Dünya’ya Yaklaşmakta Olan 4 Kilometre Çapındaki Gök Taşı

NASA’dan gelen açıklamalara göre Dünya’mıza 4 kilometre çapında Everest Dağ’ı büyüklüğünde gök taşı yaklaşıyor.

Gök taşı ya da meteorit, uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adıdır. Meteorit düşen nesnenin katı bir kalıntısıdır. Bu nesnekuyruklu yıldız, asteroit veya meteordur.Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geçtiğimiz yıl 2020’de bir gök taşının dünyaya yakın bir konumdan geçeceği hatta dünyaya çarpacağını bildirmişti. NASA’dan gelen yeni bilgilere göre yaklaşmakta olan gök taşı 4 kilometre büyüklüğünde.

Aynı zamanda şu ana kadar bilinen en tehlikeli gök taşı konumunda.

Gök taşının Dünya’ya çarpma ihtimalinde global bir etki yaratacağı öne sürüldü.

29 Nisan 2020 tarihinde Türkiye saatin göre 08:00 sularında gök taşının dünayaya en yakın konumda olacağı bekleniyor.

NASA çalışanı Dr. Joseph Nuth, gezegenimize yaklaşan gök taşı tehlikesine karşı hazırlıklı olmamız için şöyle bir öneride bulundu;

“Bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolu uzaya tek görevi gezegenimize çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek. Yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabilir. Söz konusu araç gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede de olacak.”  dedi.

Slashgear’da  yer alan habere göre, NASA çalışanları göktaşının gezegenimize çarpma ihtimali olmadığını açıkladı. Aynı açıklamaya göre, göktaşı gezegenimizin 6.4 milyon kilometre yakınından geçip uzay boşluğundaki rotasına devam edecek. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.