise 9 saatte geçilebiliyor.

Kanada’nın 2. büyük şehri Montreal ise Paris’ten sonra en fazla Fransızca konuşulan yerdir. Ayrıca Kanada’da her 3 kişiden biri Fransızca bilmektedir. Kanada’da işyerlerinde yazan tabelelerda İngilizce ve Fransızca yazmaktadır. Ülkenin Resmi dili yoktur ve her 5 Kanada vatandaşından biri Kanada dışında dünyaya gelmiştir. Bu durum ise Kanada’yı olukça Kozmopolit ülke yapan bir diğer detaydır.

Kanada dünyanın en eğitimli ülkesi ve Kanada vatandaşlarının eğitim seviyesi en az lisans mezunlarından oluşmaktadır.

ülkenin en yaygın dini %64 Hristiyanlık, %3.2 İslamiyet ve %5 oranda diğer dinler yer alıyor ve Kanada’nın yaklaşık %20’lik kesimi ise hiçbir dine inanmıyor.

Kanada dünya kutup ayısı nüfusunun %60’ına ev sahipliği yapıyor. Kanada kutup ayısı fazlalığı nedeni ile ülkece tuhaf önlemler alıyor. Hatta kutup ayıları için yapılmış hapishaneleri dahi var bu hapishane sonbahar aylarında evlerine girmeye çalışan kutup ayılarını cadde ve sokaklarda gördüklerinde alıp bırakmak için yapılmış. Diğer yandan Kanada’nın bazı eyaletlerinde ev ve araba kapıları açık tutmak zorunlu nedeni ise epey garip olası bir kutup ayısı saldırı için önlem amaçlıdır.

Ayrıca ülkenin kuzey bölgelerinde araç plakaları kutup ayısı şeklindedir.

Kanada dünyadaki ormanların %10’una sahiptir ve aynı zamanda eşsiz bir göl cenneti ülkesidir. Dünyanın en büyük 3. derecede göl adasına sahiptir.

Kanada’da her yıl Noel zamanı bir milyon mektup Noel babaya ulaştırılmak üzere postalanır.

Yapılan araştırmalara göre Kanada dünyanın en yaşanılır ülkesi seçilmiştir. Ekonomiden düşük vergilere, sağlıktan milli gelire, düşük suç oranlarından temiz havası ve dünyanın en iyi eğitimine sahip ülke Kanada’da Toronto, Montreal, Ottawa ve Vancouver şehirleri en yaşanabilir şehirler arasındadır. Kanada dünyada yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ülkedir.Aurora Borealis yani kuzey ışıklarının en net ve yakın olarak görüldüğü yerler Kanada’nın Yukon, Nunavut ve kuzeybatı topraklarında dünyanın en muhteşem doğa olaylarından biri yaşanır. Yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten uzaya saçılan parçacıkların oluşturdukları etkileşimi gökyüzünde beliren bu renk şöleni özellikle Kasım ve Şubat ayları arasında yeşilimsi bir parlaklık ve bazen de soluk bir kırmızıyla gökyüzünü aydınlatır.

Kanada’da Mars soğukları yaşanıyor. 1947 yılında Yukon’da kaydedilen -63 derece sıcaklık, yaklaşık olarak Mars yüzeyi ile aynı ısıya eşit geliyor. Ortalama kış aylarında -25 lere kadar düşen sıcaklıkların normal olarak görüldüğü Kanada’nın bu kadar soğuk olması gözümüzü korkutsa dahi gelişmiş teknoloji, yüksek ekonomisi ve kaliteli bir  yaşamı ile hava soğukluğu sizi asla rahatsız etmeyecektir hatta Kanada’da yaşayan insanlar zamanla soğuk havaya karşı direnç göstererek üşümezler.

Kanada’nın büyük bir kısmındaki yer çekimi dünyanın geri kalanından daha azdır.

Kanada tam bir dinazorluk ülkesi dünyanın en büyük dinazorlar mezarlığında 75 milyon yıl öncesine ait balık, amfibi, sürüngen, ilkel memeli ğinive dinozor dahil tarih öncesi yaşama ait fosiller bulunmuştur.. Dinozor Eyalet Parkı, UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Ayrıca nehir yataklarına gömülü, kum ve çamurlarla kaplı kemiklerin 500 canlı türüne ve 40 tür dinozora ait olduğu saptanmıştır.

Ayrıca Kanada dünyanın ilk ananaslı pizzası yani Hawai pizzalarını keşfetmiştir

Kanada’da içme suları, şişelenmiş sulardan daha kalitelidir.

Kanada Tokyo metropolünden daha az nüfusa sahiptir.

Ayrıca Kanada’lılar Basketbol sporunu dünyamıza katmıştır. Massachusetts Springfield de YMCA Spor Okulunda öğretmenlik yapan James Naismith soğuk havada üşümemek için bu spor dalını keşfetmiştir. Ve basketbolu tüm dünyaya katarak en sevilen spor dallarından biri haline gelmiştir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.