Duygusal Bitkinliğin Dört İşareti

Duygusal Tükenmenin Anlamı

Duygusal tükenme, olumsuz duyguların şimdiki anı – yaşamın herhangi bir alanında – tekrar tekrar baskıladığı durumdur. Bununla birlikte, duygusal tükenme aynı zamanda sosyal, ailevi, arkadaşça veya yakın ilişkilerin bir sonucu olabilir. Kaynak ne olursa olsun, aşağıdakileri defalarca hissedebilirsiniz:

 • Endişeli
 • Canı sıkkın
 • Endişeli
 • Değersiz
 • Mutsuz

Bu, daha da aşağıdaki duygularını artırır:

 • Sinirli
 • Kıskanç
 • Korkunç
 • Şüpheli
 • Kızgın ve
 • Kızgın

Ve duygusal olarak tükenmişlik durumuna, bir donukluk, kafa karışıklığı ve yorgunluk durumuna ulaşırsınız.

Her gün, içinizin derinliklerinde, yukarıda bahsedilen duygulardan bir veya birkaçının hissi var, şimdiki anınızı eziyor, günlük aktivitelerinizde bir rol oynuyor, fiziksel ve zihinsel gücünüzün ve canlılığınızın önemli bir kısmını çalıyor.

Duygusal tükenme, olumsuz duyguların şimdiki anı tekrar tekrar baskıladığı durumdur.

Duygusal Tükenme Belirtileri ve Belirtileri

Duygusal tükenme, olumsuz duygu ve duygulardan kaynaklanır. Motive olmuş veya hevesli hissederek duygusal olarak yorulamayız. Duygusal tükenme belirtileri mutluluk, minnettarlık veya merak gibi olumlu duygulardan değil, yaşam olaylarını olumsuz yorumlamaktan kaynaklanır.

Gereksiz olumsuz duygular yaratmadan bazı şeyleri tarafsız bir bakış açısıyla yorumlamaya başladığımızda, duygusal tükenme azaltılabilir ve olumlu duyguların hüküm sürdüğü hayata dair daha iyi, daha gerçekçi bir bakış açısı açılır. Yorumlamadan önce, var olma durumumuzun – nasıl hissettiğimiz ve nasıl davrandığımızın – semptomlarını ve belirtilerini tanımlamamız gerekir.

Duygusal tükenme, olumsuz duygu ve duygulardan kaynaklanır.

Semptomlar neler?

Belirtiler, kendi içinde hissettiğin öznel veya nesnel göstergelerdir. İlk belirtiler çoğunlukla şöyle hissettiriyor:

 • Yorgunluk; bir şekilde bitkin hissettiğinizi (fiziksel veya zihinsel olarak) gösteren öznel bir gösterge, aynı zamanda ifadenizin şikayet etme eğilimi varsa, öyle olmadığınız da doğru olabilir.
 • Can sıkıntısı; size ne yapacağınızı bilmemenin nahoş hissini veren objektif bir gösterge, olumlu duygulardan kopma, donuk ve boş hissetme.
 • Diğer belirtiler; başarılarınızdan bağımsız olarak yaptığınız şeylere değersizlik veya yaptığınız şeylerden mutsuz olma hissi olabilir.

Sürekli yorgun hissetmek (fiziksel olarak) ve etrafınızda olup bitenlerden kopuk hissetmek, duygusal olarak tükenmiş olduğunuzun bir belirtisidir. Bu semptomlar, kaçınılmaz olarak, kronik bir şikayet etme alışkanlığına dönüşen bir davranış modeline yol açar. Bu, profesyonel ve sosyal yaşamı etkileyen nesnel duygusal tükenme belirtilerine yol açar.

Yorgunluk ve can sıkıntısı duygusal tükenme semptomlarıdır.

İşaretler Nelerdir?

Duygusal tükenme belirtileri konuşma, ses tonu, vücut ve yüz hareketleri ile tespit edilebilir. Bir profesyonel veya sevilen biri gibi dışarıdan bir gözlemci tarafından duyguların nasıl çalıştığını anlayan herhangi bir güvenilir kişi tarafından tespit edilmelidir.

Yüksek hızlı kameralar gibi günümüzün modern teknolojisi ile, bir mikro yüz ifadesinin işaretlerini ve doğasını algılayabilir ve yorumlayabilirsiniz. Ancak bu testler uygun maliyetli değildir. Bununla birlikte, modern teknoloji ne kadar destekleyici olursa olsun, duygusal tükenmenin belirtilerini (ve semptomlarını) belirlemek için yapmamız gereken iki şey var:

 • İşaretlerin daha kesin tespiti için öz farkındalığı geliştirin (aynı şey semptomlar için de geçerli),
 • Durumumuzu, duygularımızı ve duygularımızı güvendiğimiz bir kişiyle paylaşma açıklığı , konuyla ilgili yeterli yeterliliğe sahip bir gözlemci, bizi herhangi bir duygusal tükenme belirtisi hakkında bilgilendirebilir.
Duygusal bitkinliğin 4 işareti vardır.

Duygusal Bitkinliğin 4 İşareti

 1. Çok Hızlı ve Çok Sık Yorgun Hissedersiniz (Fiziksel Bitkinlik)
  Fiziksel aktivite yaptıktan sonra fiziksel olarak yorulmak doğaldır. Dinlendikten sonra vücut iyileşir, gücü yeniden doldurur ve enerjiyi yeniler. Genellikle, bu durumda, aşağıda belirtilen işaretlerin çoğunu emecek dayanıklılığa ve esnekliğe sahip olursunuz. Ancak fiziksel yorgunluk kronikleştiğinde vücut enerjisini bu kadar kolay yenileyemez. İşte o zaman kendinizi yorgun hissedeceksiniz.
 2. Günlük Faaliyetlerle İlgileniyorsunuz
  Kronik yorgunluk, motivasyon kaybı, tembellik, kızgınlık ve hayal kırıklığını ifade eden bir ruh hali ile sonuçlanır. Bunlar duygusal tükenme belirtileridir. Hayatta yeni şeyler yapmak veya keşfetmek için hiçbir motivasyon, canlılık göstermezler.
 3. (Uzun Vadeli) İlişkilerinizde Daha Az Hoşgörülü Hissedersiniz
  Sürekli can sıkıntısı ve kızgınlığın belirtileri, ilişkilerinizde sizi daha az hoşgörülü yapan kayıtsızlık gösteren davranışsal bir eğilimle bağlantılıdır. Yukarıda bahsedilen işaretler sabırsızlığı besler ve hızla öfke, kıskançlık ve hatta nefret yaratır ve herhangi bir düzeyde ilişkileri yönetememekten daha fazla hayal kırıklığı ortaya çıkar.
 4. Kendinizi Güvensiz, Beceriksiz ve Değersiz Hissedersiniz
  İzolasyon ihtiyacı doğar ve kendinizi güvensiz hissettiğiniz bir ruh haline ulaşırsınız. Şüpheli ve endişeli, yeteneklerinizi sorgulamaya başlarsınız ve öz saygınız gittikçe azalır. Bu duyguların ve ruh hallerinin karışımı, tam bir duygusal tükenme noktasına – bir tükenmişlik durumuna kadar – çok fazla kafa karışıklığı, kızgınlık ve üzüntü yaratır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.